• PAYLAŞ

Harcamalar Nasıl Azaltılır?

  • 05/09/2016 - 14:36
  • 0 Yorum
  • 957 görüntüleme

Gelirinize göre yaşamak bazen çok zor olabiliyor. Beklemediğiniz harcamalar bir anda ekonominizi alt üst edebiliyor. Bu gibi beklenmedik durumlara hazırlık yapmak ve biraz olsun birikim yapmak istiyorsanız harcamalarınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Harcamalarınız kısıtlamak için yapmanız gereken detayları sizler için paylaşacağız. Bunların ışığında sizlerde harcamalarınızı nasıl azaltabileceğimizi öğrenebilirsiniz.

Lüks Tüketim

Lüks eşyaları almak hesaplarınıza dengesizlik vermektedir. Lüks saatler, takım elbiseler bu harcamaların başında geliyor. Daha pahalı eşyalarının yerine onların muadili eşyaları tercih etmeniz harcamalarınızın azaltılmasına yardımcı olacaktır.

harcama-nasil-azatilir-1

İhtiyaçlar

Harcamalarınızı bir düzene sokmak için bütçe yapmanız çok önemlidir. Bu planı birey kendisi için yapmalı, aile de kendisi için yapmalıdır. Bütçenin içerisinde insanın hayatını devam ettirmesi için gerekli olan temel ihtiyaçları belirlenmelidir. Bu sayede ihtiyaç gibi görünen ancak o kadar da lazım olmayan detaylar belirlenecektir. Örnek vermemiz gerekirse markete girdiğinizde ihtiyaç olarak aldığınız ürünlerin buzdolabında günlerce durarak çürümesini gösterebiliriz.

Tüketime dikkat!

Yapacağımız tüm işlerde harcamaların minimum düzeyde tutulması sağlanmalıdır. Bu sadece nakit olarak paranın harcanması olarak düşünülmemelidir. Yakın bir mesafeye gidilirken araba ile gitmeye gerek görülmemelidir. Ya da birkaç saat de olsun evden çıksak dahi televizyon, laptop gibi eşyalarımızı elektrikten çekmemiz gibi durumları da bunun için dahil edebiliriz.

Kıyaslama

Bu genellikle ülkemizde cimrilik olarak nitelendirilse de kıyaslayarak ürün satın olmak sizin için avantajlı bir tercih olmaktadır. Bir marketten alacağınız sebze ve meyvenin pazardan aldığınız da ne kadar fiyat farkı olduğunu gördüğünüz de şaşırıp kalırsınız. Bu sadece gıda tüketimi için değil giyim içinde pazarla fiyat olarak alış veriş merkezlerinden daha uygun fiyatlar sunmaktadır. Aynı kalitede ki ürünün mağaza fiyatı ile Pazar fiyatı arasında fark inanılmaz boyutlara çıkmış durumdadır.

Alacağınız ürün ne olursa olsun biraz araştırma yaptıktan sonra karar vermek size harcamalarınızı dizginleme konusunda şans tanıyacaktır. Önemli olan hayatın devam etmesidir. Bunun için yüksek fiyatlı ürün ile aynı işi görebilecek daha ucuz ürünün arasında çok fark olmadığını aldığınız da anlayacaksınız. Harcamalarınızı bu şekilde minimize edebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉