• PAYLAŞ

Döviz Kurunu Etkileyen Önemli Faktör Nelerdir?

  • 16/11/2016 - 20:58
  • 0 Yorum
  • 799 görüntüleme

Döviz Kurunu Etkileyen Önemli Faktör Nelerdir?

Ülkemiz dövizden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Çünkü ekonomimiz tam olarak kendi özgürlüğünü ilan edemedi. Dünyanın en büyük 20 ekonomisinden birisi olsak da dünya üzerinde ismimizi taşıyan marka sayısı çok az. Amerika’lı Apple’ın nakit rezerve bile neredeyse bizim ülkemizin dış borcunun tamamını kapatabilecek düzeye sahip. Dış alımın fazla olması ve dövize karşı kırılgan bir ekonomiye sahip olmamız dışarıda yaşanan en ufak bir ekonomik ya da siyasi gelişmenin bizi zor durumlara soktuğuna şahit oluyoruz. En son örnek olarak Amerika başkanının tahminlerin aksine Trump olmasıdır. Peki, döviz kurlarını etkileyen faktörler nelerdir. 5 madde ile bunu sizlere açıklayalım.

doviz-kuru-1

  1. Arz ve Talep Faktörü

Bu neden aslında tüm piyasalar için geçerlidir. Temel ekonomi derslerinde ilk anlatılan detaylardan birisidir. Arz ve Talep eğrisinin kesiştiği noktada fiyat oluşur. Döviz kuruda bu kesişim noktasında belirlenir. Bir ülke açısından düşünürsek arzın talepten fazla olması durumunda döviz kurları aşağı yönde hareket edeceklerdir. Bu durumun tam tersi olursa yani talebin arzdan fazla olması durumu gerçekleşirse döviz kuru yükselecektir.

  1. Enflasyon Faktörü

Döviz kurlarının günümüzde hızla yükseldiğini görüyorsunuz. Amerikan başkanlık seçiminde yaşanan beklenmedik gelişme insanları güvenli liman olarak gördükleri dolara geri dönüş yapmalarına neden oldu. Ülkemize çok sayıda ithal mal giriyor. Hepsi de dövize endeksli bir şekilde girdikleri için fiyatlar otomatik olarak artıyor. Bu da mal fiyatlarında artışa neden oluyor. Yani enflasyon ve döviz kurları arasında es geçilmeyecek bir ilişki var.  Enflasyon yükselmeye devam ettikçe dövize olan talep de artacaktır.

  1. Faiz oranları

Konuyla ne alakası var diyenlerin ekonomik parametreler hakkında çok bilgisi olmadığını söyleyebiliriz. Faiz oranları ile döviz arasında sıkı bir bağ vardır. Bir ülkede faiz oranları arttıkça küresel bazda ki sermaye o ülkeye doğru kayar. Örneğin ülkemizde faiz oranları yükselirse sermaye ülkemize doğru hareket edecektir. Bu da ülke para biriminin değerinin artmasını sağlayacaktır. Yani döviz kurlarının düşmesine neden olacaktır. Tabi bu noktada yüksek faizin de getirdiği olumsuz gelişmeleri unutmamız gerekiyor. Onun için ekonomik kararları verirken çok hassas davranılması gerekiyor.

  1. Sermaye

Büyük çapta gerçekleşen sermaye hareketleri de döviz kurlarının belirlenmesinde önemli bir etki gösterir. Burada ki en önemli nokta sermaye hareketlerinin kısa mı yoksa uzun sürelimi gerçekleştiğidir. Kısa vadeli gerçekleşen sermaye hareketleri o ülke için olumsuz sonuçları beraberinde getirebilir. Ancak uzun vadeli yaşanan bu gelişme ülke için olumlu sonuçları ortaya çıkarır. Uzun vadeli bir sermayenin ülkeye gitmesi demek o ülkenin güvenilir bir liman olarak görüldüğü anlamına gelir. Bu da döviz kurlarını etkiler. Kısa vadeli de döviz kırları yükselirken, uzun vadeli gelişmelerde sabit kalacak ya da düşecektir.

  1. Siyasi ve Politik Gelişmeler

Döviz kurlarının en temelde ekonomik faktörler belirler. Ancak ülkede gerçekleşen ya da ülkeyi ilgilendiren bazda dünyada gerçekleşen siyasi gelişmeler doları doğrudan etkileyecektir. Buna örnek olan Bülent Ecevit Başbakanlığı esnasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in anayasa kitabını fırlatması sorunu yüzünden dolar bir gecede rekor kırmıştı. Günümüz de ise Amerika Başkanlık seçimi doların ülkemizde kurunu yukarı eğilime sokmasını gösterebiliriz. Aslında etkilememesi gerekiyor ancak güvensiz bir ortam oluşturulduğu için sonuçları kötü olabiliyor. Döviz kurunu etkileyen 5 önemli faktörü sizler ile paylaşmaya çalıştık. Bu bilgilerin ışığında eğer döviz ile ilgili bir iş yapacaksanız dikkat etmeniz gereken detayları öğrendiğinizi düşünüyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉