• PAYLAŞ

DOĞRU NEFES ALMA TEKNİKLERİ NELERDİR?

  • 02/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 709 görüntüleme

Nefes almayı ne kadar biliyoruz?

Sağlıklı bir yaşam söz konusu ise yapılan her türlü aktivite göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Sağlıklı bir şekilde uyumak, beslenmek, sağlıklı cilde sahip olmak, sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek gibi birçok örnek vermek mümkündür. Bahsedilen faaliyetler temel ihtiyaçlar arasında yer alsa bile en önemlisi ise sağlıklı solunumdur.

Doğru ve yanlış nefes alma nedir?

Bunların dışında fazla dikkat edilmeyen ve akla gelmeyen bir şey de sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermektir. Nefes alıp verme işi ise sürekli olarak yapılan ve çaba gösterilmeyen bir eylemdir. Hatta sağlık konusunda en önemli unsurdur. Çünkü nefes olmadan hayat olmaz. Su içmeden, yemek yemeden veya uyumadan birkaç gün yaşam faaliyetlerini sürdürebiliriz ancak nefes alıp vermeden ancak birkaç dakika kadar hayatta kalabiliriz. Bu sebepten dolayı üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisi olarak doğru ve sağlıklı bir şekilde nefes alma ve verme tekniklerinin bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir.

Sağlıklı bir şekilde solunum gerçekleştirmek için en önemli şey burundan nefes almaktır. Burun solumakta olan havayı ısıtarak nemlendirir. Mikron seviyesine göre toz ve yabancı maddeleri filtreleme özelliğine sahiptir ve akciğer temiz bir hava akımını gerçekleştirir. Ağız yolu ile solunum yapıldığında ise ağızda burundaki bu özellikler bulunmadığından dolayı kötü kaliteye sahip olan hava direkt olarak akciğere giderek bronş yollarını tıkar ve solunum enfeksiyonları sonucu hastalıklara neden olur. Sağlıksız bir solunum yapıldığında en çok zarar gören organ ise kalp gelmektedir.

Gece vakitlerinde kandaki oksijen miktarının azalması ile birlikte bu durum itibariyle kan basıncının artması sonucu kalp ve damar hastalıklarına yatkınlık daha da artar. Bu durum ile aynı zamanda gece horlamaları artar ve uyku apnesi hastalığı ortaya çıkabilir. Spor aktivitelerini gerçekleştirirken burunu doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. Hareket halinde iken kullanılan enerjinin dengesini sağlayabilmek için burun yoluyla sağlıklı bir şekilde nefes tekniğini kullanmak gerekir.

Solunum ritminin doğru bir şekilde ayarlanamaması sonucunda kişi anaerobik şekilde solunum gerçekleştirerek nefes borçlanmasına girebilir. Bu durum ile birlikte kaslarda az enerji ile çabuk yorulma sonucunda kaslarda laktik asid birimi artar.

Düzenli bir şekilde solunum yapıldığında kalp ritmi düzenli olarak faaliyet gösterir ve kan basıncı kontrol altına alınır. Uykunun kalitesi artar, kan dolaşımı hızlanır, ruhsal ve bedensel olarak zinde olunur. İyi bir şekilde şarkı söyleyebilmek ve ses tellerini uygun bir biçimde kullanmak için de yine doğru nefes alma tekniklerinin bilinmesi gerekmedir.

Doğru nefes alma eylemini nasıl gerçekleştirebiliriz?

Doğru solunum ile birlikte göğüs yerine diyafram faaliyet gösterir. Diyafram solunumu için en uygunu çiçek koklar gibi nefes almaktır. Bu tür bir solunum yapıldığında havayı akciğerlerin en derinine kadar almaya çalışırız. Bunu yapıyor iken karnı dışarı doğru iteriz. Nefes verilirken karnı yavaş yavaş içeri doğru çektikten sonra diyaframı doğru bir biçimde çalıştırmış oluruz. Diyafram hareketi ile birlikte karın bölgesinde yer alan organlara masaj görevi sağlar. Bu durum sonucunda ise karın ile göğüs boşluğu arasındaki basınç farkı ortadan kaldırılmış olur.

Aynı zamanda safra kesesi ve mide organlarının yukarıya doğru hareketi engellenerek reflü oluşumu da engellenmiş olur. Nefes verme faaliyeti nefes almadan daha yavaş bir şekilde yapılması doğru bir tekniktir. Sigarayı yeni bırakan bir birey adına diyafram solunumu oksijen alımını artırdığından ötürür sigaranın vermiş olduğu zararı daha kısa bir süre zarfında azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉