• PAYLAŞ

En İyi VPN Nasıl Seçilir?

  • 15/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 648 görüntüleme

İnternet ortamı, milyonlarca insanın bir araya geldiği ve birçok olayın gerçekleştiği, teknoloji geliştikçe de daha fazla işimizin düştüğü bir ortamdır. Milyonlarca insanın bulunduğu internette, bazen kimliğimizi belli etmeden gezinmek isteyebiliriz. VPN’ler bu amaç için tasarlanmış programlardır. Ülkemizde bazı olaylar sonucunda bazı sitelere erişimin kesilmesi, VPN kullanımını da zorunlu bir hale getirmiştir. Peki, işimize yarayacak en iyi VPN nasıl seçilir?

VPN Nedir?

Vpn’ler, fiziksel olarak sanallaştırılmış iki ağ arasında köprü hizmeti veren programlardır. İnternette dolaşırken bağlantınızı şifrelemesi sayesinde, başka insanların paylaştığı verileri de görmenizi engellemektedir. Bu sayede özellikle toplu alanlarda kullanılan ağ bağlantılarının güvenliğini sağlamaktadır. Yaptığı şifreleme sonucunda diğer insanların size ulaşmasını engeller ve kişisel bilgilerinizin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca VPN kullanırken giriş yaptığınız konum farklı bir mekan olarak da gösterilebilmektedir. Yani Türkiye içerisinde internete bağlanırken, VPN’ler sayesinde Amerika’daymış gibi gözükebilirsiniz.  Bu sayede girilmesi engellenmiş siteler artık sizin için bir engel olmayacaktır.

Cinsellik içeren içeriklere de VPN’ler sayesinde ulaşılabilmektedir. Özellikle ülkemizde bu siteler yetkililer tarafından yasaklandığı için, insanlar VPN kullanarak giremedikleri sitelerin de kapıların aralamaktadırlar. Ancak her VPN aynı etkiyi sağlayamaz ve bazıları diğer VPN’ler arasından sıyrılıp kendini gösterebilir. Yazımızın bu kısmından sonra en iyi ücretsiz VPN’ler ve ücretli VPN’ler hakkında bilgi vereceğiz.

Neden VPN’ye İhtiyacınız Var?

En iyi VPN’yi tercih etmeden önce düşünmeniz gereken bir konu var. ‘’Ben neden VPN kullanacağım ve nasıl bir VPN işime yarar?’’ Bu sorunun cevabını şu şekilde verebilirsiniz. Eğer daha gizli bir bağlantıya ihtiyacınız varsa ve sürekli VPN kullanacaksanız, yapmanız gereken ücretli bir VPN kullanmaktadır. Ücretsiz VPN’lere göre daha fazla özelliğe sahip olan ücretliler, VPN’yi tam anlamıyla kullanacak biretler için yaratılmıştır. Ancak sadece izin verilmeyen sitelere girmek için VPN kullanacaksanız Cyberghost, Zenmate gibi VPN’lerin ücretsiz versiyonlarını kullanabilirsiniz.

Sürekli Toplu Ortamlarda Bulunan Ağlara Bağlanıyor Musunuz?

Toplu ortamlarda bulunan ağlar, birçok insanın erişmesi ile güvenlik açısından sıkıntılı bir durum almaktadır. Bağlantılarınızı diğer insanlar ile görülebilir bir şekilde yapmanız, bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir. Eğer sürekli bu tür ortamlarda internete bağlanıyorsanız, VPN kullanımı sizin için hayati bir önem taşımaktadır. VPN sayesinde bulunduğunuz ortamın ağını kullanarak sanki başka ülkelerdeymiş gibi internet kullanabilirsiniz.

Sürekli Anonim Olmanız Mı Gerekiyor?

Eğer VPN ihtiyacınız izinsiz sitelere girmek ya da güvenlik sağlamaktan daha da önemli ise; VPN’ler sizin için yeterli olmayacaktır. Birçok VPN şirketi insanların bilgilerinin kimse ile paylaşılmayacağını söylüyor olsa da, bazı durumlarda çoğu bilgileri paylaşmaktadırlar. Bu tür durumlarda daha fazla güvenlik sağlamakta olan Tor Browser tercih etmek daha mantıklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki; Tor Browser da tam anlamıyla bir anonimlik sağlamamaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉