• PAYLAŞ

Gereksiz Harcama Yapılan Şeyler Nelerdir?

 • 04/04/2017 - 11:36
 • 0 Yorum
 • 697 görüntüleme

Gereksiz Harcama Yapılan Şeyler Nelerdir?

Tasarruf yapmak için yapılması gereken işlemler arasında ilk olarak gereksiz yapılan harcamaların sınırlanması gerekir. Tabi bunu yapabilmeniz içinde gereksiz harcamalarımızı belirlememiz gerekiyor. Maddi olanaklarınıza göre her kesimin gereksiz olarak gördüğü harcamalar farklıdır. Orta gelirli bir kişinin iş yerine toplu taşım araçları yerine bir taksi tutarak gitmesi gereksiz bir harcamadır. Zengin birisinin ise iş yerin kendi taksisi ile değil de helikopter ile gitmesi gereksiz bir harcamadır. Ancak ülkemizde ki ekonomik durumu da göz önüne alarak gereksiz harcamaların neler olduğunu sizlere maddeler halinde açıklamaya çalışacağız. Bu sayede gereksiz harcamalardan kurtularak daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

 1. Dikkat Edilmeyen ATM Ücretleri

Bankalarda para çekmek için ilk uğradığımız noktalardan birisi ATM’lerdir. Buralardan maaşlarımızı  ya da hesabımızda bulunan bakiyeden istediğimiz tutarı rahatlıkla çekerek kullanma şansımız olur. Bu sistem bize bankalar tarafından daha hızlı hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Gerçekten kullanması kolay ve bankada para çekmek için beklediğimiz uzun zamanları beklemek zorunda kalmıyoruz. Ancak dikkat etmediğimiz nokta bu hizmetin ücretsiz olduğunu düşünmemizdir. Eğer kendi hesabımızın bulunduğu bankanın ATM’sinden işlem yaparsak herhangi bir ücret ödemeyiz. Ancak bir başka banka ATM’sinde işlem yaparsak her işlem başına ortalama 5 TL gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyoruz. Bu detaya dikkat etmekte fayda var.

 1. Geciktirilen Ödemeler

Bir ay döngüsü içerisinde çok sayıda ödeme yaparız. Kredi çekmişsek onun taksitini, kredi kartı aylık ödemesini, telefon, elektrik, su ve internet faturalarının ödemelerini de ayın içerisinde yaparız. Gününde yaptığımız ödemelerde herhangi bir fark ödemeyiz. Ancak bu faturaların hepsinde eğer gecikme yaşanırsa belirli miktar fark üzerine eklenir. Çok tempolu günler yaşıyor ve eliniz değip bu gibi faturalarını bir türlü yatıramıyorsanız yapacağınız işlem çok basittir. Bankanıza giderek tüm faturalarınız için otomatik ödeme talimatı vermeniz yeterli olacaktır. Bu sayede ödemelerinizin hiç birinde gecikme yaşanmaz ve ekstra fark ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca otomatik talimatı veren müşterilerine bankalar özel avantajlar da sunmaktadır.

.

 

 1. Kullanılmayan Abonelikler

Mutlaka merak ettiğiniz bir spor, magazin  ya da otomobil dergisine yıllık abonelik yaptırmış olabilirsiniz. Yıllık hesaba vurduğunuzda size gereksiz bir tutar gibi gelse de bu de gereksiz yapılan harcamalardan birisi arasındadır. Sadece dergiler için değil abonelik sistemi ile çalışan her şey için bu durum geçerlidir. Örneğin televizyon da maçları abonelikle satan yayıncı kuruluşları da buna dahil edebilirsiniz. Ayda belki sadece bir maça bakıyorsunuz ancak bunun için çok yüksek bir fatura ödemek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem o tek maçı toplu izleme fırsatı veren bir mekanda izlemek ve yayın anlaşmanızı da iptal etmektir. Gereksiz harcamaların birinden kurtulmuş olursunuz.

 1. Dışarıdan Gelen Yemekler

Günümüz tüketim toplumu içerisinde insanlar yemeklerini bile dışarıdan hazır olarak söylemeyi tercih ediyor. Evde kendi yapması halinde çok ucuza mal edebileceği yemeğini dışarıdan uğraşmamak adına çok yüksek bir ücret ödeyerek sipariş edebiliyor. Eğer tasarruf yapacaksanız bu harcamanızdan mutlaka kurtulmalısınız. Büyük şehirler de bu konuda hizmet veren çok kanal olması da insanları cezbediyor. Gereksiz harcamaların ilk sırsında bu alışkanlıktan kurtulmak gelmelidir. Haftada 3 sefer dışarıdan yemek sipariş veriyorsunuz. Ortalama 25 TL’yi bir öğün için veriyorsunuz. Bu haftalık 75 TL, aylık 300 TL yıllık ise 3600 TL yemek siparişi için harcanan para demektir.

 1. Dışarıdan Su Sipariş Etmek

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük alışkanlıklarının başında dışarıdan su almak gelmektedir. Bu durum suların temiz olmadığı neticesiyle ortaya çıkmıştır. Ve günümüzde çok büyük bir sektör haline gelmektedir. Her gün dışarıdan 2 adet küçük şişelerden almak için 2 TL harcarsınız. Bu aylık 60 TL yapar. Yıllık ise 720 TL’yi bu sulara harcamış olursunuz. Yapmanız gereken evden dışarı çıkarken şişenizi evdeki hazır sudan doldurmanız olacaktır. Mutlaka evinizde damacana ile su vardır. Oradan doldurarak dışarı çıkarak gereksiz harcamalarınızdan birisinden kurtulmanız anlamına gelmektedir.

 1. Ücretli TV Platformları

Televizyonda kaliteli yapımlar izlemek istiyorsak artık düzenli olarak fatura ödememiz gerekiyor. Örneğin Türkiye Süper ligini izlemek istiyorsak aylık 60 TL’ye yakın bir para vermemiz gerekiyor. Bu tutar seçtiğini pakete göre değişiklik gösteriyor. Ya da düzenli olarak kaliteli filmler ve dizileri televizyon platformu üzerinden izlemek istiyorsak onlar için de paket satın almamız gerekiyor. Çok mantıksız bir tercih diyebiliriz. Onun yerine normal uygular üzerinden ücretsiz hizmet veren kanalları izleyebilirsiniz. Ya da internetin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Size her şeyi izleme konusunda çok geniş bir yelpaze sunacaktır.

 1. Akıllı Telefon Veri Ücretleri

Akıllı telefonlar hayatımızı daha fazla girmeye başladığından beri internet artık mobile doğru kaymaya başladı. Sadece evdeki bilgisayarımız ile sağlıklı giriş yapabildiğimiz internete artık akıllı telefonlar ile istediğimiz her yerden giriş yapabiliyoruz. Bazen o kadar çok vakit geçiriyoruz ki hizmet sağlayıcımızdan almış olduğumuz aylık veri miktarı bize yetmeyebiliyor. Bunun çeşitli nedenleri var ancak bu yazının konusu olmadığı için es geçiyoruz. Size tavsiyemiz aylık kotanızı aşmayarak ek ödemelerden uzak durmanız olacaktır. Çünkü ek veri ücretlerine servis sağlayıcılar çok yüksek ücret talep edebiliyor. Yapmanız gereken sürekli wi-fi hizmetinden yararlanmak. Gereksiz yüksek kalite videolar izlemekten kaçınmak gibi detaylara odaklanmanız olacaktır. Bir de yurt dışına çıkıyorsanız mutlaka veri dolaşımınızı kapatmanızda fayda var. Çünkü bu yüzden devasa faturalar ile karşılaşabilirsiniz.

 1. Gereksiz Yere Yapılan Market Alışverişleri

Bir markete gitmeden önce aklımızda mutlaka alacaklarımızın bir listesi vardır. Ancak marketten çıkarken birkaç ihtiyacınızın yerine elinizde çok sayıda poşet ile çıkmanız şaşırtıcı bir durum değildir. Günümüzde ihtiyacı olmasa dahi market alışverişlerin de gereksiz alınan çok sayıda ürün vardır. Bu ürünlerden almanıza gerek olmasa dahi yapılan reklam çalışmaları ile bir anda poşetinizin içi dolar. Yapmanız gereken alışverişe çıkmadan önce elinize bir kağıt kalem alarak bir liste yapmaktır. Almanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve alışveriş esnasında sadece onlara odaklanmanız gerekir. Bu gereksiz market alışverişlerinizden sizi kurtarır.

 1. Marka Ürünlerden Tercih Etmek

X marka olmasa yemem, Y marka olmasa giymem ya da Z marka olmasa binmem lafını mutlaka etrafınızda duymuşsunuzdur. İnsanlar üzerinde yapılan algı ile marka olmadan neredeyse nefes dahi almayacak bir toplum oluşmuş durumda diyebiliriz. Tabi bu durumun en büyük zararı aynı ürünün daha uygunu varken aynı işlemi yapacak ancak marka olan diğer ürün için çok yüksek bir ücret ödemektir. Size tavsiyemiz bu alışkanlığınız varsa çok kısa süre içerisinde kurtulmanız olacaktır.

 1. Dürtüsel Alışverişler

Market ve internet alışverişlerinin birçoğu dürtüsel olarak yapılmaktadır. Örneğin marketten çıkarken kasanın yanına geldiğinizde aldığınız çikolata, sakız gibi ürünler dürtü ile alınmıştır. Yapılan araştırmalar ile internetten yapılan alışverişlerin birçoğunun dürtüsel olarak yapıldığı ortaya çıkarılmıştır. Bu konular önemsiz gibi dursa da genele vurulduğun da çok büyük bir sorun oluşturmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉