• PAYLAŞ

Ev Kiralarken nelere dikkat etmelisiniz?

  • 22/08/2016 - 13:10
  • 0 Yorum
  • 753 görüntüleme

İşiniz gereği, ailevi nedenlerden ya da yeni bir ev ihtiyacınız olduğundan dolayı ev kiralamak zorunda olabilirsiniz. Günümüzde birçok kişi düzenli olarak kira ödüyor. Pek, kiralık ev ararken tam olarak nelere dikkat edilmesi gerekiyor. Hayatınızın büyük bölümünü geçireceğiniz bir ev kiralayacak olmanızdan dolayı bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Evin kontrollerini daha önceden yapmalı ve yapılan hataların farkına varmanız gerekiyor. Evi kiralamadan önce bazı ince konulara dikkat etmelisiniz.

Sıra ile bu konuları sizlere anlatmaya çalışalım. Son günlerde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kiralık ev arayanlar artık sokak sokak gezmek zorunda kalmıyorlar. İnternet üzerinden baktıkları ilanlar ile ihtiyaç duydukları evi bulabiliyorlar. Ancak evinizi mutlaka fiziken görmeden tutmamanız gerektiğini hatırlatmalıyız. Aileniz ile birlikte oturacağınız bir ev ise evin bulunduğu semt, nasıl bir apartman içinde, kaçıncı katta ve komşuları nasıl gidip yerinde görmeniniz çok faydası olacaktır. Evde mutlaka bazı eksiklikler olacaktır. Bunları bir kenara not etmeli ve taşınma işleminden bunların yapılmasını istemeyi unutmayın.

ev kiralarken nelere dikkat etmelisiniz

Evi gidip gördünüz, beğendiğiniz ve kiralamaya karar verdiniz. Kiralama işlemini tamamlamak için kira kontratı mutlak yapılacaktır. Eğer bu kontratlar olmasa kiracı ve ev sahibi arasında sıkıntılar yaşanabilir. Bu kira kontratının içerisinde kira artışı, evin ne şekilde teslim alındığı ve ne şekilde teslim edilmesi gerektiği gibi konular özellikle değinilecektir. Kira artışında ev sahibi yüksek miktarlar istese de aslında yüzde 15’in üzerinde bir artışın gerçekleşmeyeceği anlatılmaktadır. Sadece kira bedeli değil, bulunan apartmanda verilecek depozito bedeli, aidat bedeli de detaylı bir şekilde konuşulmalıdır.

Evi kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken başka bir konuda evde bulunan temel eşyaların kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer temel eşyaların içinde bozuk olanlar olursa sıkıntı yaşanabilir. Kombi, şofben, klozet, elektrik sistemi ve lavaboyu temel eşyalar arasında sayabiliriz. Bunları kontrol ettikten ve bozukluk olmadığını anladıktan sonra kiranın ödeneceği tarih de konuşulmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli nokta eğer ev sahibi 3 ay üst üste kira alamazsa kiracıyı evden çıkarma hakkına sahip olmaktadır. Bunlara dikkat ederek ihtiyacınız olan evi kolay bir şekilde bularak kiralayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉