• PAYLAŞ

EBA Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

  • 24/01/2017 - 15:29
  • 0 Yorum
  • 913 görüntüleme

EBA Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Ülkemizde son derece hızlı gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitime olan etkisi oldukça devasa boyutta olduğunu söyleyebiliriz. Öğretmenlerin yerini yakın zaman da robotlar alır mı?” sorusu her ne kadar şu an için fantastik bir söylem olmasına karşın mekandan bağımsız olan sınıf ortamlarının sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu bağlamdaki kullanıma sunduğu uygulaması olan EBA hakkındaki bilgileri bu yazımızda sizler için detaylandırdık.

EBA Nedir? Ne İşe Yarıyor ve EBA’yı Kimler Kullanıyor ?

Eğitim Bilişim Ağı kelimelerinin baş harflerinden türemiş olan EBA, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı bir proje. EBA kendini tam anlamıyla öğretmenler ile öğrenciler arasında iletişim kurulması, eğitim hayatları boyunca kullanabilecekleri materyalleri sağlaması  olarak tanımlıyor. İçeriğinde interaktif içerikleri barındıran EBA ‘yı ilk ve orta derecede olan okulların öğrencileri kullanabilmekte.

Zaman ve mekandan bağımsız olarak informatif eğitimin öneminin her geçen gün artış gösterdiği günümüzde uzaktan eğitim teknolojileri de gelişimini hızla sürdürmekte. Tamamen Devlet tabanlı bir girişim EBA ile öğrenciler artık dersi sadece gittikleri okulda görmüyorlar. Ders videoları, derslerle alakalı oyun ve interaktif uygulamaları, pdf kitaplar, EBA, eğitimdeki zaman ve mekan sınırlarını doğrudan ortadan kaldırmayı hedefleyerek hareket ediyor.

EBA’ya Üye Nasıl Olunur ?

İçeriklerin görebilmesi için mutlaka giriş yapılması isteniyor. Giriş yapılabilmesi için EBA şifresi gerekli. Açık öğretim Lisesi öğrencisi olanlar mevcut şifreleri sayesinde kolaylıkla giriş yapabiliyor. Diğer öğrenciler için kendi öğretmenlerinin bir şifre ataması yapması gerekiyor. Öğretmenler ise sistem içerisine MEBSİS üzerinden bir şifre oluşturarak giriş yapabiliyor.

Eğitim Bilişim Ağı  Sisteminde Neler Bulunuyor ?

Özenle hazırlanmış olan sistem içeriğinde Video dersler, görseller, haber, kitap, dergi ve bir çok farklı doküman bulunuyor. Sisteme giriş yapan öğrenciler kendilerine uyguna olan seçenekler arasından seçim yapabilme olanağına sahip.

Bu sunulan seçenekler arasında birbirinden farklı olan öğretici ve zeka geliştirici özelliklere sahip olan bir çok oyun bulunuyor. Sistem içerisinde bu tür oyunların bulunması oldukça iyi düşünülmüş sisteme giriş yapan öğrenciler sıkıldıkları zaman aynı ortam içerisinde kendilerini oyalama ve oyalanırken kendilerini geliştirme imkanına sahip oluyorlar. Tamamen Devlet destekli olarak hazırlana projenin son derece başarılı olduğunu ve ülkemizin bu tür projelere ihtiyacı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Sisteme yapılan girişlerin ve gösterilen ilginin artması ile beraber yeni projelerin hazırlanmasında ilham kaynağı olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉