• PAYLAŞ

Hangi Yatırım Daha Karlı?

  • 08/01/2017 - 21:50
  • 0 Yorum
  • 1036 görüntüleme

Dolar mı? Altın mı? Euro mu? Hangi Yatırım Daha Karlı?
Yatırım yapanlar arasında son yılların en büyük sorunsallarından birisi dolara mı, altına mı yoksa Euro ya da mı yatırım yapılmalıdır sorusudur. Bu üçünün de kendisine has artıları ve eksileri bulunmaktadır. Trump başkan olarak seçildikten sonra dolar bir anda çok karlı bir yatırım aracına dönüştü, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasının ardından ise Euro çok riskli bir yatırım aracına dönüştü. Altın uzun yıllardır küçük ve büyük tüm yatırımcılar tarafından riski en düşük yatırım aracı olarak görülmeye devam ediyor.
Bu üçünün de duruma, zamana ve işleyişe göre farklı artıları ve eksileri olabilir. 2017 yılına girdiğimiz şu günlerde bu üç yatırım aracından hangisine yatırım yapılacağı hakkında kesin ve net bir cevap verebilecek hiçbir ekonomist bulunmuyor. Bu yazımızda sizlere bu üç farklı yatırım aracının artılarını ve eksilerini paylaşmaya çalışacağız.

Altın Yatırım Karlı mı?
Altın sadece günümüzde değil tüm insanlık tarihinde ki en garanti yatırım aracı olarak görülmektedir. Geçen aylarda altınla ilgili bir habere denk gelmiştim. Haberde bundan 200 yıl önce yapılan bir gayrimenkulün kirasının altın olarak alınmaya karar verilmesi ile ilgiliydi. Günümüzde hala aynı şekilde kirası alınmaya devam ediyor. Yani bu yatırıma aracı 200 yüz yıldır değerinden hiçbir şey kaybetmemiş anlamına geliyor. Son 12 yıllık karşılaştırmalı analizde yatırımcılarına en çok kazanç sağlayan aracın altın olduğu açıklanmıştır. Özellikle son günlerde altın fiyatlarında artan bir yükseliş eğrisi var. Bu durumun ne kadar devam edeceğini ancak bu duruma neyin neden olduğunu çok iyi araştırılarak karar verilerek yapılması gerekiyor. 2016 yılı içinde ise altın yatırımcısına son yılların en büyük kaybını yaşattı. Bu durum uzun bir süre devam etmeyeceği için artık yatırımlar arasında sayılabileceğini söyleyebiliriz.

Dolar Yatırımı Karlı mı?
Dolar ülkemizde son 5 yılda sabit bir grafik çiziyordu. Özellikle 15 temmuz darbe girişimi ve Amerika başkanlık seçiminde beklenmedik bir şekilde Trump’un seçilmesi ile birlikte inanılmaz bir yükseliş trendi içerisine girmeye başladı. Günümüzde hala bu yükseliş devam ediyor. Bunun nedeni olarak özellikle Amerikalı şirketlerin beklenmedik bir şekilde başkanın Trump olması ile birlikte güvenli liman olarak dolara dönmesi bunun başlıca nedenlerinden birisi olarak görülüyor. Bu durumun ne kadar devam edeceği ve gelecekte düşüş yaşayıp yaşamayacağını çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Eğer dolara yatırım yapıp kazanç elde etmek istiyorsanız Amerika siyasetini çok iyi takip etmeli ve FED’in almış olduğu faiz kararlarının çok dikkatli takip edilmesi gerekiyor.
Euro Yatırımı Karlı mı?
Avrupa birliği ortak para birimi olarak kullanılmaya başlanmasından bu tarafa güvenli bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Özellikle içinde birçok güçlü devlet ekonomisi tarafından kullanması güvenirliğini arttırmasına neden oluyordu. Ancak 2016 yılında İngiltere referandum kararı ile AB’den çıkma kararı alması Euro’ya vurulan en büyük darbe olarak görülmüştü. Bu yıl içerisinde AB ekonomisinin ağır toplarından olan İtalya da referanduma gidecek olması ve alınacak kararın belirsiz olması Euro yatırımcısını tedirgin ediyor. 2017 yılı Euro açısından çok dikkatli izlenmesi gereken bir yıl olacak gibi duruyor. Bizim gibi ekonomisinin büyük bölümü AB ile bağlantılı olan ülkeler açısından çok yakından takip edilmelidir. Risk düzeyi belki de bu yıl için en yüksek olan yatırım olarak görülebilir.
Dolar, altın ve Euro arasında yapacağınız yatırım tercihinde hepsinin yakından takip etmeniz menfaatinize olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉