• PAYLAŞ

Vizesiz Gezilebilen Ülkeler Hangileridir?

  • 14/07/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 589 görüntüleme

Bir önceki vizesiz gezilebilen ülkeler yazımızda, ülkemiz vatandaşlarının vizeye sahip olmadan sadece bazı kontrollerden geçerek gezebileceği ülkelerden bahsetmiştik. Bu yazımızda da vizesiz gezilebilen ülkeler hangileridir sorusunun cevabını vermeye devam edeceğiz.

Gürcistan

Ülkemiz vatandaşlarının çoğu ülkede vizesiz olarak geçirebilecekleri zaman dilimin 3 ayla sınırlandırılmıştır. Ancak Gürcistan’da yasalar yeniden düzenlenmiş ve kalma süresi arttırılmıştır. Eskiden 3 aylık bir süreç hakkı tanınırken, artık bu süre 1 yıla kadar çıkarılmıştır. Türkiye’den çıkış yaparken size bir adet form verilecek ve bu formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekecektir. Bu form seyahat boyunca yanınızda bulundurmanız gereken bir formdur ve hafife alınmamalıdır. Seyahat izni ne kadar 1 yıla uzatılmış olsa da, ülkeden çıkarken görevlilere en az 30.000 TL ile çıktığınızı kanıtlamanız gerekmektedir. Bu miktar Gürcistan’da 1 yıl boyunca hayatta kalabilmeniz için gereken para miktarıdır.

Japonya

Japonya dünyanın teknoloji üreten en iyi devletlerinden biridir ve özellikle teknoloji alanına ilgi duyan bireylerin oldukça iğlisiniz çekmektedir. Ülkemiz ile vizesiz seyahat anlaşması bulunan bu ülkeye girişler de kolaydır. Dikkat etmeniz gereken tek husus pasaportunuzun dönüş tarihinizden en az 3 aylık zaman dilimi içerisinde güncellenmiş olmasıdır.

Tayland

Her yıl on binlerce turistin tercih ettiği Tayland, Türk turistler için de vizesiz seyahat hakkı tanımaktadır. Diğer ülkelerden farklı olarak seyahat hakkının 30 gün kadar olması olumsuz bir özellik olsa da, 30 gün içerisinde Tayland’da bulunan tüm güzellikleri görmeniz mümkün. Pasaportunuzun güncel olması ve yanınızda yeteri kadar para bulundurmanız da gerekmektedir. Ülkeye girerken 30 günlük bir seyahat yapmayı planlayan bir bireyin, yanında 20.000 baht parası olmalıdır. Bu da TL ile 2100 TL’ye tekâmül etmektedir. Ayrıca bu ilkeye girerken 18 yaşından küçük olan bireylerin de ailelerinden izinli olduklarına dair bir belge getirmelidirler.

Arnavutluk

2017’de vizesiz gidilebilen ülkelerden biri de Arnavutluk’tur. Oldukça şirin bir ülke niteliğinde olan Arnavutluk, Türk vatandaşlarına vize olmadan seyahat imkânı tanımaktadır. Bu ülkenin güzelliklerini görmek isteyen ve kısa süreli de olsa zaman geçirmek isteyen Türk vatandaşları, dilediği zaman vize şartı olmadan seyahat edebilmektedirler. Vizesiz gezilebilen ülkelerin çoğundaki 90 günlük izin Arnavutluk’ta da geçerlidir ve bu süre sonrasında ya oturma izni ya da çalışma izni alınmalıdır.

Katar  

Son zamanlarda oldukça fazla söz konusu olan Katar, Türk girişimciler için de oldukça büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle inşaat sektöründe Türkler’ in oldukça büyük bir rol oynaması, iki ülkenin de kolaylık sağlamasına yardımcı olmaktadır. İmzalanan anlaşmalar ile vizesiz seyahat şansı tanınan ülkelerden biri olan Katar, 2010 yılından itibaren vizesiz seyahate izin vermektedir. Ancak ülkeye girerken pasaportunuzun güncel olmasına ve yeterli miktarda para ile girmeye önem göstermelisiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉