• PAYLAŞ

Finansal Olarak İstismar Edildiğinizi Nasıl Anlarsınız?

  • 24/01/2017 - 19:21
  • 0 Yorum
  • 702 görüntüleme

Finansal Olarak İstismar Edildiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Günümüzde insanlar birbirlerini finansal olarak istismar etme konusunda çok istekli oluyor. Bunun en büyük nedeni kolay yoldan gelir elde etmek ve güzel bir yaşantı kurmak için çalışmadan zengin olmak istemektir. Bunun en kolay yolu olarak insanların istismar edilmesi olarak görülüyor. Günümüzde özellikle yaşlı insanlar finansal açıdan istismar edilecekler arasında hep ilk sırada yer oluyor. Sadece yaşlı insanlar değil günümüzde herkesin finansal olarak istismar edilme durumu vardır. Bunu nasıl anlayacağınızı ve bunu engellemek için neler yapacağınızı size anlatmaya çalışacağız. Bu sayede sizi istismar etme planları yapmak isteyen insanları kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

İlişkilerde istismar nasıl belirlenir

En çok istismar evli insanlar arasında oluyor. Her iki eşin çalıştığı durumlarda eşlerden birisi sadece maaşından bir bölümü olarak diğerini eşine bırakıyor. Bu durumda maaşın büyük bir kısmını alan taraf bu para ile istediği şekilde hareket etme yetkisini kendinde hissediyor. Ve o paranın oluşmasına yardımcı olan diğer kişiye sormadan işlemler yapabiliyor. İlişki de istismarın olup olmadığını anlamak için ortak kullanılan kredi kartıdır. Kredi kartı ekstrenizi sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Bu sayede eşinizin sizden habersiz ne gibi işlemler yaptığınız kolayca anlayabilirsiniz. Ortak bir banka hesabınız varsa ve o hesapta eşinizin tek başına işlem yapabilme yetkisi varsa bu noktaya da dikkat etmelisiniz.

Yaşlılarda finansal istismarın belirlenmesi

Yaşlılar bu konuda zor durumda olabiliyor. Onların finansal olarak zor durumda olup olmadığını anlamak için yakın çevresinde ki mallarını kontrol ederek başlayabilirsiniz. Evinin etrafında olan mallarında eksilmeler oluyorsa bunu bir işaret olarak görebilirsiniz. Bu durumu anlamanın bir diğer yolu da yaşlı insanın faturalarının düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığıdır. Eğer kişi faturalarını ödeme de sıkıntı yaşıyorsa büyük ihtimal bir istismar söz konusudur. Sömürüyü yapan kişi onun adına kredi ya da kredi kartı çıkabilir. Bu durumun anlaşılması için yaşlı insanın finansal kredi notuna bakmanız size bir ipucu verecektir. Kimlik hırsızlığı da bunlardan birisidir. Bundan o yaşlı kişinin haberi olmayabilir. Kimlik hırsızlığı yaparak bu gerçekleştirilebilir. Bunu ortaya çıkarmak için yardımcı olmak amacıyla banka ve sigorta şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Mali istismar nasıl durdurulur

Güzel bir ilişki yaşıyorsunuz ve maaşlarınızı ortak bir hesapta biriktiriyorsunuz diyelim. İsteriz ömür boyu birlikte olan ancak yaşanabilecek aksi bir duruma karşı maaşınızdan bir kısmı alarak kenarda biriktirmeye çalışın. Bu sayede zor duruma kalmadan yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer istismarın farkındaysanız ve sizi istismar eden kişinin elinde kredi kartınız ya da maaş kartınız bulunuyorsa bankaya giderek bunların değiştirilmesini isteyin. Bu sayede istismarı durdurabilirsiniz. Eğer bir yaşlı insandan istismar yaptığını düşündüğünüz varsa onunla yüz yüze konuşmalısınız. Bunun yanlış olduğunu ve o kişinin bunu hak etmediğini ona anlatın. Tabi bunu yaparken dolaylı cümleler kurmaya çalışın. Direkt olarak suçlayıcı cümleler kurmanız o kişiyi ürkütebilir. Onun yerine annemin son zamanlarında harcamalarında değişmeler var bu konu hakkında bilgin var mı gibi cümleler kurabilirsiniz. Yaşlıları en çok istismar eden kişiler yetişkin çocukları ya da bakıcıları oluyor.

Kişisel olarak sizi istismar eden bir ilişki yaşıyorsanız bunu hemen bitirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Eğer bunu bitirmekte karşınızda ki insan size zorluk çıkarıyorsa bir avukata ya da finansal danışmadan yardım alabilirsiniz. Onlar size ne yapmanız gerektiği söyleyecektir. Onların gösterdiği yolda devam ederek bu ilişkiyi kolayca sonlandırma şansına sahip olacaksınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉