• PAYLAŞ

FİNANSAL PİYASALARDA HAYVAN TABİRLERİ NE ANLAMA GELİR?

  • 07/08/2017 - 15:49
  • 0 Yorum
  • 503 görüntüleme

SİYAH KUĞU;

Beklenmedik bir gelişme nedeniyle piyasalarda görülen ani hareketlenmeler için kullanılmaktadır.

KEDİ;

Varlık fiyatlarının çok yüksekten düştükten sonra bir miktar yükselebileceğini anlatmak için ölü kedi benzetmesi yapılmaktadır.Bir varlık fiyatı çok yüksekten hızla düşünce yukarıya birkaç kez,kısa mesafelerle sıçrar,yani yükselir anlamında kullanılmaktadır.

KELEBEK ETKİSİ;

Bu aralar daha çok Çin için kullanılıyor.Yuan devalüe olunca her şey satılıyor ve piyasalar kırmızıya dönüşüyor.Ani bir olumsuz gelişme ,küçük de olsa kelebek etkisiyle her şeyi etkileyebiliyor.

MARKETTEKİ FİL;

Daha çok Çin için kullanılıyor.Çin ekonomisi çok büyük ve tökezlerse fil gibi aniden yıkılır ve raflardaki her şey  aşağıya iner anlamında kullanılmaktadır.

SİYAH KANARYA;

Piyasalardaki ani düşüş,hatta çöküş için çok dikkatli olunması gerektiği anlamında kullanılmaktadır.

AT;

Piyasalarda ölü ata yatırım yapmak gibi bir tabir vardır.Yani artık fiyatı yerinde sayan ve getiri sağlaması beklenmeyen yatırım araçlarına ölü at tabiri kullanılmaktadır.

BOĞA;

Boğa piyasası,yani bull market,piyasasının yukarı yönlü hareketinin olduğu durumlara denir.Bu dönem piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların gelecekte iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceğini ifade etmektedir.

AYI;

Ayı piyasaları,işlerin kötü gittiğinin habercisidir.Bu terim,genellikle piyasaların karamsar olduğu,fiyatların uzun bir süre düşüş trendinde olacağı beklentisi için kullanılmaktadır.Borsalar için %20’den fazla düşüşler ayı piyasasına girildiğinin işaretidir.

GÜVERCİN;

Piyasalardaki para politikası konusunda daha toleransları olan ülkeler için kullanılır.Genellikle ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinin para politikalarında sıkça ismi geçmektedir.

TAVŞAN;

Genellikle yukarı ya da aşağı doğru bir eğilim yakalayamayan piyasalar için geçerlidir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉