• PAYLAŞ

EVDE YAŞ PASTA NASIL YAPILIR ?

  • 16/06/2016 - 18:23
  • 0 Yorum
  • 1466 görüntüleme

Yaş pastalar doğum günleri, özel kutlama günleri ve gecelerinin vazgeçilmezi olup hem maliyetli hem de yapımı zor pastalardır. Her ne kadar pastanelerin işi de olsa yaş pasta yapabilmek için evdeki malzemeler de yeterli olabilmektedir ve birkaç tarifle evde yaş pasta yapmak çok kolay olmaktadır. Hem büyüklerin hem de çocukların büyük bir keyifle yediği ve çok sevdiği yaş pastalar çeşitli meyvelerle birleşip, çeşitli garnitürlerle zenginleştirilince doyumsuz lezzetlere dönüşmektedirler. Özellikle bahar ve yaz günlerinde hafif oldukları için çok tercih edilen yaş pastalar bir bardak limonata ile yenebilecek en keyifli gıdalar arasındadır. Pastanelerden almak kolay olsa da evdeki malzemelerle biraz özenilerek yapılacak yaş pastalar da pastanelerdekini aratmamaktadır. Eğer siz yapmaya karar vermişseniz tariflere göz atmanız yeterli olacaktır.


İlk tarif için evdeki malzemeler yeterli olmaktadır. Bir paket kakaolu puding, 4,5 su bardağı süt, iki paket krem şanti, 1 yemek kaşığı şeker, 1 yemek kaşığı nişasta, kabartma tozu ve iki yumurta ile pastanızı hazırlayabilirsiniz. pudingli yaş pasta için ilk olarak yumurta, 4 su bardağı un ve şekeri mikser yardımı ile iyice çırpıp beyaz krem kıvamına getirmeniz gerekir. Daha sonra un, kakao, nişasta ve kabartma tozunu bir kapta iyice çırparak hamur elde ediniz. Yağlanmış kalıba döktüğünüz hamuru önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 4 cm kabarana kadar pişiriniz. Bundan sonra da pastanızı soğutup bekletiniz. Bir kapta süt ve pudingi iyice çırpıp pudinginizi hazırlayın. Bu şekilde evde yaş pasta yapmak son derece pratiktir ve kolaydır. Hamurun üzerine pudingi boşaltarak iyice yayınız. Krem şantiyi de çırparak pastanızı süsleyiniz. İsteğe göre mevsim meyveleri garnitür olarak kullanılıp görsel zenginlik katılabilmektedir.

Daha kolay bir tarif arayanlar için kolay yaş pasta tarifi ideal olmaktadır.
Bu kez marketlerden alınacak hazır pasta tabanı kullanmak gereklidir. Marketlerde bulunan hazır pasta tabanı, bir paket krem şanti, ve meyvelerle kolayca yapılmaktadır. Hazır pasta tabanını ortadan ikiye bölerek bir tanesini geniş bir kaba koyarak süt ile iyice ıslatınız. Üzerine de krem şantiyi dökerek iyice hamurun yumuşamasını ve ıslanmasını sağlayınız. Pasta hamuru yumuşadıktan sonra süsleme için kullanacağınız malzemeleri bu hamurun üzerine yerleştiriniz. Daha sonra diğer parçayı üzerine kapatıp yine krem şanti ile kapatınız. Bunun da üzerine dilediğiniz meyvelerle süsleyip görsel bir şölen oluşturabilirsiniz.  Evde yaş pasta yapmak için evinizdeki malzemeler yeterli olmaktadır. Çocuğunuzun, eşinizin, sevgiliniz, anne veya babanızın doğum günü için; yıldönümleri için veya farklı özel günlerle kutlamalar için evde el emeğiniz ile yaş pastalar yaparak o anları daha da özel yapabilirsiniz. Bu şekilde sevdiklerini daha da mutlu edecek ve çok hoş bir an yaratarak sevdiklerinizişaşırtabileceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 1.7]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉