• PAYLAŞ

Vizesiz Gezilebilen Ülkeler Hangileridir? – 1

  • 14/07/2017 - 13:00
  • 0 Yorum
  • 603 görüntüleme

Yurtdışı gezileri birçok vatandaşımızın hayatı boyunca hayalini kurduğu bir durumdur. Ancak ülkeler bazı nedenlerden dolayı yabancı uyruklu bireylerin ülkelerine girerken vize sahibi olmasını istemektedir. Durum böyle olunca birçok kriteri sağlayarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak ülkemiz bazı ülkeler ile anlaşmalıdır ve bu ülkelere girerken vize kullanmak zorunda değillerdir. Şunu da belirtmek gerekir ki; eğer Avrupa Birliği’ne üye bir ülkenin vatandaşı iseniz diğer AB’ye üye ülkelere vize olmadan da girebilirsiniz. Bu yazımızda Türkiye için vizesiz gezilebilen ülkeler nelerdir sorusunun cevabını vereceğiz.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, ülkemiz vatandaşları için vizesiz girebilen ülkelerden biridir. Bu ülkeye girerken yanınızda pasaportunuzun ve kimliğinizin olması yeterli olacaktır. Tabi bazı bu belgeler kontrollerden geçmeyeceğiniz anlamına gelmemektedir. Ayrıca önceden otellere için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Eğer ülkeye kaçak yollar ile girmek isterseniz bunun cezası olacaktır. Bosna Hersek size vizesiz bir şekilde 90 günlük bir seyahat hakkı tanıyacaktır. Bu süreden 3-5 gün önce ülkeden çıkmanız sizin için iyi olacaktır.

Moldova

Moldova, ülkemizdeki bireylerin görmek istedikleri ve bizlere vizesiz seyahat hakkı tanıyan bir diğer ülkedir. Ancak havaalanında bazı kontrollerden geçeceksiniz. Pasaportunuzun sürekli yanınızda bulunması oldukça önemlidir. Ayrıca bu ülkede günlük yaşamınızı sağlayabilecek miktarda parayla giriş yapmalısınız. Ülkede günlük en az 50 Euro’luk bir geçim sınırı mevcuttur. Ülkeye girerken kalacağınız zamanı ve elinizdeki para miktarını görevlilere belirtmelisiniz. Bir de bu ülkede geçireceğiniz zamana dair bir belgeyi de yanınızda bulundurmalısınız. Bu belge gidiş-dönüş zamanınızın belli olduğu bir uçak bileti olabilir.

Sırbistan  

Vizesiz gezilebilecek ülkeler listemizin bir diğer ülkesi de Sırbistan. Oldukça güzel bir ülke olan Sırbistan, sizlere 90 güne kadar vizesiz seyahat imkânı sunmaktadır. Ancak Sırbistan giriş sırasındaki kontrollere oldukça önem vermektedir. Ziyaretçilerinin pasaportlarının dönüş tarihlerinden en az 6 ay önce güncellemesini istemektedirler. Ayrıca çoğu ülkede olduğu gibi bu ülkeye de belirli bir para miktarıyla giriş sağlamalısınız. Sırbistan günlük geçim için en az 100 Euro bir miktar belirlemiştir. Seyahat edeceğiniz günün bu miktar ile çarpımı kadar para ile ülkeye giriş yapmanız oldukça önemlidir. Devlet mektubu denen belge de istenilen belgeler arasındadır. Bu belgede ülkeye ne amaçla geldiğinizi ve kimlerle birlikte bu seyahati gerçekleştireceğinizi detaylı bir şekilde belirtmelisiniz.

Güney Kore

Ülkemize olan sıkı bağı ile bilinen Güney Kore, 1979 senesinden itibaren vizesiz seyahati de uygun kılmıştır. Ülkeye girerken rutin pasaport kontrolünde geçeceksiniz. Ayrıca en fazla 3 aylık bir konaklamaya da izin verileceğini bilmelisiniz. Diğer ülkelerde olduğu gibi bu ülkede de günlük ihtiyacınızı karşılayacak kadar paraya ihtiyacınız vardır. Pasaportunuzun geçerlilik tarihinin dönüş tarihinizden en fazla 6 ay önce güncellenmiş olması gerekmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉