• PAYLAŞ

Gençler Finansal Durumlarını Nasıl Yönetmelidir?

  • 07/02/2017 - 20:06
  • 0 Yorum
  • 528 görüntüleme

Gençler Finansal Durumlarını Nasıl Yönetmelidir?

Uzun yıllar boyunca aldıkları eğitimlerinin ardından birçok genç hayata bir yerden başlıyor. Yıllarca ailelerinden aldıkları belirli miktardaki harçlık ile hayatlarını idare ettirdikten sonra kendi finansal planlarını oluşturmaya başlamaları gerekiyor. Birçok genç bu konuda sıkıntı yaşıyor. Bunun en büyük nedeni aniden ardan gelirleri ile gelişi güzel yaptıkları harcamaları gösterebiliriz. Onun için gençlere yardımcı olmak amacıyla finansal öneriler de bulunacağız. Bu sayede gelecek planlarını yaparken daha dikkatli bir şekilde karar verebileceklerini düşünüyoruz. Yazımızda finansal planlarını yaparken 5 öneri ile onlara yardımcı olacak bilgiler vermeye çalışacağız. Dikkatli ve planlı davranarak hayallerine ulaşma yolunda emin adım atacaklarını düşünüyoruz.

Hedeflerinizi Belirlemelisiniz

Eğitim hayatınızın ardından ekonomik yaşamın içine ilk adım attığınız da yapmanız gereken ilk şey kendi hedeflerinizi belirlemek olmalıdır. Hedefinizi belirlerken yeteneklerinize ve doğal kabiliyetlerinize göre şekillendirmeniz daha doğru olacaktır. Bunlar sizin hedefinize ulaşmanızda size yardımcı olacak özelliklerinizdir. Bunları doğru biçimde kullanıp en sonunda ulaşmak istediğiniz noktaya varmanızda yardımcı olur. İnsanlar sadece para kazanmak için bir işe giriştiklerinde genel de yanlış işler yapabiliyor. Onun için bir kariyer planı oluşturduğunuz da bunlara göre hedefinizi oluşturmanız doğru olacaktır. Sevdiğiniz işi yapmak sonunda size istediğiniz her şeyi ulaşmada yardımcı olacaktır.

İradenize Hakim Olun

Bu ilk olarak size ailenizde verilmesi gereken bir eğitimdir. Eğer şanslı bir bireyseniz buna ailenizin yardımı ile sahip olmuşsunuzdur. İradenize hakim olamazsanız bu sizi ilerde zor duruma sokacak bir durumdur. Örneğin aileniz size harcamalarınızı dikkatli yapmanız gerektiğinizi ve borçlarınızı ödemenin en doğru adımlar olduğunuz öğretmemişse harcamalarınızı gelişi güzel yapabilirsiniz. Ve büyük ihtimal ile kredi kartınız ile sorun yaşamanız muhtemeldir. Birçok bireyin ekonomik olarak sıkıntıya girmesine kredi kartları neden olur.

Paranızın Hesabını Tutun

Finansal olarak kendi gelirinizi kazanmaya başlamanızın ardından yapmanız gereken giderlerinizin hesabını tutmak olmalıdır. Aylık 300-400 TL size yeterken 2 bin TL’ye yakın bir gelire sahip olduğunuzda gelişi güzel harcama yapabilirsiniz. Bu başlangıçta bir sorun oluşturmasa da ileri de sizi büyük bir sorunun içine çekebilir. O nedenle ilk olarak bütçenizi nasıl tutacağınızı öğrenmelisiniz. Günümüzde bunu birçok kişi hala düzenli olarak yapamıyor. Bunu başarırsanız ekonomik olarak bir sorun yaşama ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Gelirlerinizi ve giderlerinizi belirleyeceğiniz hepsini not edeceğiniz bir bütçe defterinizin olması sizin için bir avantaj sağlayacaktır.

Acil Durumlar İçin Fon Oluşturun

Ben gencim ne gibi bir acil durum yaşayabilirim ki! Ya da ne olursa olsun üstesinde gelirim gibi düşünceler ile hareket etmenizi tavsiye etmiyoruz. Mutlaka yaşanabilecek acil durumlar için bir fon oluşturmalısınız. Bunu oluşturmak için her ayki sabit gelirinizden belirli bir kısmı bu fona aktarmanız doğru olacaktır. Bu birikiminizi evinizde tutmak yerine banka hesaplarınızda dolar ve altın olarak bulundurarak faizin olumsuz etkisinden kurtulabilmeniz doğru olacaktır. Bu sizi enflasyon nedeni ile oluşacak olumsuzluklardan kurtaracaktır.

Kendi Finansal Geleceğinizi Siz Kontrol Edin

Eğer yukarıda dediklerimizi kendiniz yapamazsanız hayatınızda ki birisi sizin için bunu yapmak isteyecektir. Bu sizin için olumsuz bir gelişmedir. Ne olursa olsun kendi finansal durumunuzu kendiniz kontrol etmeniz doğru olacaktır. Bunu başarmak için etrafınızda bulunan kişileri inceleyebilirsiniz. Ya da bununla ilgili yazılmış çok sayıda kitabı ve makaleyi okuyabilirsiniz. Bütçenizi nasıl yapacağınızı öğrenmenizi ilk adım olarak düşünebilirsiniz. Fazla yapılan harcamalardan kaçınmalısınız ve savurganlıktan her daim uzak durmanız sizin için avantaj olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉