• PAYLAŞ

Ev Kredisi Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • 21/01/2017 - 11:40
  • 0 Yorum
  • 693 görüntüleme

Ev Kredisi Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
Hayallerimiz arasında bir gün mutlaka kendi evimizin olmasını isteriz. Günümüzde birikim yaparak ev almak için normal çalışma şartları yeterli olmayabilir. Özellikle son yıllarda ev fiyatlarında yaşanan beklenmedik yükselme bu işin daha da zorlaşmasına neden oldu. Gene de hala ev alma şansına sahip olabilirsiniz. Bunun için bankalardan ev kredisi talebin de bulunabilirsiniz. Farklı şekillerde alabileceğiniz ev kredileri var. Bunlar hepsini banka kredisi çekerek alabileceğiniz ev kredisi ve biraz peşinat ile alabileceğiniz ev kredileri olarak ikiye ayırabiliriz. Hiç peşinatsız alacağınız bir ev kredisi sizin yüksek bir faiz ödemenize neden olacaktır.

Ev kredisi nasıl alınır?
Size tavsiyemiz ev kredisi almadan önce biraz olsun birikim yapmanız olacaktır. Bu sayede bankadan talep edeceğiniz ev kredisi miktarı düşecek ve daha rahat bir ödeme gerçekleştirebileceksiniz. Para biriktiremiyorum hiç peşinat ödemeden ev kredisi almak istiyorum derseniz günümüzde ki ev kredisi kanununda ev fiyatının tamamına kredi verilmediği bilmelisiniz. 2011 yılından önce bunu yapabilme şansına sahiptiniz. Ancak 2011’de çıkarılan bir kanunla birlikte ev fiyatının yüzde 75’i bankalar tarafından kredi olarak veriliyor. Bu noktada evin fiyatının önemi yok. Banka alacağınız eve yolladığı bir ekspertiz ile fiyatı belirleyip size vereceği fiyatı beyan ediyor. Geriye kalan miktar için de size ihtiyaç kredisi sunuyorlar. Bu sayede alacağınız evin maliyetinin tamamı için kredi çekebilmeniz sağlanıyor. Yüzde yüzüne ev kredisi alabilmeniz içinse tek umudunuz evinizi incelemeye gelecek ekspertizin tamamına kredi verilebileceği şeklinde rapor düzenlemesidir. Ancak bu çok nadir gerçekleşen bir olay olduğu için fazlaca beklenti içerisine girmemenizi söyleyebiliriz.
İhtiyaç kredinizi çekerken ipotek olarak gene evinizi göstermenize imkan tanınıyor. Bankalar son yıllarda ev kredisi konusunda müşterilerin tüm isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Ev kredisi çekerken dikkat etmeniz nokta bankalarda uygulanan faiz oranlarını çok iyi araştırmanız gerekiyor. Birçok banka ev kredisi çekerken size düşük faiz oranları seçeneği sunarken, kredi çekerken ortaya çıkan dosya masrafları krediden düşülüyor. Bu da bir anda uygulanan ve ek dosya masrafı ile normal standartlara ulaşıyor. Bundan kurtulmak için ilk yapmanız gereken bankanız ile dosya masraflarını nasıl uyguladıklarını sormanız olacak. Tam krediyi çektiğiniz anda karşınıza çıkan bu olumsuz durum moralinizin bozulmasına neden olabilir.


Ev kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir?
İlk yapmanız gereken ödeme limitinizi belirlemek olacaktır. Diyelim aylık ailenizin geliri 5000 TL’yi buluyor. Alacağınız kredinin aylık ödemesi bu gelirinizin yüzde 50’si ile ödenecek şekilde olmalıdır. Daha üstü ya da altı sizi zor durumlara sokabilir. 200 bin TL çekeceğiniz ev kredisini daha düşük miktarlarla ödemek isterseniz ödeyeceğiniz süre ve faiz miktarı çok yukarılara çıkacaktır. Ya da aylık gelirinizin büyük bir kısmını kullanarak hızlıca ödemekte anlamsız bir hareket olacaktır. Çünkü bir şekilde hayatınızı idame ettirmeniz gerekecek. En uygun olanı ortalamayı bulmak ve ona hareket etmeniz olacaktır.
Vade süreniz uzadıkça ana paraya binecek faiz miktarı da artacaktır. 120 ayda 100 bin TL kredi için ortalama 65 bin TL faiz eklenirken. Aynı parayı 60 ayda ödeme imkanınız varsa ödeyeceğiniz faiz miktarı 30 bin TL olacaktır. Bu detaylara dikkat etmeniz sizin için çok önemli olacaktır. Bankalarda uygulanan konut kredisi faiz oranları 2017 yılının ilk aylarında yüzde 0,88 ile yüzde 1,19 arasında değişiyor. Ancak dediğimiz gibi eklenecek ek maliyetler ile bu oranlar arasında ki uçurum kapanıyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉