• PAYLAŞ

Parasız Tasarruf Nasıl Yapılır?

  • 04/04/2017 - 12:13
  • 0 Yorum
  • 541 görüntüleme

Parasız Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf işleminin sadece para ile yapılacağını düşünüyorsanız büyük ihtimal ile yanılıyorsunuz. Çünkü tasarruf sadece para ile yapılmaz. Tasarrufu yapabilmeniz için öncelikle kendinizi ikna etmeniz gerekiyor. Eğer bunu başarırsanız artık hayatınızın her alanında rahatça tasarruf yapma şansına sahip olursunuz. Bu da küçükten başlayarak daha fazla tasarruf yapma yolunda emekleme adımlarınızı atmanız anlamına gelmektedir. Bunu başarabilmek için  yapmanız gereken işlemler vardır. Parasız yapılan tasarruf size küçük miktarlarla olsa da bir kazanç elde etse de zamanla büyüyecek bir havuzun ilk damlalarını oluşturur. Şimdi parasız tasarrufu nasıl yapacağınızı anlatmaya çalışacağız. Bu sayede hedeflediğiniz birikime ulaşmak için ilk adımları atacaksınız.

Parasız Tasarruf Yapma Yöntemleri

Öncelikle insanların tasarruf algılarını değiştirmeleri gerekiyor. Genelde tasarruf tüm harcamalar yapıldıktan sonra elde kalan miktara göre yapılmaktadır. Ancak yapılması gereken harcama yapılmadan önce birikimin yapılmasıdır. Yani aylık geliriniz elinize geçtiğinde öncelikle tasarruf için kenara ayıracağınız miktarı belirlemeniz gerekiyor. Birikimi ilk olarak yapmak diğer harcamalarınızda daha dikkatli olmanıza yardım eder. Eğer bunu kendiniz yapamıyorsanız bir bankaya giderek birikim hesabı oluşturabilirsiniz. Vereceğiniz talimat ile birikim hesabınıza maaş hesabınızdan her ay düzenli olarak aktarım yapılacaktır. Bu sayede birikiminizi sizin adınıza bankanız yapacaktır.

Parasız tasarruf için küçük düşünerek başlamalısınız. Hayatınızda hiç birikim yapmadıysanız ve bu konuda bir alışkanlığınız yoksa küçük adımlar ile giriş yapmak iyidir. Her ay yüksek bir miktar birikim yapma konusunda kendinizi zorlamayın. Bu sizi psikolojik olarak zorlayacaktır ve başaramadığınız birikim yapamadığınız için kendinize kızmanıza neden olur. İlk adımda pes etmemek için yapmanız gereken 50-100 liralık küçük miktarlar ile biriktirmeye başlayabilirsiniz. Bunu birkaç ay tekrarladıktan sonra miktar kendiliğinden yükselecektir. Her ay birikim için aktaracağınız miktarı arttırarak yolunuza sorunsuz bir şekilde devam etmiş olursunuz.

Birikimin önündeki en büyük engellerden birisi kredi kartı harcamalarıdır. Sanki hiç ödeme yapmayacak gibi harcama yaparak başlayacağınız yolculuğunuz size birikim yapmamak olarak geri dönüş yapacaktır. Yüksek limitli kredi kartınızı düşürmek yerine her ay belirli bir limiti aştığınızda size mesaj gelme uyarısı gelmesini bankanızdan isteyebilirsiniz. Örneğin 500 TL’den fazla harcama yaptığınız bu uyarı gelmesini isteyin. O mesaj size ulaştığınızda ise kredi kartınızı kullanmaktan hesap kesim tarihiniz gelene kadar vazgeçin. Bu zaman içerisinde kredi kartı kullanımız konusunda size alışkanlık sağlayacaktır.

Faturalarında küçük değişiklikler yapın. Cep telefonu faturanızı inceleyerek başlayabilirsiniz. Her ay boşa giden binlerce dakikanız varsa operatörünüzün kampanyalarını inceleyerek harcamış olduğunu dakikalara bunu çekebilirsiniz. Çok sayıda tarife arasında size uygun olan mutlaka vardır. 10-20 TL’lik fark yıl sonunda bir iki faturanızı boşa çıkarmanız konusunda size yardım edecektir.

Faturalarınıza otomatik ödemeye vermeye çalışın. Bu alışkanlık faturalarınızı düzenli ödeme konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda faturalarınızı unutarak ekstra farklar ödemenizin de önüne geçecektir. Gecikme faizi ödemekten bıktıysanız mutlaka bu konuda kendinize bir alışkanlık kazandırmanızın zamanı gelmiştir.

Tasarruf miktarınızı arttırmak için gelir sayınızı arttırmanızda fayda var. Sadece maaş geliri elde ediyorsanız bunun yanında ek gelir getirecek ve evde yapabileceğiniz işler bulmaya odaklanın. Ve buradan gelen geliri sadece birikim olarak değerlendirin. Zaman içerisinde bu miktarın sağladığı kazancı farklı ek gelir getirecek kanallara yönlendirerek sayıyı ve miktarı arttırabilirsiniz.

Acil para lazım olduğunda ilk gideceğiniz yer günümüzde bankalardır. Bu durumda ret cevabını almamak için kredi notunuzu yükseltecek faaliyetlerde bulunun. Yüksek faiz ödeyerek borç almamak için gelecekte işinize yarayacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉