• PAYLAŞ

Gmail’de Klavye Kısa yolları Nelerdir?

  • 09/09/2016 - 10:00
  • 0 Yorum
  • 714 görüntüleme

Gmail hesabınızı etkin bir şekilde kullanmak isteyenler için aslında birçok kısa yol bulunmakta fazla uğraşmadan sadece bir küçük komutu kullanarak yapacağınız işlemleri oldukça hızlandırabilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken Gmail hesabınızdan klavye kısa yollarınız aktif hale getirmek olmalı, bu işlemi yapmanız için izlemeniz gereken adımlar; Gmail hesabınızın ana sayfasında, mail listelerinin hemen sağ üst kısmında bulunan dişli çark ikonuna tıkladıktan sonra Ayarlar sekmesine giriyoruz. Açılan sekmede aşağıya doğru inerek Klavye Kısa yolları sekmesini Açık olarak ayarlıyor ve değişiklikleri kaydediyoruz. Bu aşamadan sonra kısa yolları kolaylıkla kullanabilirsiniz.

gmail-klavye-kisayollari-nelerdir-1

Maili Açmak

Gelen kutunuzun açık olduğu sekmede aşağı yada yukarı okları kullanarak mailler arasında kolayca gezinebilir, Enter tuşuna kullanarak ilgili maili açabilirsiniz. Hemen ekranın sol taraftaki mavi dikey olan çizgiyi takip ederek, hangi mailin üzerinde olduğunuzu kolyaca görebilirsiniz.

Konuşmaya Geçme

E-posta ileti dizisini görüntülerken, önceki yada sonraki mesajlar arasında gezinti yapmak istiyorsanız N tuşuna kullanarak sonraki mesaja, P tuşunu kullanarak önceki mesaja geçebilirsiniz. Enter tuşuyla kullanarak da konuşmaları genişletebilirsiniz.

Bir İleti Oluşturma

Bir mail oluşturmaya karar verdiyseniz C tuşuna kullanarak yeni ileti penceresi açabilir, Shift + C tuşlarına kullanarak da yeni olan pencerede yeni bir sekme üzerinde ileti oluşturabilirsiniz.

İletiyi Yok Saymak

Size gelen bir iletiyi seçtikten sonra M tuşuna kullanarak bu ileti yok sayılacak ve sonrasında gelen kutunuzda aynı göndericiden gelen mailleri almayacaksınız.

Çöp yada Arşive Göndermek

Bir iletiyi arşivlemek istiyorsanız E tuşuna kullanabilir, iletiyi çöp kutusuna atmak için de # kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Yeni Maili Gönder

Hazırladığınız maili göndermek için yapmanız gereken Tab + Enter tuşlarına kullanabilirsiniz.

G tuşuyla beraber kullanabileceğiniz yararlı olacak komutlar ise şu şekilde:

G + A Tüm postalara git komutu – G + T Gönderilen postalara git komutu – G + C Rehber listesine git komutu – G + I Gelen kutusuna git komutu – G + S Yıldızlı postalara git komutu – G + D Taslaklar’a git komutu veriyoruz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉