• PAYLAŞ

Origami nasıl yapılır?

  • 06/08/2016 - 14:58
  • 0 Yorum
  • 1177 görüntüleme

Origami denilince aklınıza ne geliyor. Hiç bilgisi olmayanlar için Japonlarla alakalı bir bilgi olacağı gelmektedir. Ancak az çok bilgisi olanların Japon kağıt katlama sanatından bahsedildiğini anlamaları çok uzun zaman olmayacaktır. Origami, yapan kişinin el becerisinin gelişmesine yardımcı olacağı gibi ortaya farklı bir şeyler koyma ve üretme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Origami kelimesinin ortaya çıkışı çok basittir. Oru ve Kami kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkmıştır. Oru katlama, kami is dilimiz de kağıt anlamına gelmektedir. İlk okul yıllarımızda mutlaka kağıttan uçak yapmışsınızdır. Bu uçakların birer origami olduğunu söyleyebiliriz. Ancak origami içinde bulunan kağıt ile yapılan çalışmaların bu kadar basit olmadığını söyleyebiliriz.

Origami’nin içinde en önemli şekil turna kuşudur. O kadar önemli görülmektedir ki origami ile 1000 adet turna kuşu yapan kişinin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirecekleri ifade edilmektedir. Bu kuşunun önemli olmasının nedeni 11 yaşında ölen bir kız çocuğudur. Japonya’ya atılan atom bombasının etkisi ile lösemi olan kız çocuğu iyileşmesine yardımcı olması amacıyla turna kuşunu yapmaya başlamıştır. 664. Kuşu yaptığı sırada yaşamı sona ermiştir. Onun hatırasını unutturmamak için turna kuşuna ayrı bir önem verilmiştir.

origami-nedir-nasil-yapilir

Peki, size origami hakkında bilgi vermeye çalıştık. Şimdi bu kağıt sanatının nasıl yapılacağını anlatmaya geçelim. Çok sayıda origami modeli vardır. Hatta bu sanat ile ilgili çok sayıda kitap bulunmaktadır. Bu kitapların içinde kağıtlar ile yapılacak olan modeller isimlendirilmiş ve tüm katlamalar tek tek gösterilmiştir. Her modelin yapımına işlemin temelini oluşturacak şekilde başlanması gerekmektedir. 3 farklı origami çeşidi vardır. Klasik, modüler, ıslat katlama olmak üzeredir. Klasik origami bir bütün olan kağıdın katlanmasına verilen isimdir. Bununla basit hayvan modelleri yapabilirsiniz. Modüler olan halk tarafından parçalı olarak da bilinmektedir. Birkaç parçanın bir araya getirilmesi ile ortaya çıkmaktadır. En son ortaya çıkan ve bir üstadın buluğu ıslat katlama ise çok farklı işlemler yapılması gerekmektedir. Kağıt kuru halde katlaması zordur ancak ıslak olduğu zaman istediğiniz şekli vermek daha kolay olacaktır. Bu insanlar tarafından çok fazla bilinmeyen bir modeldir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉