• PAYLAŞ

Hazine Bonosu Yatırımında Gelir Arttırmanın Püf Noktaları?

  • 30/05/2017 - 13:10
  • 0 Yorum
  • 769 görüntüleme

Çok sayıda yatırım aracı bulunmaktadır. Bu araçlar arasında yatırımcılar tercih yaparken en çok dikkat ettikleri detayların başında risk oranları ve bu risk oranlarına göre kazandırdıkları miktar gelmektedir. Yatırımcı kendi karakterine uygun olarak bunlardan bir tanesini tercih eder. Eğer risk almak istemeyen bir yatırımcı olacaksanız size tavsiyemiz ve genelde tercih edenler sermayenizi hazine bonosuna yatırmak olacaktır. Tabi bunda ki en büyük artı yıl sonunda alacağınız yani elde edeceğiniz karın tam anlamı ile belli olmasıdır. Yatırım araçları arasında en düşük risk sahip birkaç araçtan bir tanesidir. Günümüzde hala modası geçmeyen bu yatırım aracını tercih eden insanlar var.

Dediğimiz gibi tüm kazanılacak miktar daha ilk andan bellidir. Risk oranının da çok düşük olması nedeniyle özellikle yeni yatırımcılar tarafından sürekli olarak tercih edilen bir araç olmayı başarmıştır. Hazine bonusu uzun vadeli bir yatırım aracı olarak sunulmaktadır. 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olmak üzere üç farklı yatırım aracı sunulmaktadır. Tabi eğer sizlerde bu araca yatırım yaparak belirlenen sabit oranların dışında daha çok kazanç elde etmek istiyorsanız odaklanmanız gereken bazı detaylar bulunuyor. Bu detaylara uygun davrandığınızda kazancınız otomatik olarak yükselecektir. Şimdi sizlere hazine bonosu yatırımlarınızda kullanabileceğiniz ve bu sayede daha çok kazanabileceğiniz birkaç tane önemli bilgiyi paylaşmaya çalışacağız. Amacımız bu sabit gelirli yatırım aracından daha yüksek oranda kazanç sağlamanıza yardımcı olmaktır.

Reel Sektör Riski

Piyasalarda bulunan faiz oranları hazine bonosunun en büyük rakibidir. Çünkü bu iki getiri arasında ters bir orantı vardır. Reel piyasa faizlerinde yükseliş olursa hazine bonosundan elde edilecek gelir otomatik olarak aşağıya düşmektedir. Tabi bu göreceli bir düşüştür. Çünkü elde edeceğiniz gelir daha ilk andan itibaren belirli olduğu için bu kayıp göreceli olarak yaşanmaktadır. Yani reel faizlerin yükseldiği bir dönemde elinizde hazine bonosu varsa, bunun yerine reel faize paranızı yönlendirdiğinizde kazanacağınızdan daha azını elde etmenizi anlatmaya çalışıyoruz. Bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken en önemli iş piyasaları yakından takip etmek ve reel faizlerinin durumuna göre hazine bonosunu satarak onu yönlendirmek olacaktır. Bu sayede aynı sürede daha çok kazanç sağlamış olursunuz.

Hazine Bonosu Vergisi

Günümüzde yatırımcıların tercih ettiğini bir çok araçta vergi bulunmuyor. Risk oranı en düşük olan ve hazine tarafından piyasaya sunulan bonolarda ise bir adet vergi bulunmaktadır. Bir yatırımcı belirli bir dönem hazine bonosunu elinde tutarsa bunun gelir vergisini devlete ödemek zorundadır. Bu konuda dikkatli davranılmasında fayda var. Size bu konuda ki tavsiyemiz hazine bonosu vergisi hakkında uzman olan birisinden bilgi almanız olacaktır. Çünkü çok dikkatli yaklaşılması gereken bir konudur. Eğer doğru şekilde işlem yapılırsa vergi ödemekten kaçabilme şansınız var. Ya da daha az vergi ödeyerek hazine bonosu gelirinizi arttırabilirsiniz. Bir uzman bu konuda size daha net yardımcı olacaktır.

Vadeli Yatırımlar

Hazine bonosu yatırımları bildiğiniz gibi uzun vadeli yatırım araçlarından birisidir. 3, 6 ve 12 ay arasında hazine bonoları bulunmaktadır. Eğer bu uzun vadeli araçlardan birisini alırken kısa zamanda nakde çevireceğinizi düşünüyorsanız daha yakın tarihli olanlardan almanızı tavsiye ederiz. 12 aylık bir hazine bonosu aldıktan sonra 1 ay içerisinde bozdurmanız gerektiğinde yapılacak bozdurma işleminde kesilecek komisyon ekstra bir maliyet ortaya çıkaracaktır. O nedenle hazine bonosuna yatırım yapmadan önce bozdurmanız gereken süreyi kendiniz hesaplamanız gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉