• PAYLAŞ

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

  • 14/04/2017 - 23:12
  • 0 Yorum
  • 956 görüntüleme

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı kullanımına başladığımız anda kartı almış olduğumuz banka tarafından bize bir kredi kartı limiti belirlenir. Bu limit sizin o dönemde bir ay içinde elde ettiğiniz geliri ne kadar beyan ettiyseniz ona uygun olarak belirlenir. Genelde bu limit gelirinizin yüzde 50’si civarında olması gerekir. Diyelim aylık 3000 TL geliriniz var. Bu gelir miktarına uygun olan kredi kartı limiti 1500 TL olmalıdır. Eğer geliriniz ile aynı oranda ya da daha yüksek bir kredi kartı limitiniz varsa bu sizin için ilerde önemli tehlikelerin oluşmasına neden olabilir. Çünkü limiti sonuna kadar kullandığınız zamanlarda ödemede belirli güçlükler yaşayabilirsiniz.

Eğer 3 ay üst üste asgari ücreti yatırırsanız ya da ödeme yapmazsanız kartınız bankanız tarafından kullanıma kapatılacaktır. O nedenle size tavsiyemiz kredi kartı limitinizi yukarıda söylediğimiz oranın üzerinde kullanmamaya çalışmalısınız. Tabi ilk kredi kartınızı aldığınız limit sizin için yeterli olurken zaman içerisinde bu limitin yükselmesi gerekebilir. Çünkü o an ki şartlar ile zaman içerisinde gelişen şartlar arasında önemli bir fark oluşacaktır. Gelir seviyeniz artmış olabilir. Buna bağlı olarak da günlük harcamalarınızda önemli bir artış yaşanmış olabilir. Yapmanız gereken tekrar bir hesap yapmak olmalıdır. Kredi kartı limitinizi ne kadar yükseltmek istediğiniz belirlemelisiniz. Gelirinizi 7 bin TL’ye çıkardıysanız 1500 TL olan kredi kartı limitiniz sizin için yeterli olmayacaktır. Sizin için ideal oran 3500 TL olacaktır. Peki, kredi kartı limiti nasıl yükseltilir? Bankalar bunun için sizden neler istemektedir. Şimdi hep birlikte bu detaylara bakalım.

Kredi Kartı Limiti Yükseltme Talebi

Geçmişte bankalar müşterilerin performansına bakarak kredi kartının limitinin yükseltilip yükseltilmemesini onu arayarak sorarlardı. Günümüzde hala bu aktivite devam etmiş olsa da genelde bunun müşterisinin yapması istenmektedir. Eğer kredi kartı limitinizi yükseltmek istiyorsanız yapmanız gereken telefon bankacılığını kullanmak olacaktır. Çalışmış olduğunuz bankanın müşteri hizmet numarasını bularak telefonunuz ile bu numarayı aramalısınız. Bu numarayı aradıktan sonra gerekli direktifleri dinleyerek ve gerekli tuşlamaları yaparak gitmek istediğiniz  kredi kartı limiti yükseltme hizmetinize ulaşabilirsiniz.

Burada sizden ilk kredi kartı aldığınızda istenen bazı bilgiler istenecektir. Eğer bankalar sizden bunu isterlerse ellerindeki belgeler yeterli olmaktadır. Ancak siz arayıp bu talepte bulunursanız sizden güncel gelir bilgileriniz istenecektir. Maaşlı bir işte çalışıyorsanız işten alacağınız maaş belgeniz ya da farklı bir gelir yönteminiz varsa bunu faks yoluyla kendilerine bildirmenizi sizden talep edeceklerdir. Size özel bir fark numarası verilecektir. Gerekli evrakları oluşturduktan sonra yapmanız gereken bu faks numarasına o belgeleri göndermek olacaktır. Bu noktada yapmanız gereken işlem tekrar arama yaparak evrakların ulaşıp ulaşmadığını teyit etmeniz gerekiyor. Bazen aksilik yaşanabiliyor.

Ardından tüm iş bankaya kalıyor. Sizin hakkınızda tekrar bir inceleme başlatılıyor. O ana kadar kredi kartı ödemelerinizde gecikme yaşanmış mı? Asgari ödemeyi kaç kere denemişsiniz gibi detayların hepsi baştan kontrol edilecektir. Eğer gönderdiğiniz belgelerde bir sorun yoksa ve kredi kartınızı gerektiği gibi kullandıysanız kredi kartı limitinizi talebiniz değerlendirilerek yükseltilecektir. Bu inceleme de kredi notunuza da bakılacaktır. Bu başvurusunun sonuçlanması çok uzun sürmemektedir. Bir ya da maksimum iki iş gününde bankanız size gerekli dönüşü yapacaktır. Bu dönüşte sizleri ya iyi ya da kötü bir haber bekliyor olacaktır. Bu tamamen banka ile sizin aranızdaki bulunan ortak geçmişe dayalı olacaktır. Eğer bir sorun yaşamadıysanız cevapları evet olacak, eğer küçük de olsa kavga ettiyseniz cevapları hayır olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉