• PAYLAŞ

Elektrikli Kombi Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

  • 05/09/2016 - 14:54
  • 0 Yorum
  • 1069 görüntüleme

İnsanlar eski çağlarda ısınmak için ve yıkanmak için sıcak suya ihtiyaç duyduklarında ateş yakıyorlardı. Ancak günümüzde ısınmanın ve sıcak su ihtiyacının karşılanması için yapılması gereken çok farklı yöntemler var. Büyük şehirlerde en çok tercih edilen yöntemlerden birisi doğal gaz altyapısıdır. Hem uygun fiyatı hem de birçok işi yapılması konusunda insanlara kolaylık sağlamaktadır.

Ancak bu alt yapının bulunmadığı yerlerde ısınma ihtiyacı ve sıcak su ihtiyacının karşılanması için elektrikli kombinler tercih edilmektedir. Bu cihazlar insanların ihtiyaç durdukları ısınma konusunda onlara destek sağlarken aynı zaman da evin her tarafında sıcak su ihtiyacını da karşılamaktadır. Çalışma mantığı kombinin içerisinde bulunan ısıtıcılar ile suyun ısıtılması ve dışında bulunan sıcaklığı koruyucu elementler ile suyun her an hazır bir şekilde bekletilmesidir.

Elektrikli Kombi Nasıl Kullanılır?

Bu cihazın kullanımı bazen maliyeti yüksek olmasına neden olabiliyor. Bu ürünü kullanmaya karar verdiğiniz de önemli olan kombi tercihinin doğru yapılması olacaktır. Eviniz ile alacağınız kombinin yeterli olup olmadığını hesaplamalısınız. Radyatör miktarına göre hesabınızı yapabilirsiniz. 1 metrelik bir radyatör yaklaşık olarak 1,5 kilowatt enerji tüketmektedir. 5 adet radyatörünüz varsa alacağınız kombiyi hesaplamak için radyatör sayınızı 1,5 ile çarpmanız yeterli olacaktır.

kombi-kullanimi

Kombi alırken dikkat edilmesi gereken başka bir önemli detay da evin büyüklüğü ve ısı yalıtımının gerekli seviyede yapılıp yapılmadığıdır. Evinizin 10 metre karelik bir alanını ısıtmak için kombinizin 1kW’lik enerji ihtiyacı karşılanacaktır. Kombi tercihinizi evinizin metre karesini hesaba katarak hesaplamaya dikkat etmelisiniz. Kombiniz büyük ya da küçük olursa bu enerji tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Evinizi elektrikli kombi ile ısıtmaya karar verirseniz oda termostatlarını mutlaka kullanmalısınız. Oda sıcaklığını aşırı olmasının önüne bu şekilde geçebilirsiniz. Bu ürün sayesinde kombinizi otomatik olarak çalıştırabilecek sistemleri tercih etmeniz akıllıca bir tercih olacaktır. Unutmamanız gereken sıcaklığın bir derece olsun arttırılması kombinin harcayacağı enerji tüketimini yüzde 8 oranında arttıracaktır. Kullanacağını odanın sıcaklığını 27-28 derecede tutabilirsiniz. Sürekli kullanmadığınız ancak ılık durmasını istediğiniz odaların sıcaklığını 21-22 derecede tutmanız tasarruflu kullanım için size yardımcı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉