• PAYLAŞ

İphone’da Numara Engelleme Nasıl Yapılır?

  • 30/05/2017 - 15:00
  • 0 Yorum
  • 758 görüntüleme

Günümüzde insanların en çok tercih ettikleri ve kullandıkları akıllı telefon markalarının başında apple gelmektedir. Dünyaca ünlü bu firmanın ortaya çıkardığı ve çok başarılı olarak kabul edilen İphone ise günümüze sunduğu kalitesi ve ekstra özellikleri ile kullanıcılar tarafından sürekli takdir edilen bir telefon olmayı başarmıştır. Günümüzde bazı telefonlarda yapılan bazı işlemler İphone ile çok kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu yazıda anlatacağımız detay olan numara engelleme hizmeti bunlardan birisidir. Diyelim ki reklam telefonlarından sıkıldınız ya da sizi sürekli arayan ve rahatsız eden bir numara var. Bunlardan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken en basit işlemi sizlere anlatacağız. İphone ekranında yapacağınız birkaç dokunuş ile işinizi rahatça anlatabilirsiniz. Şimdi sizlere İphone ekranında yapacağınız birkaç dokunma ile numarayı nasıl engelleyeceğinizi anlatacağız.

Numaralar Sayfasına gelin

Rehbere ya da numaralın olduğu sayfaya gelmeniz gerekiyor. Burada kayıtlı olan olmayan her numaranın sağ tarafından yuvarlak içerisinde bulunan “i” işaretine tıklamanız gerekiyor. Burada numaraya farklı işlemler yapabileceğiniz bir menüye geçiş yapabileceksiniz. Sıra ile kişiyi paylaş, konumumu paylaş, yeni kişi yarat ve var olan kişiye ekle seçenekleri ilk göreceğiniz işlemlerdir. Bunlardan herhangi birisini yapmak istiyorsanız bunlardan birisine dokunarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak bizim bu sayfaya girme amacımız bizi rahatsız eden numarayı engellemek olacaktır. Bunun içinde sayfayı biraz aşağıya kaydırmamız gerekiyor. Bu arayanı engelle seçeneği ile istediğiniz işlemi kolayca yapabileceksiniz. Şimdi buna dokunun ve karşınızda gelecek olan kişiyi engelle seçeneğine tıklayın. Sizi rahatsız eden numaradan bu basit işlemle rahatça kurtulabilirsiniz. Artık bu numara sizi aradığında sürekli meşgul çalacağı için zamansız ve rahatsız edici aramalarından otomatik olarak kurtulmuş olacaksınız. Tabi bunu bazen sevdiklerimize şaka yapmak amacı ile de uygulayabiliyoruz. Hemen endişeye kapılmayın nasıl engelliyorsak aynı işlemlerin tersini yaparak bizi aramasına engel koyduğumuz numaranın önündeki engeli rahatça kaldırabiliriz. Şimdi de kısaca bu işlemden bahsedelim.

Engellenen Numaranın Yasağını Kaldırma

Sıkıldığınız ya da eski sevgilinizden kurtulmak için bir numarayı engellediniz. Ya da bu engelleme işlemini ona çok kızdığınız için yaptınız bu engeli kaldırmak için izlemeniz gereken basit bir yöntem bulunmaktadır. Engellediğiniz numarada yukarıda tarif ettiğimiz seçeneklere tıklayarak menülerin olduğu sayfaya geçiş yapmanız gerekiyor. Engellemeden önce “bu arayanı engelle” seçeneğinin yerinde artık “bu arayanı engelleme” yazısının olduğu göreceksiniz. Numaradan engeli kaldırmak için tek yapmanız gereken buradaki yazıya dokunmak olacaktır. Size herhangi bir ekstra soru sorulmadan numarada ki engel kaldırılmış olacaktır.

Ayarlar Menüsünden Arayanı Engelleme

Bir numarayı direkt olarak engellemek için farklı bir yol izleme şansınız var. Ayarlar işaretine tıkladıktan sonra içerisinde telefon yazan yere gelmeniz gerekiyor. Burada açılan menüde “arama engelleme/no.belirleme” sekmesini bularak tıklamanız gerekiyor. Bu sayfada karşınıza kişiyi engelle… yazan bir sekme gelecektir. Buraya tıkladıktan sonra engellemek istediğiniz kişiyi seçmeniz gerekiyor. Tüm rehber karşınıza gelecektir. Bu kişiyi engelli listesine aldığınız otomatik olarak ondan sadece arama konusunda engellemiş olmayacaksınız. Aramanın yanında mesaj, sesli mesaj ve görüntülü arama özellikleri de otomatik olarak kapatılacaktır. Bu numarada ki engeli kaldırmak istiyorsanız sayfanın sağ üst tarafında bulunan düzenle sekmesine tıklamanız gerekiyor. Buna dokunduğunuzda numaranın hemen yanında kırmızı bir dokunma alanı belirecektir. Bu işaret numarada ki engeli kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede artık engelini kaldırmış olduğunuz numaran mesaj, arama ve face time işlemlerinden yararlanarak size ulaşmasına otomatik olarak izin verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉