• PAYLAŞ

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

  • 31/10/2016 - 13:57
  • 0 Yorum
  • 1074 görüntüleme

Etkili CV Nasıl Hazırlanır?

Yıllarca okuyoruz. Çocukluğumuzun neredeyse tamamı okuyarak iyi bir işe girme hayali ile geçiyor. 7 yaşında başlıyor ve aldığınız eğitime göre değişse bile 20’li yaşlarımıza kadar okuyoruz. Eğer sınıfta kalmadan bir okuma düzeni yaşarsanız düzenli olarak 16 sene okumamız gerekiyor. 1-2 senelik boşluk ve erkekler için askerliği de katarsak 25 yaşımızı buluyor eğitimimizin bitmesi. Yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler için bu durum daha farklı ilerliyor.

Eğitim sürecimiz bittikten sonra hemen işimiz hazır değil. Şirketler sizden deneyim bekliyor. Yıllarca aldığınız teorik bilgiler yetmiyormuş gibi bir de staj yapmanız isteniyor. Eğer beğenilirseniz işe alınıyorsunuz. Eğer okul sırasında stajınızı yapmış ve gerekli iş için okulunuzdan ayrı eğitimler aldıysanız işe girmeniz bir nebze olsun kolaylaşıyor. Ancak ülkemizde genç nüfus oranının çok fazla olması nedeniyle genellikle işe girme yarışının içinde olmanız gerekiyor. Bu yarış içinde her detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle başvuru yapmanız için şirketler tarafından sizden istenen cv’nizi çok iyi bir şekilde hazırlanmanız gerekiyor. Bu yayınımızda sizlere iş hayatına atılma sürecinde rakiplerinizin bir basamak önüne geçmenize yardımcı olacak iyi bir cv nasıl oluşturulur sorusunun cevabını vereceğiz. İnternette çok sayıda örneğini bulabilirsiniz. Ancak onlarda boş kalan yerleri doldurmak iyi bir cv hazırlamak için yeterli olmayacaktır.
cv-hazirlama-1

 

CV hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler?

İlk olarak CV’nin ne demek olduğunun tanımını yapmayacağız. Şimdiye kadar bunu öğrenmediyseniz işe girme şansınızın çok düşük olduğunu söyleyelim. Tanımının dışında CV’nin bir özgeçmiş olduğunu düşünerek hareket etmelisiniz. Hayatınızda o ana kadar başvurmak istediğiniz iş için yaptığınız tüm çalışmaları detayları ile belirtmeniz gerekiyor.

Hazırlayacağınız CV’de dil çok önemlidir. Akıcı ve yazım hatası olmayan çok sade bir dil kullanmanız çok önemlidir. Karmaşık bilgileri dahi basitleştirerek eklemeniz gerekiyor. Özgeçmiş derken çocukluğunuzdan başlayarak tüm hayatınızı anlatmanıza gerek yok. Gerekli bilgileri kısa paragraflar şeklinde paylaşmanız yeterli olacaktır.

Çünkü bir CV’nin başvurduğunuz şirketin insan kaynakları tarafından 1 ile 3 dakika arasında çok hızlı bir şekilde incelendiğini bilin ve onlara net bilgiler sunun. Abartmanız sizin zararınıza olacaktır. CV’nizi el yazınızla değil bilgisayar üzerinden yazmanız daha sağlıklı olacaktır. Sonuçta bilişim çağında yaşıyoruz ve tüm işlemler bilgisayar kanalları ile yapılıyor. Yazı karakterlerini normal standartlarda olmasına çalışın ve punto boyutunu 11 ile 12 arasında olmasına dikkat edin.

CV’niz de mutlak ön yazı olmasına dikkat edin. Burada karşı tarafı etkileyeceğinizi unutmayın. Açık ve net bir şekilde cümleler kurun. Kısa ve öz olmasına dikkat edin. Ön yazının ardından başvurunuzda kullanacağınız CV’de mutlaka resmi kıyafetle çekilen bir fotoğrafınızı kullanın ve fotoğrafın güncel olmasına dikkat edin. CV’nizin içinde kariyerinizde ulaşmak istediğiniz noktaları mutlaka değinin.

cv-hazirlama

CV’nizin Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

İlk sırada kişisel bilgileriniz paylaşmalısınız. Adınız soyadınız, yaşınız, cinsiyetiniz, telefon, e-mail, uyruk, medeni durum ve doğum tarihi gibi bilgilerinizi paylaşın. Kişisel bilgileriniz eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra eğitim bilgileriniz detaylı bir şekilde girin. Eğer üstün bir başarı sağladıysanız başarınızı ödüllendiren belgeleri mutlaka ekleyin.

En önemli kısım iş deneyimlerinin olduğu kısımdır. Burada dikkatli hareket etmelisiniz. İşten ayrılma sebebiniz özellikle dikkatli bir şekilde incelecektir. Ve o iş yerinden ayrılmadan önce yaptığınız işi tam olarak ne olduğunu anlatmalısınız. Aldığınız sertifikalarınızı, gittiğiniz kursları, ehliyet bilgilerinizi paylaşın. En sonunda ise sizi sorabilecekleri referanslar ekleyin. Bu referanslar arasında en son çalıştığınız yerden bir yönetici olması size artı puan kazandıracaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉