• PAYLAŞ

Gebelik Esnasında Risk Yaratan Durumlar Nelerdir?

  • 10/09/2016 - 21:00
  • 0 Yorum
  • 1156 görüntüleme

Kadınların yaşamları esnasında yaşadıkları en mutlu an kucaklarına çocuklarını aldıkları zamanlardır. Gebelik her anne için her zaman risk taşır ve anneler daima dikkatli olması gereklidir. Gebelik esnasında daha fazla risk taşıyan önemli detayları sizler bir rehber haline getirdik. Bu önemli olan detaylara göz atalım.

-Dahili veya cerrahi hastalığı bulunan gebeler: Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, tiroid hastalıkları hipotiroidi, hipertiroidi, diyabet -şeker hastalığı, böbrek transplantasyonu geçirmiş gebeler ve buna benze sindirim sistemi hastalıkları ülseratif kolit yada kronik barsak hastalıkları, böbrek hastalıkları, nörolojik ve otoimmün hastalıklar [lupus, ailevi Akdeniz ateşi (FMF), enfeksiyon hastalıkları, multipl skleroz (MS), astım ve benzeri olan kronik akciğer hastalıkları, kronik olan karaciğer hastalıkları

-Daha önceki gebelik dönemlerinde sorun olanlar: Ölü doğum, düşük, tekrarlamakta olan erken gebelik kaybı, gebeliğin neden olduğu hipertansiyon ve gebelik zehirlenmesi preeklampsi erken doğum öyküsü, eklampsi, sakat doğum, zor doğum.

gebelikte-risk-yaratan-durumlar-1

-Mevcut gebeliği halinde riski olan gebelikler: Erken haftalar içerisinde kanama (düşük olma tehlikesi), ileri gebelik döneminde kanama, erken doğum yaşanma tehlikesi yada plasentanın sorunları, amniyon sıvısının çok erken gelmesi – zarların doğumdan daha önce yırtılması, bebeğin sıvısının gereğinden az olması, bebeğin sıvısının gereğinden çok olması, bebeğin normalden az gelişmesi, plasenta yapışma sorunları, çoğul olan gebelikler ikiz – üçüz, bebeğin normal fazla gelişmesi, gebelikten dolayı hipertansiyon ve gebelik zehirlenmesi, gebelik şekeri.

-Mevcut gebelik esnasında yapılan tarama testleri sonucunda yüksek risk bulunan gebeler: Down sendromu için yapılan ikili-üçlü-dörtlü testler içerisinde yüksek risk tespit edilmesi, anormal kan alfa fetoprotein değeri, anne üzerinde enfeksiyon için yapılan testlerde rubella – toksoplazma sonuç çıkması.

-Mevcut gebelik esnasında ultrasonografi de sorun görülen gebeler: Bebekle alakalı yapısal kusurlar kalp, böbrek, baş-omurilik, iskelet anomaliler, bebeğin gelişimi esnasında oluşan anormallikler az gelişim, aşırı fetal büyüme.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉