• PAYLAŞ

Evde Organik Deterjanları Nasıl Yapılır ?

  • 17/07/2016 - 15:05
  • 0 Yorum
  • 696 görüntüleme

Marketlerden alıp kullandığımız deterjanlarda ve temizlik malzemelerinin içeriklerine baktığınızda, çok zararlı kimyasal maddelerin bir araya getirilerek hazırlandıklarını fark edeceksiniz.  Marketlerde temizlik maddesi adı altında satılan bir çok ürünün çoğu insanlar, özellikle de bebekler ve evcil dostlarımız olan hayvanlar için neredeyse zehirli bile  diyebiliriz. Organik ürünleri tercih etmeye kalktığımız da ise çoğu zaman oldukça pahalı olduğunu biliyoruz. Aslında bu kadar kendimize dert etmemize gerek yok bu ürünleri evimizde kendi imkanlarımızla çok kolayca yapabiliriz. Sizler için evde rahatlıkla yapabileceğiniz temiz ürünlerinin son derece basit tariflerini hazırladık bu tarifleri aynı zaman da kendi kullanımınıza uygun olarak çeşitlendirebilirsiniz.

evde-temızlık-deterjanı

Halı Deterjanı Nasıl yapılır ?

1 Adet Sprey şişesi

1 Çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı

1 Yemek kaşığı kadar elma sirkesi

1 Su bardağı ılık su

1 Çay kaşığı kadar karbonat

1 Adet temiz havlu

1 Adet temiz bulaşık süngeri

Hazırladığınız tüm malzemeyi Sprey şişesinin içine koyarak karıştırın ve halınızın cinsine uygunluğunu test etmek için bir köşesinde deneyin. Sirke ile karbonatın birleşimi sizlere karbondioksit olarak geri dönecek ve bu halınızda temizliği garanti kılacaktır.

Kullanım sırasında sprey şişede hazırladığımız karışımı halı da leke olan bölgelere püskürtün ardından önceden hazırladığımız bulaşık süngeri ile dairesel hareketlerle ovalayın. Bu işlemi tamamladıktan sonra havlu ile ovalayarak kurulayın bu işlemi leke temizlenene kadar tekrarlayın.

Yumuşatıcı  Nasıl Yapılır ?

1 Büyük bardak su

1 Çorba kaşığı kadar karbonat

1 Kahve fincanı iyisinden elma sirkesi ( çamaşırları yumuşatmak için)

1 – 5  damla kadar uçucu güzel kokulu yağ Bergamot veya Lavanta tercihen her kokulu yağ olur.

Suyun içine hazırladığımız tüm malzemeleri karıştırıp, makinamızın yumuşatıcı gözüne koyabilirsiniz. Yumuşatıcı yerine sadece elma sirkesi tercih edenlerinde olduğunu söyleyebiliriz.

Bulaşık Deterjanı Nasıl Yapılır ?

1 Bardak kadar kaynar su

1 Bardak kadar zeytinyağlı sabun tozu

1 Yemek kaşığı kadar boraks

1 Yemek kaşığı kadar karbonat

Hazırladığımız malzemeyi suyun içine katarak jel kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz ve bulaşık süngeri ile kullanıyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉