• PAYLAŞ

Ekonomik şekilde okul alışverişi nasıl yapılır?

  • 09/10/2016 - 10:42
  • 0 Yorum
  • 952 görüntüleme

Ekonomik şekilde okul alışverişi nasıl yapılır?

Bir çok fazla anne – baba için okulların açılması demek harcamaların çoğalması ile eşdeğerdir. ilave şekilde okul giderleri de çocuklarınızın büyümesi ile doğru orantılı bir artış gösterir. Neyse ki seneler geçtikçe bununla baş etmenin bazı kolay yollarını buluruz. Bu basit yollardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 

1-) Okul alışverişinizi son ana bırakmayın

eğer çocuğunuzun okul gereksinimlerinin listesi önceden elinizde ise okul – kırtasiye araç ve gereçlerini indirimde görmüş olduğunuz anda alışverişe başlayabilirsiniz. Alışverişi son ana bırakmak indirimi kaçırmanıza sebep olacaktır.

 

2-) Çocuklarınızın neye ihtiyaç duyabileceğine ilişkin fikir yürütün.

Beslenme çantası, defter, kalem, kâğıt, yapıştırıcı şeklinde malzemeleri önceden satın almak iyi bir düşünce olabilir. Çocuklarınız bunlara gereksinim duymasa bile, bu eşyalara evinizde farklı kullanım alanları yaratabilir, veya benzerleri ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Mutlaka ilerde değerlenecektir

 

3-) Toptan alışveriş yapın.

Okuldaki bazen ihtiyaçlar dönemlere göre değişiklik gösterse de beslenme ya da temizlik bunun gibi esas ihtiyaçlar sene süresince benzer bir düzende tüketilir. Bundan dolayı stok yapmaktan çekinmeyin.

 

nasil-ekonomik-okul-alisverisi-yapilir

 

4-) Okul tarafından verilen ihtiyaçlar listesini dikkatli bir halde okuyun.

Her ne kadar okul gereksinim listeleri öğrencilerin yıl süresince ihtiyaç duyacağı malzemeleri listelemek üzere oluşturulmuş olsa da oldukça çok malzemenin alternatiflerini üretmek olası. şayet ekonomi yapmak istiyorsanız, okul, dershane vb kurumların ihtiyaç listesini dikkatlice okuyun. Öğretmenler bu konu hakkında ekseriyetle oldukca standart yönlendirmelerde bulunmakta.

 

5-) Geçen seneden kalan eğitim-öğretim gereçlerini değerlendirin.

Bir çok ebeveyn her dönem çocuklarına yeni bir su matarası, okul çantası ve beslenme çantası almak için harcamada bulunmaktadır. şayet çocuklarınız için yüksek kaliteli ve modası geçmeyecek ürünler alırsanız, kullanım sürüleri uzayacaktır.

 

6-) Küçükler için bir bütçe oluşturun.

Minikler bir önceki okul döneminde kullandıkları okul araç ve gereçlerini yine kullanma yönünde isteksiz olabilmekte. Şayet bu durum sizi ekonomik olarak zorluyorsa onlar için bir bütçe oluşturun ve bunu çocuğunuzla paylaşın. Çocuğunuzun beğenmiş bulunduğu bir ürünün bütçeyi aşması durumunda ondan harçlığı ile alışverişe katkıda bulunmasını ya da hangi eşyaları yine kullanıp hangilerini yenilemek istediğini kendisinin seçmesini isteyin.

 

7-) İkinci el satın alın.

Özellikle gelişme çağındaki çocuklar çok fazla hızlı bir fiziksel gelişme gösterdiklerinden eşyaları genel olarak hiç giyilmemiş gibi kalmaktadır. Bunun için arkadaşlarınızla irtibata geçip çocuklarınızın küçülen üniformaları, hatta kullanılmayan eğitim öğretim vasıta ve gereçleri ile okuma kitapları için müşterek bir havuz oluşturmak iyi bir fikir olabilir.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉