• PAYLAŞ

FİNANSAL YATIRIM NEDİR? EN KARLI FİNANSAL YATIRIMLAR NELERDİR?

  • 02/05/2017 - 12:00
  • 0 Yorum
  • 933 görüntüleme

Belirli bir miktarda sermayesi bulunan ya da teminat karşılığında kredi kartını kullanarak finansal enstrüman araçlarını satın alarak bir süre sonra değer artışı sağlanması ile kar elde etmek amacı ile sermayeyi artırma yöntemleridir.

Para bulunuyor ise yatırım yapılabilecek birbirinden farklı yatırım araçları bulunmaktadır. En karlı finansal yatırım araçları arasında kar elde edebilmek için size optimum seviyelerde kazanç sağlaması gerekmektedir. Yatırım tercihi yapılmadan evvel alternatif bir çok seçenek arasında düşünerek hangi yatırımın daha karlı olacağını göz önünde bulundurup yatırım yapılması gerekmektedir. Bu yazımızda ise sizlere hangi yatırım araçları üzerinde yatırım yapmak daha karlı ve mantıklı olur onlardan bahsedeceğiz.

Yatırım aracı belirlenmeden önce iki önemli faktörün göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İlk dikkat edilecek husus para faktörüdür. Ne kadarlık bir yatırım yapmayı düşünmekte iseniz ve ne kadarlık kar yapmayı hedeflemektesiniz. Yapacağınız yatırımların risk faktörü ne kadardır. Risksiz olan yatırımlar beklenenden daha az miktarlarda kazanç sağlar iken riskli yatırımlar daha fazla kar sağlar fakat risk oranı yüksek olduğu için kaybetme ihtimali daha yüksektir.

Daha az riskli ve karlı yatırım araçları

İlk olarak kar marjı yüksek ve riski çok az olan yatırım araçlarından bahsedelim. Bu yatırım araçları genellikle faiz, repo ve emlak alımı gibi yatırım araçlarıdır.

Paranıza mevduat faizi vermekte olan banka hesaplarını değerlendirerek para kazanabilirsiniz. En az risk taşıyan ve en karlı yatırım araçları arasında bu yöntem bulunur. Parayı vadeli bir şekilde hesaplar üzerinde değerlendirirken ayrıca günlük faiz oranları üzerinden de işlem yapılabilmektedir. Eskisi gibi parayı vadeliye yatırdıktan itibaren sonra çekmek zorunda kalınmasıyla kayıp yaşanmamaktadır. Şubesiz bankalar oldukça fazla faiz veren hizmetler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte e-vadeli mevduat hesabı üzerinden de işlem yapılabilmektedir.

Riski bulunmayan yatırım araçları olarak hazine bonosu, Türkiye Cumhuriyeti hazinesi tarafından çıkarılarak bir sene içerisinde kısa vadeler ile oluşturulmakta olan borçlanma senedi olarak tanımlanır. Hazine bonosu aldıktan sonra devlete faizi ile borç vermiş ve devlet vade zamanı geldiğinde sizlere borcunu faizi ile ödemektedir. Devlet tahvilleri de yine aynı şekilde risksiz yatırım araçları arasında yer almaktadır. Hazine bonosundan farkı ise bir seneden az olmamak üzere verilen borç senetlerdir.

Risksiz yatırım araçlarından birisi de emlak yatırımıdır. Biriken parayı konut ya da ofis alarak kira gelirli sağlayabilir ya da arazi satın alarak uzun vadeli olarak değerlendirebilirsiniz. Gayrimenkul yatırımlar yapılıyor iken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur.

 Riskli ve karlı yatırım araçları

Yatırım şirketleri veya bankalar tarafından hazırlanan fonlar üzerine yatırım yapılabilmektedir. Hisse senedi ağırlıklı olan fonlar, altın fonları, ana parayı koruma fonları gibi seçenekler bulunmaktadır. Fon seçimin doğru yapılması ve doğru bir şekilde yönetilmesi ile yatırım fonlarından kar elde edilebilir. Mevduat faizlerine göre daha yüksek kar sağlayabilirsiniz.

Risk faktörü taşıyan fakat karlı yatırım aracı olarak bilinen borsa üzerinden yatırım yapmak çok zor değildir. Borsada yapılan temel işlem ise hisse senedi almak ve satmaktır. Özellikle hisse alınarak yükseldiğinde büyük karlar elde edilebilir. Hisse senetleri dışında da birçok alternatif işlem üzerinden yatırım yapılabilmektedir.

FOREX yatırım aracı üzerinden yatırım yapılarak kazanç elde edilebilmektedir. Fakat bilgi ve deneyim kazandıktan itibaren yatırım yapılması gerekmektedir. Öncelikle kendinize bir deneme hesabı açarak sanal hesap üzerinden işlem yapıp öğrenebilirsiniz. 100 dolar gibi bir yatırım ile kaldıraçlı sistem sayesinde büyük kar elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉