• PAYLAŞ

Fransa Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

  • 29/08/2016 - 20:02
  • 0 Yorum
  • 2053 görüntüleme

Yıllık yaklaşık rakamlarla 82 milyon turistle ağırlayarak, dünyanın en çok turist çeken ülkesi olan Fransa, çalışmak ve yaşamak isteyenler için de oldukça cazip imkanlar sunuyor. Güçlü olan ekonomisinin yanı sıra yaşam standartları bakımında gelişmiş ülkeler arasında yer alan Fransa, dünyada en çok göç alan ülkeler arasında yer alır. Fransa Türk vatandaşları için de oldukça cazip fırsatlar sunan ülkeler arasındadır. Fransa topraklarında çok sayıda Türk vatandaşı bulunmaktadır. Günümüzde her geçen gün de Fransa topraklarında yaşayan Türklerin, Fransız vatandaşlığına geçenlerin sayısı arttığı gözlemlenmektedir. Hayallerinde Fransa topraklarında yaşamak ve vatandaşı olmak yatanlar için Fransa vatandaşlık şartlarını sizlere derlemeye çalıştık. Fransa vatandaşlığına geçmek için gereken şartları ve Fransa vatandaşlık başvurusu için istenen belgeler ve detaylar sırasıyla şunlardır;

Yabancı ülke vatandaşlarının, Fransa vatandaşlığa geçmesi için en kolay yolları arasında bir Fransız vatandaşı ile evli olmaktır. İkinci olabilecek yöntem ise oldukça uzun bir prosedür gerektiren Fransız toplumuna kesin olarak uyum sağlandığının kanıtlanması sonucu elde edilebilir.

Ülke topraklarında Fransız vatandaşı ile minimum 4 yıl evli kalanlar, Fransız vatandaşlığı almak adına başvuru yapabiliyor.

Bu şartların tam olarak oluşabilmesi için de evlilik tarihinden itibaren kesintisiz olarak 3 yıl boyunca Fransa topraklarında yasal olarak ikamet ettiğinizi kanıtlamanız gerekiyor, vatandaşlığa başvurulabilmesi için 5 yıl şartı aranmaktadır.

Evlilik nedeni ile vatandaşlık başvurusu yapılabilmesi için mutlaka yasal olarak Fransa’da ikametinizin olması gerekiyor.

Fransa-Vatandaşlığı-Nasıl Alınır-1

Bu aşamadan Fransız makamlarını kesin olarak eşinizle kesintisiz olarak birlikte olduğunuza ikna etmek gerekiyor.

Gerekli belgeler arasında iyi seviyede Fransızca bilinmesi ve sertifika şartı arıyor. Bunun dışında en önemli detaylar arasında sabıka kaydının kesinlikle olmaması gerekiyor.

Fransız vatandaşlığına geçmek isteyen bireylerin; pasaport, oturum kartı ve Fransız vatandaşı olan eşinin, doğum belgesi, nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı ile Fransız Konsolosluğu aracılığı ile vatandaşlık başvurusu yapılır.

Başvuru esnasında yasal olarak evliliğinizi kanıtlayacak olan her türlü belge, Fransızca bilgisini kanıtlamaya yarayacak olan sertifikalar ve Fransa toprakların da en az 3 yıldır yaşadığını kanıtlayan belgelerin teslim edilmesi gerekir.

Başvurular aynı zaman da Fransa topraklarında bağlı olunan valilikten, Fransa dışında yaşayanlar için ise Fransız Konsolosluğu üzerinden başvuru formunu doldurma yolunu izleyerek başvuru yapabilir.

Uyum süreci yolunu izleyerek vatandaş olmak için Fransa topraklarında yasal ve kesintisiz ikamet etmeyi, Fransız toplumuna son derece iyi entegre olmayı ve adli sicilinizin tamamen temiz olmasını gerektiriyor. Ancak bu yol izlenerek vatandaşlık almak çok fazla zor ve uzundur.

Click to rate this post!
[Total: 10 Average: 3.1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉