• PAYLAŞ

Güvenliğiniz İçin Veriler Nasıl Şifrelenir?

  • 10/08/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 501 görüntüleme

İnternet şu an ki durumda hayatımızın en önemli parçalarından birisini oluşturuyor. Tabi hal böyle olunca hırsızlarda yöntem değiştiriyor. Eski zamanlarda cüzdanımızı korumak için farklı yöntemler denerken günümüzde bunun yerine internet ile bağlantılı olan cihazlarımızı korumak geliyor. Çok fazla detay olduğu için bunları korumak için da bir o kadar farklı yöntem bulunuyor. Verilerinizi güvence altına almak çok önemlidir. Akıllı telefonunuzu çaldırabilirsiniz, flash bellekleriniz kaybolabilir, e-mail şifreleriniz çalınabilir, hatta wi-fi bağlantınız bile dinlenebilir. Bu da verilerinizin size zarar verecek kişilerin eline geçmesine neden olabilir. Peki, bunların hepsine karşı önceden önlem almak mümkün değil mi? Tabi ki mümkündür. Şimdi sıra ile bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

E-Postalarınızı Şifreleyin

İletişim kanallarının başında günümüzde e-posta gelmektedir. Tüm resmi yazışmalar ve diğer birçok konuda ilk akla gelen birisine mail atmak oluyor. Tabi buraya saldırılarda gün geçtikçe artıyor. Burada bulunan önemli bilgileri sağlamak içinse şifreleme yapmak kaçınılmaz oluyor. Bunların arasında ilk güvenlik katmanı olan Pretty Good Privacy’i bu sisteme eklemek gerekmektedir. Bu sistem basit bir şekilde şifreleme anahtarı üreterek mail adresinize bağlıyor. İsterseniz kendinize özel olarak bu anahtarı saklayabilirsiniz isterseniz de bu anahtarı herkes ile rahat bir şekilde paylaşabilirsiniz. Bunun gibi birkaç programı ücretsiz olarak rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Dosyaları Bulutla Şifreleyin

Bu sistem sayesinde tüm verilerinizi depolamak için kullandığınız bulut sistemlerinin güvenliğinden yararlanabilirsiniz. Bunlar arasında Google Drive ve Dropbox gibi bulut sistemleri en çok bilinenleri olarak ilk sırada yer alıyor. Bu sistemlerin hacklendiği durumlar yaşanabiliyor. O nedenler yükleme işlemini yapmadan önce çok basit bir şekilde dosyanızı şifrelemenizi tavsiye ederiz. Zip gibi dosya şifreleme programlarından bu konuda koruma yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte çok popüler olan ve bulut depolama sistemleri ile birlikte çalışan Boxcryptor gibi programlardan yararlanabilirsiniz. Çok basit bir şekilde çalışan şifreleme programları sayesinde rahatça dosyalarınızı güvenlik çemberine aldıktan sonra hemen bulut sisteminin içerisine verilerinizi gönderebilirsiniz. Bir elin nesi var iki elin sesi var mantığıyla hareket etmiş olursunuz.

Mesaj Servislerinizi Şifreleyin

Telefonlarımızda kullanmış olduğumuz en popüler uygulamaların başında mesajlaşma uygulamaları gelmektedir. Tabi bu uygulamaların hepsi aynı güvenlik sistemi ile korunmadığı için gerekli güvenlik seviyesinde değillerdir. Bu programlar arasında en güvenli olanlar uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olan ve sadece mesajlaşmaya muhatap olan kişilerin görmesini sağlayan uygulamalardır. En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Whatsapp uygulaması bu şifreleme sistemi ile çalışmaktadır. Ancak bir diğer mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger ise bu şekilde çalışmamaktadır. Ancak bunu da isterseniz uçtan uca şifreleme yapacak şekilde etkinleştirme şansınız bulunuyor. Mesajlaşma uygulaması tercih ederken bu özelliklerine dikkat etmeniz verileriniz korumanız konusunda en önemli detaylardan birisidir.

Cihazlarınızı Şifreleyin

Verilerinizi korurken sadece dosyalarınızın şifre altında olması yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda fiziksel olarak kullanmış olduğunuz laptop, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınızın da şifrelemesine önem vermelisiniz. Bu cihazların içerisinde çok hassas bilgiler saklamaktasınız. Bu konuda en savunmasız olan cihazların başında sürekli yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlar ilk sırada yer almaktadır. Çalınma ve kaybetme durumlarında hiçbir şifreleme işinize yaramayacaktır. Ancak günümüzde telefonlarda ve bilgisayarlarda her şeyi şifrelemenize yardımcı olacak şifreleme özellikleri bulunuyor. İOS ve Android gibi cihazlarda bu konuda özel şifreleme bölümleri bulunmaktadır. Windows için BitLocker programını, Mac OS için FileVault programını kullanabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉