• PAYLAŞ

Borsada yatırım yapmadan önce bilinmesi gerekenler?

  • 20/01/2017 - 15:08
  • 0 Yorum
  • 895 görüntüleme

Borsada yatırım yapmadan önce bilinmesi gerekenler?

Borsaya giriş yapmadan önce bilinmesi gereken önemli detaylar var. Bu detayların hepsine sahip olmadan yatırım yapmaya karar verirseniz büyük ihtimal ile daha ilk adımınız ile zarar etmeye başlayacaksınız demektir. Borsaya yapılacak yatırım öncesinde nasıl eğitim alacağınız, ne kadar sermaye ile giriş yapacağınız, hesabınızı nasıl açacağınız ve nasıl hareket edeceğinizi çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu soruların hepsine yazımızın içinde sizler için ayrıntılı bir şekilde cevaplamaya çalışacağız. Bu sayede içine girmek istediğiniz borsa hakkında elde etmeniz gereken tüm bilgilere sahip olacaksınız. Ve çalışarak uzun sürede kazanabileceğiniz geliri doğru yatırımlarınız ile daha kısa vadede kazanabilme şansına sahip olacaksınız.

Borsada hesap nasıl açılır?

İlk yapmanız gereken bir borsa hesabı açmak olacaktır. Bunun için borsada işlem yapmanıza yardımcı olacak bir aracı şirket ile anlaşmanız gerekiyor. Tüm şirket bilgilerine sermaye piyasası kurumunun sitesinde öğrenebilirsiniz. Sitede ayrıca size yardımcı olacak şirketlerin talep ettikleri ücretleri de görebilirsiniz. Aracı kurumunuzu tercih ettikten sonra gerekli evraklarınızı hazırlamanız ve başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu yaparken sizden teminat ücretini yatırmanız isteyeceklerdir. Bu ücretin ne kadar olduğu aracı kurumunuz size iletecektir. Bunu da yaptıktan sonra borsa hesabınız işlem yapmaya hazır hale gelecektir. Artık tüm yatırım araçlarınız için rahatlıkla borsada alım ve satım işlemlerini yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsaya girişte ne kadar sermaye gerekiyor?

Öncelikle sadece parası olan kişilerin bu piyasada olduğu düşüncesi yanlıştır. Önemli olan miktar hiçbir zaman olmamıştır. Borsaya girip gelir elde etmek istiyorsanız elinizdeki miktar her zaman yeterli olacaktır.  Bin, 10 bin ya da 1 milyon TL’niz olmanız fark etmez. Önemli olan miktar değil o miktar ile yaptığınız işlemler olacaktır. Hatta az bir sermaye ile borsaya giriş yapanlar yüksek sermayelere göre daha avantajlıdır. Çünkü az sermaye ile kayıp yaşansa dahi ekonomik olarak bizleri çok etkilemeyeceği için daha çok risk alacaklar ve bu sayede yüksek gelir elde etme şansına sahip olacaklardır. Ancak yüksek sermaye ile giriş yapanlar daha garanti hareket etmek istedikleri için risk almaktan kaçınacaklardır.

Alım – Satım İşlemine nasıl karar verilmelidir?

Borsa birçok ticari piyasa gibi alım satım yapılarak gelir elde edilen bir kurumdur. Borsada ki fiyatları arttıran normalde olduğu gibi taleptir. Talep arttıkça fiyatta artacaktır. Bu da size kazanç olarak geri dönecektir. Ancak her üründe olduğu gibi borsada da her zaman bir tavan fiyat vardır. Yatırım aracı o fiyata ulaştığında ya da ulaşmadan önce elinizden çıkarmanız çok önemlidir. Bu sayede satış yaparak da kazanç elde edersiniz. Kısa bir düşüş anının ardından o yatırım aracı tekrar yükseliş trendine girecektir. Bu kararı doğru verebilmeniz için analizlere çok dikkat etmelisiniz. Günlük olarak aracın fiyatını etkileyen nedenleri yakından takip etmeniz de önemli olacaktır.

Borsa eğitimini nereden almalısınız ?

Borsaya girişte en önemli nokta eğitimdir. Eğitimini almadığınız bir işi yapmak başınıza büyük sorunların gelmesine neden olur. Borsayı da bu şekilde düşünerek hareket etmeli ve ihtiyacınız olan tüm bilgilere ulaşmalısınız. Bunun için aracı kurumların açtığı kurslara gidebilir, piyasa da bulunan borsa kitaplarını edinebilirsiniz. Bunların yanı sıra ekonomi konusunda uzman olan ve yeni borsa yatırımcılarına yön vermeye çalışan uzman ekonomistleri de takip etmelisiniz. Televizyonlarda borsa kanallarını da yakından takip etmelisiniz. Çünkü orada da çok değerli bilgiler izleyicileri ile paylaşılıyor. Sizlerde bu sayede gelir kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉