• PAYLAŞ

Global İş Dünyasında Nasıl Başarılı Olunur?

  • 28/09/2016 - 20:27
  • 0 Yorum
  • 867 görüntüleme

Global İş Dünyasında Nasıl Başarılı Olunur?

Dünya ekonomi özellikle son yıllarda çok büyük darbeler gördü. Hem ülkeler hem de büyük şirketler bu olumsuz durumlar karşısında kendilerini güvenceye almak için çok farklı önlemler alıyor. Bu önlemler nedeniyle ekonomide durgunlukların yaşandığını söyleyebiliriz. Ancak gene de hızlı ve gelişen bir ekonomimiz olması nedeniyle ileriye dönük daha fazla risk alma şansına sahip ülkelerden birisiyiz. Bu hızlı ilerleyişimiz ülkemizi sayılı ekonomiler arasına sokarken aynı zamanda şirketlerimizi de birer global oyuncu haline getiriyor. Peki, bu noktada sormamız gereken soru karşımıza çıkıyor.

Global iş dünyasında nasıl daha ileriye gidebiliriz. Buralarda dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir. Bu soruların cevaplarını sizler ile birlikte vermeye çalışacağız. Amacımıza ulaşacak ve emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz.

İlk olarak geldiğiniz yeri kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Eğer yurt dışında işlem yapmak istediğiniz ülkede sizden daha büyük bir oyuncu varsa aşırı şekilde yüklenmeden sektöre girmeye çalışmalısınız. Dikkatli hareket etmeli ve sakin bir şekilde kendi müşteri altyapınızı oluşturmaya çalışmalısınız. Bunlar için çok farklı reklam faaliyetleri kullanabilirsiniz. Reklamın ne kadar etkili bir yöntem olduğunu unutmayın. Ancak reklam doğru yapılırsa size fayda sağlar bunu da bir yere not edin.

global-piyasa-1

Global dünyada hareket ederken yerel düşünmeye çalışmanızın size büyük faydası olacaktır. Örneğin Almanya’da çok hızlı bir şekilde tüketilen bir ürünün Japonya’da aynı şekilde ilgi göreceğini düşünmeniz çok yanlış bir davranış olacaktır. Gireceğiniz pazarın araştırmasını iyi yapmalısınız. Eğer imkanınız varsa o ülkede size yardım edecek bir ortak bulmanızı tavsiye edebiliriz. Ve üst düzey çalışanlarınızı o ülkeden tercih etmeniz şirketinize fayda sağlayacaktır. Emin olun bu küçük detaylar bile sizi emin adımlarla zirveye çıkaracaktır.

Kültür araştırmasını çok iyi yapmalısınız. Örneğin Japonya’da uzatılan hiçbir şey insanlar tarafından geri çevrilmez. Bunu unutmayın, Pazar araştırması yaparken bu bilgiyi kullanmaya çalışın. Amerikalılar gücü severler. Satacağınız ürün ne olursa olsun üzerinde yapacağınız pakette mutlaka güç ile ilgili bir şekil ya da kelime bulunmalıdır. Bunun gibi sayısız bilgi verebiliriz. Global piyasada hareket etmek için yerel düşünmenin büyük bir önemi vardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉