• PAYLAŞ

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi ?

  • 06/02/2017 - 09:43
  • 0 Yorum
  • 976 görüntüleme

Normal Doğum Cinsel Hayatı Etkiler Mi ?

Yaşanan tıbbi gelişmelere bakıldığın da özellikle son zamanlarda dünya genelinde sezaryenle doğum oranı oldukça azaltılsa da Türkiye’de ise her geçen gün artış gösteriyor. Bu durumun en belirgin olan nedenlerinden bir tanesi anne adaylarının normal doğumdan korkacak hale gelmesi ve sonrasında diğer bir etken ise cinsel hayatı etkilediği endişesi olduğu yapılan tüm araştırmaların sonucunda net olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda normal doğum gerçekten cinsel hayatı olumsuz etkiliyor mu ? Sorunuzun cevaplarını detaylandıracağız.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanlarının yaptığı araştırmalar ve söylemler dikkate alındığında; Normal doğum, kadınların cinsel hayatına kesinlikle zarar vermiyor sonucuna ulaşılıyor.

Birçok anne adayının normal doğumun cinsel işlevde bozukluğa yol açabileceğine ilişkin endişe yaşadığını belirten uzmanlar, Normal doğum yapan anne adaylarının, genel olarak cinsel işlevde bir bozukluk olup olmayacağı ile ilgili ciddi endişeler yaşıyor. Anne adaylarının endişelerinin en başında, rahmimden büyük bir baş geçeceği ve rahimde hasara yol açacağını düşünüyorlar. Normal doğumlarda anormal yırtıklar gibi komplike olan durumlar geliştiğinde cinsel işlev bozuklukları olabiliyor fakat 40 normal ve 40 da sezaryen doğum yapan anne adayında yapılan araştırmalarda çıkan sonuçlar ele alındığında normal doğumun cinsel hayata hiçbir zarar vermediği ortaya çıkmıştır.

Bu konu üzerinde yapılan araştırmada çeşitli parametrelerin göz önüne alındığını belirten; 40 normal doğum yapmış ve 40 da sezaryen doğum yapmış kadınlar üzerinde yapılan araştırmada ele alındığı zaman çeşitli parametreler ortaya çıktı. Araştırmaya katılmış olan annelere cinsel istek, kayganlık, orgazm olma ve ağrı olup olmadığı gibi sorular farklı  yöneltildi. Sonuç olarak, annelerin verdiği cevaplarda iki grup arasında belirgin olan bir  fark görülemedi. Yapılan bu araştırmaya dayanarak, normal doğum cinsel fonksiyonlarda herhangi bir bozulmaya sebep olmuyor diyebiliriz.

Doğum uzmanlarının altını çizerek yaptıkları açıklamalarda ; Sezaryen ile doğum yapan anne adaylarında çeşitli hastalıkların baş gösterdiğini ve daha sonrasında normal doğum yapma şanslarının oldukça düştüğünü belirtiyorlar. Açıklamaların devamında sezaryene bağlı hastalıklar son zamanlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Bu nedenle her zaman normal doğuma öncelik vermekte gerekli. Bazı anne adaylarında hiçbir engel olmadığı halde, çevrelerinden duydukları kötü olaylardan dolayı normal doğum yapmayı tercih etmiyor. Eğer anne adayının çatısı müsaitse ve bebek normalden çok iri değilse kesin olarak normal doğum yapılmalı. Sezaryen doğum için çatının dar olup bebeğin iri olursa veya anne karnında bebek çeşitli sorunlar yaşıyorsa yada bebek ters gelecekse bu şartlar altında sezaryen tercih edilmelidir. Plesentanın doğum yolunu tıkaması da yine bir sezaryen doğum yapılmasının sebebidir. Fakat her zaman öncelik, her şey yolundaysa doğal olan yani normal doğum yapılması gerektiğidir.

Bu yazımızda sizlere kadın doğum uzmanlarının yaptığı önemli açıklamaları ve araştırmaları detaylandırarak normal doğumun önemini aktardık. Dünya genelinde uzun zamandan bu yana bir çok anne adayının normal doğumu tercih ettiğini hatırlatalım. Bu nedenle eğer ciddi bir sağlık problemi bulunmuyorsa, mutlaka normal doğum yapılmalıdırç.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉