• PAYLAŞ

Ebru Sanatı Nasıl Yapılır?

  • 06/08/2016 - 14:53
  • 0 Yorum
  • 1020 görüntüleme

Kültürümüze mal olmuş tarihi olmayan güzellikte eserler üretilen sanat diyebiliriz. Son yıllar bu konuda en dikkat çekici çalışma bir ebru sanatçısının Van Gohg resmini ebru üzerine işleyerek internete atması ile kendini göstermesi ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayan bu sanatı yapmak isteyenlerin özel bir şekilde eğitilmesi gerekiyor. Bu sanattan ortaya çıkan ürünleri beğenmeyen insan yok gibidir. Osmanlı zamanında bu çok önemli bir iş kolu olarak görülmekteydi. O dönem bu alanda çalışan insanlar düzenli olarak gelir elde etme şansına sahiplerdi. Avrupa yayılmasının ardından Ebru’ya Türk kağıdı adı verilmiştir.

ebru-sanati-nedir-nasil-yapilir

Dünyanın her yerinde yapılmaya başlayan ve gören insanların beğenisini toplayan bir sanattır. Bu kadar güzel bir sanatın nasıl icra edildiğini herkes az çok bilmektedir. Biz size biraz daha detaya inerek bilgi vermek istiyoruz. Bu sanatı icra etmeye başlamadan önce tüm malzemelerinizi tamamlamanız gerekiyor. Kağıt, su, toprak boya, Öd, at kılı ya da gül dalı ve tekne ebru sanatında kullanılan malzemelerdir. Bildikleriniz mutlaka vardır. Bilmediklerinizi sizlere açıklayalım. Öd, büyükbaş hayvanların safra keselerinden çıkan bir maddedir. Özel bir şekilde hazırlanarak ebru sanatında kullanılmak üzere satılır. Tekne, ebru sanatının desenlerinin işleneceği su ile karıştırılan kitrenin koyulacağı kaba verilen isimdir.

Gerekli malzemeleri temin ettikten sonra sanatı icra etmeye başlayalım. Ebruya başlarken yapılan ilk işlem Kitreli suyu tekneye doldurmamız gerekiyor. Gerekli seviyeye gelene kadar doldurma işlemi devam edilir. Bu konuda bilenlerden yardım almanız faydalı olacaktır. Ancak ideal oran için genellikle 2 litrelik suyun için 2 yemek kaşığı kitre konulması yeterlidir. Bu karışım işlem yapılmadan iki gün önce yapılmalıdır ve bekletilmelidir. Daha sonra bu karışım içine toprak boya ve öd koyularak karıştırılır. Bu işlemi yaptıktan 15 gün bekletmeniz gerekiyor. Bu işlemlerden sonra sanatı icra etmeye başlayacağınız bölüme geçebiliriz. Bu sanatı yapacakların bilmesi gereken en önemli detay, kalitesi yüksek malzemeler kullanmaları ve sanatı bir seferde icra etmeleri gerektiği olacaktır. Her fırça darbesi size farklı bir desen kazandıracaktır. Hayalinizde ki sahneyi buraya işleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉