• PAYLAŞ

Elektronik İmza Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 19/01/2017 - 12:59
  • 0 Yorum
  • 1068 görüntüleme

Elektronik İmza Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Ülkemizde Elektronik İmza Kanunu ile hayatımıza oldukça hızlı giren elektronik imza, e-imza veya sayısal imza uygulanmaya başlamasının üzerinden oldukça uzun sayılacak bir süre geçmesine rağmen birçok bireyin tam anlamıyla aşina olmadığı bir uygulamalar arasında. Bu yazımızda Elektronik imza nedir? Elektronik imza ne işe yarar? Elektronik imza nasıl alınır? Elektronik imza nasıl kullanılır ? Gibi merek ettiğiniz sorularınızı ayrıntılarıyla cevaplandıracağız.

Elektronik İmza Nedir ?

Ülkemizde kullanılan Elektronik imza veya e-imza bir kişinin kişisel imzasının doğrudan yerine geçen, kimlik doğrulaması amacı ile kullanılan elektronik veridir veya yasada tam olarak yapılan tanımı ile: elektronik veriye eklenmiş yada elektronik veriyle mantıksal olarak bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacı adına kullanılan elektronik veri olarak belirtilmektedir. Elektronik imza, bir bilginin yada belgenin erişiminin üçüncü taraflara tamamen kapalı olduğu durumlarda, belgenin bütünlüğünü bozmadan tarafların kimliklerinin doğrulandığını elektronik araçlar yardımı ile garanti eden harf, karakter yada sembollerden oluşmaktadır.

Elektronik İmza Ne İşe Yarar ?

Ülkemizde kullanılan E-imza, elektronik ortamlarda kullanılan bir belgeye eklenerek belgenin tam olarak kim tarafından imzalandığının belirlenmesine imkan sağlar. Kısaca açıklamak gerekirse resmi dairelerde kullanılan ıslak imzanın elektronik ortamda tam olarak karşılığı e-imzadır. Bu konu ile alakalı olarak 5070 Sayılı Kanun da kullanımda olan e-imzanın ıslak imzayla hukuken de eşdeğer olduğu açıkça belirtilir. Aynı zaman da e-imza, belgenin izinsiz yada yanlışlıkla değiştirilmesini veya silinmesini doğrudan önleyerek veri bütünlüğünü doğrudan garanti eder. Ülkemizde E-ticaretin son derece yaygınlaşmasıyla elektronik imza uygulaması da  bu konuda oldukça önemli hale geldi. Genel olarak bakıldığımda ; Kamu kurumlarıyla yapılan işlemler, elektronik sözleşmeler ve elektronik faturalar, bireysel ve kurumsal bankacılık işlemleri, elektronik imzanın sıklıkla tercih edilen kullanım alanlarıdır.

Elektronik İmza Nasıl Alınır ?

Elektronik imza öncelik olarak Elektronik imza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kısaltılmış adı ile (BTK) tarafından onaylanmış olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcıları aracılığı ile Türkiye vatandaşlarının kullanımına sunulmaktadır. Elektronik imza bireylere bir akıllı kart üzerinde gönderilmektedir. Kullanıcılara yollanan kartı doğrudan standart bir kart okuyucusu üzerine takarak sisteme giriş yapabilmesi mümkündür. Aynı zaman da, bu sağlayıcılar üzerinden edinilen e-imza ile beraber gönderilmiş olan kart sürücü yazılımını kullanmakta olunan kişisel bilgisayara yüklenmesinden sonra elektronik sertifika yardımı ile giriş gerçekleştirilir. Tercih edilen servis sağlayıcılarına göre elektronik imzaların fiyatı yıllık olarak ortalama 130-170 TL  gibi rakamlarda değişir. Elektronik imza Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kısaltılmış adı ile (BTK) tarafından onaylanmış olan Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılarına BU LİNK üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 2]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉