• PAYLAŞ

Estonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 10/07/2017 - 23:34
  • 0 Yorum
  • 1340 görüntüleme

Estonya oldukça muhafazakar inşalara sahip olan ve gelişmekte olan bir ülkedir. Son zamanlarda oldukça adından söz ettirmeye başlayan ülkenin, internet üzerinden vatandaşlık verdiği iddiaları hakkında daha fazla söz edilmesine neden olmuştur. Bu uygulama çok az ülke vatandaşlığında geçerli ve internet üzerinden vatandaşlık alma fikri insanları cezbediyor. Ancak olaylar netleştikçe bu uygulamanın sadece oturma izni alırken geçerli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Durum böyle olunca Estonya vatandaşlığı nasıl alınır sorusu kafaları kurcalıyor. Yazımız bu soru nedeniyle aklı karışan bireylere cevap niteliğinde olacaktır.

Estonya Vatandaşlığı Başvurusu  

Estonya, diğer vatandaşlık veren ülkelere nazaran oldukça küçük bir ülkedir. Ülkenin az nüfuslu olması nedeniyle vatandaşlık izinleri de oldukça zor kabul edilmektedir. Ülke vatandaşı olmak isteyenleri ya da göçmenlik için başvuranları çok ayrıntılı incelemeden kabul etmemektedirler. Eğer buna rağmen vatandaşlık almak isterseniz yapmanız gereken ülkenizdeki Estonya vatandaşlık bürosuna giderek başvuruda bulunmak. Buraya geldiğinizde size şartlar hakkında detaylı bilgi verilecektir. Ayrıca başvuru için gerekenleri de buradan temin edebilirsiniz. Bu süreçte uyum sağlayıp sağlayamayacağınıza dair birçok testten geçebilirsiniz.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu belgeler çoğu zaman değişebilmektedir. Genel olarak diğer ülkelerde istenen belgeler, Estonya için de geçerli olacaktır. Ancak hangi sebeple vatandaşlık alacağınız, belgelerde birkaç farklılığa neden olabilir. Bunlardan önce geçerli bir pasaporta, Estonya’da iş bulana kadar kendinizi idare edecek kadar maddiyata sahip olduğunuzu kanıtlayan bir belgeye, sağlık raporuna ve vizeniz olmalıdır.

Evlilik Yolu ile Vatandaşlık Alımı

Estonya’da yaşam şartları evlilik yapan bireylere uygun şekilde düzenlenmiştir. Oldukça muhafazakâr olan bu ülkede evlilik de ön plandadır. Ayrıca evlilik vatandaşlık alabilmenin diğer bir yoludur. Estonya vatandaşı olan bir birey ile evlenmek isteyenler, vatandaşlık yolunda da büyük bir adım atmış olacaktır. Ancak bu evliliğin gerçek olması şarttır. Sadece vatandaşlık alımı için yapılan sahte evlilikler, vatandaşlık almanızı imkânsız hale getirebilir. Eğer düğün kendi ülkenizde olursa Estonya için bir geçerliliğe sahip değildir. Bu durumda eşinizin Estonya’dan size davet göndermesini beklemelisiniz.

e-Estonya Yöntemi

Dünya çapında çok az ülkede geçerli olan e-vatandaşlık ve –ikamet gibi konular Estonya için geçerli bir durum değildir. Ancak eğer ülkeye hatrı sayılır derecede yatırım yaparsanız, ülkenin dijital vatandaşları arasında yer alabilirsiniz. Estonya bu yöntem ile dünya çapında söze sahip olan şirketlerin ülkeye yatırım yapmasını sağlamayı amaçlıyor. 100 bin Euro’luk bir yatırım yapıldığında, Estonya’nın dijital vatandaşları arasında yer alabilirsiniz. Bu sayede Estonya’da iş imkânları konusunda gelişmeler yaşanırken siz de vatandaşlığınızı almış olursunuz. Ayrıca bu uygulama sayesinde çevrimiçi bir şirket kurup, uzaktan yönetme hakkına sahip olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 2.7]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉