• PAYLAŞ

Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

  • 06/02/2017 - 14:29
  • 0 Yorum
  • 646 görüntüleme

Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır ve Avantajları Nelerdir?

Günümüzde bankaların sağladığı hizmetlerden birisi de gerçek kredi kartına bağlı olarak çalışan ek kart hizmetleridir. Ortak kullandığınız bir kredi kartı var diyelim. Ancak ortak kullandığınız kişi ile sürekli birlikte olamıyorsunuz. Bunun için ek bir kart çıkarmanız sizin işlerinize kolaylaştırmada yardımcı olacaktır. Sizde ek kart kullanmak istiyorsanız ve nasıl kullanıldığını bilmiyorsanız bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız. Bu kart hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ek Kart Nedir?

Ana kredi kartının altında hizmet veren bir kart türüdür. Sorumlusu ana kredi kartının sahibidir. Limiti iki farklı şekilde uygulanır. Bu bankalara göre farklılık gösterir. En çok bilinen ve kullanılan şekli ana kredi kartı üzerinden belirli bir limitin bunun için ayrılmasıdır. Diğeri ise ana kredi kartından ayrı bir şekilde limit oluşturulmasıdır. Bu kart genellikle gerçek kredi kartının sahibinin akrabalarına çıkarılır. Eşine, çocuğuna ya da çalışanına çıkarılır. Bazı durumlarda üzerinde hamiline ibaresi eklenebilir. Birisine bu kartı çıkarılabilmesi için 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Esnek durumlarda ve ailenin izin verilmesi ile yaş sınır 16’ya kadar çekilebiliyor. Bir ana karttan günümüzde en fazla 10 ek kart çıkartılma imkanı vardır.

Ek Kart Nasıl Çıkartılır?

Kart çıkarmak günümüzde kredi notunun durumuna bağlı olarak değişkenlik gösteriyor diyebiliriz. Eğer sağlam kredi notuna sahipseniz kredi kartı almanız hiç de zor olmaz. Ancak ek kart çıkarabilmek için bu gibi zorluklar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız. Ek kart çıkartmak için tek yapmanız gereken banka ile çeşitli yolları kullanarak iletişime geçerek talepte bulunmaktadır. Genelde internet bankacılığı kullanılıyor. Bu yol ile ek kart başvuru formunu doldurup bankaya iletmeniz yeterli oluyor. Talebiniz hızlı bir şekilde iletişime koyulacak ve adresinize gönderilecektir. Telefon bankacılığı ile ya da bankaya giderek direkt olarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ek Kart Nasıl Kullanılır?

Ek kartınıza kavuştunuz diyelim. Şimdi sırada bu kartı nasıl kullanacağınız geliyor. Bunun kullanımı için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Ana kart ile yapabileceğiniz tüm işlemleri ek kartınız ile de yapabilirsiniz. Bu kartta da mübadele değeri bulunur ancak tüm hakların kartın ana sahibi sahiptir. Nakit çekin, kart için hazırlanan özel avantajlar, ödeme erteleme ve taksit uygulaması gibi çok sayıda özelliği bu kartta da kullanabilirsiniz. Bu kartları çift yumurta ikizlerine benzetebiliriz.

Ek kartın sunduğu avantajlar nelerdir?

Ek kart için herhangi bir limit uygulaması yoktur. Ana kartın sahip olduğunu limit dolana kadar istenildiği şekilde kullanılabilir. Banka tarafından sunulan bonuslara, para puanlara ve Moneylere sahip olabilirsiniz. Alışverişleriniz de indirimlerden yararlanabilir, taksitlendirme ve erteleme özelliklerini istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Ek kart kullananların sevmediği bir özellik ana kartın bu kartın tüm işlemleri görmesi ve isterse ona sınırlamalar getirmesidir. Mesela ek kart da bulunan nakit çekim işlemini ana kartın sahibi tarafından kaldırılabilme yetkisi vardır.

Ek Kart Ödemesi Nasıl yapılır?

Ek karta sahip olmayı başardınız. Tüm avantajlarından yararlandınız. Sayısız alışveriş yaptınız. Sıra geldi tüm yaptığınız harcamalarınız ödemesini yapmaya. Yazının başında iki farklı ek kart şekli olduğunu söylemiştik. Ana karta bağlı çalışan ek kartın bir ödeme yapmasına gerek yok. Çünkü tüm harcamalar ana kartta görünecek ve onun yaptığı ödeme yeterli olacaktır. Farklı bir hesap numarası ile çalışan ek kartın ödemesi için bankaya gitmesi gerekiyor. Onun kendine ait bir hesap kesim tarihi ve son ödeme günü bulunacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉