• PAYLAŞ

Facebook Güvenli Anahtar Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 31/01/2017 - 18:45
  • 0 Yorum
  • 791 görüntüleme

Facebook Güvenli Anahtar Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Sosyal ağ devi Facebook, düzenli olarak yaptığı güncellemeler ve bu güncellemeler ile gelen yeni özellikler ile gündemde kalmayı başarıyor. Son dönemlerde sosyal ağ uygulamalarının tamamı kullanıcı hesaplarının güvenliğinin sağlanması adına farklı önlemler ve özellikleri uygulamalarına içeriğine ekliyor. Sosyal ağ denildiği zaman ilk akla gelen uygulamalar arasında olan Facebook bu konuda yeni bir güncelleme hazırlayarak yeni güvenlik özelliğini kullanıcılara sundu.

Sosyal ağ devi Facebook, yakın zaman da yaptığı bir açıklamayla güvenli anahtar adını verdiği yeni güvenlik hizmetini kullanıcılarına sundu. Peki uygulama içerisine eklenen bu güvenli anahtar hizmeti kullanıcılara ne gibi farklılıklar sunuyor ? Facebook uygulamasının dünya çapında 1 milyarı aşkın aktif kullanıcısı bulunuyor ve popüler bir sosyal ağ, böyle büyük kitlelere hizmet etmesinden dolayı, sık sık ciddi güvenlik yatırımları ile gündeme geliyor.

Konuyla ilgili Facebok güvenlik ekibi tarafından yapılan açıklamada yeni bir güvenlik sistemini uygulama kullanıcıları için devreye soktuğunu aktardı. Son dönemlerde popülerleşmeye koca bir adım atan güvenli anahtar hizmetini artık Facebook üzerinde kullanabileceksiniz.

Güvenli Anahtar Nedir ?

Güvenli anahtar bir Universal 2nd Factor yani kısaltılmış adı ile U2F destekli olan bir USB bellek olabildiği gibi aynı zaman da NFC kartı da olabilir. Facebook uygulaması üzerinden bulunan hesabınızın güvenlik sekmesi kısmından aktifleştirebildiğiniz hizmetin son kullanıcıya güvenlik bakımından etkisi son derece fazla.

Bu hizmete destek veren Dropbox, Google, GitHub gibi servislerin şifresini de güvenli anahtarınızdan sağlayabilme imkanına sahipsiniz. Kullanıma sunulan yeni güvenlik özelliği anahtarı kullanarak iki adımlı doğrulama kodu gibi hizmetleri beklemenize gerek kalmadan direkt olarak şifrenizle birlikte çok daha hızlı Facebook uygulamasına giriş yapabileceksiniz.

Kullanıma sunulan Güvenli anahtar hizmeti henüz sadece güncel versiyon olan Opera ve Chrome için kullanılabiliyor olmasına karşın kısa süre içerisinde mobil uygulamalara ve aynı zaman da diğer tarayıcılara gelmesi bekleniyor. Bu aşamada Facebook uygulamasında kullanıma sunulan bu yeni güvenlik uygulamasının yakın zaman da diğer sosyal medya uygulamalarına ekleneceğinden emin olabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉