• PAYLAŞ

Borsa nedir, nasıl işlem yapılır?

  • 20/01/2017 - 21:10
  • 0 Yorum
  • 887 görüntüleme

Borsa nedir, nasıl işlem yapılır?

Birikiminiz ile yatırım yapmak isteyenlerin birçok kısmı ilk olarak kendilerine en çok geliri getiren piyasayı tercih ederler. Ülkemiz şartlarında riski en düşük olan ve yatırım aracı açısından en çeşitlisi olan piyasa borsadır. Borsa nedir, nasıl işlem yapılır sorularının cevaplarını bu yazımızın içerisinde sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Amacımız bu piyasa hakkında merak içinde olan insanları detaylı bir şekilde bilgilendirmek olacaktır. Bu sayede gönül rahatlığı ile yatırım yapmak için bu kanalı kullanmalarına yönlendirmek olacaktır. Borsa sadece yatırımcı açısından değil şirketler açısında da çok önemli bir piyasadır. Çünkü bu sayede şirketin daha hızlı büyüme ve atılım yapma şansı bulunuyor.

Borsa Nedir?

İnsanlara borsa nedir sorusunu sorduğunuzda cevap olarak hisse senetlerinin alım satımının yaptığı piyasa diyeceklerdir. Ancak borsayı sadece bu şekilde cevaplamak eksik bir cevap olacaktır. Hisse senetlerinin yanında döviz, emtia, tahvil, kıymetli evraklar ve bono gibi çok sayıda yatırım aracının alım satım işleminin yapıldığı bir piyasadır. En çok kullanılan yatırım aracı tabi ki de hisse senedidir. Bunun nedeni ise ülkemizin ticaret hayatının içinde bulunan şirketlerin burada bulunmasıdır. BİST 100 endeksi içerisinde ülkemizin en değerli 100 şirketi işlem görmektedir. Çalışmalarını takdir ettiğiniz ve onlara keşke ortak olsam dediğiniz şirketin hisse senedini borsa sayesinde alabilirsiniz.

Ancak borsa hakkında bilmeniz gereken duygularınız ile işlem yapmamanız olacaktır. Sevdiğiniz bir şirketin hissesini almak en doğal hakkınız ancak gelecekte size bir kazanç sağlayıp sağlayamayacağını öncelikle analiz etmelisiniz. Analizinizin sonucunda ortaya çıkacak verilerin ışığında yatırımınızı kısa ve uzun vadeli olarak şekillendirmelisiniz. Hem kısa vade de hem de uzun vadede kazanç sağlayacak bir kurum olduğunu bilenler mutlaka vardır. Ancak genellikle daha uzun vadeli yatırımlar için doğru kazanç noktası olarak bilinmektedir.

Borsada nasıl işlem yapılır?

Borsa’da işlem yapmaya karar verdiniz ancak bu piyasa hakkında kulaktan dolma bilgilerinizin dışında hiçbir bilginiz olmaması sizin için bir sorun teşkil edecektir. Onun için borsa eğitimini almanız gerekiyor. Bunun için kitaplardan yararlanabileceğiniz gibi isterseniz aracı kurumların açtığı kurslara da katılabilirsiniz. Katılımınız sayesinde borsayı daha yakından tanıyacak ve temel bilgilere sahip olacaksınız. Ancak bu piyasa da sizlere gelir kazandıracak şey deneyimdir. Deneyimi de kitaplardan ya da eğitimlerden öğrenemezsiniz. Bunun için borsada işlem yapmanız gerekiyor. Bu işlemlerin size pahalıya mal olacağını düşünebilirsiniz. O nedenle işlemlerinizi yapmaya demo hesabı ile başlamanız daha doğru olacaktır. Yaptığınız analizlerin sonucunda yapmak istediğiniz yatırımı gerçek hesabınızda uygulamadan önce burada denemesini yapmanız doğru bir karar olacaktır. Bu sahte hesap size ihtiyaç duyduğunuz tüm deneyimi sağlayacaktır. Bu sayede gerçek hesabınızda daha rahat ve emin bir şekilde işlem yapabileceksiniz.

Borsada işlem yapabilecek tüm bilgileri edindikten sonra bir hesap oluşturmanız daha doğru olacaktır. Hesabı oluşturmanız için bir aracı kurum ile anlaşmalısınız. Bunun için de SPK’nin sitesinde bulunan aracı kurumlar listesini kontrol edebilirsiniz. Listede bulunan aracı kurumların hangileri olduğunu ve sizden alacakları komisyon miktarlarını öğrenebilirsiniz. Ardından gerekli evrakları tamamlayarak başvurunuzu yapmalısınız. Başvurunuz esnasında sizden teminat ücreti yatırmanız isteyecektir. Bu ücreti yatırıp, evraklarınızı tamamladıktan sonra hesabınız aktif hale gelecektir. Eğitiminiz sırasında öğrendiğiniz bilgiler ve deneme hesabında edindiğiniz deneyimle ile yatırıma başlayabilirsiniz. Uzun vadeli ya da kısa vadeli yatırımınıza göre aracınızı doğru tercih etmeniz en mantıklı karar olacaktır. Bu sayede zor zahmet biriktirdiğiniz paranız ile daha fazla gelir kazanabileceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉