• PAYLAŞ

Sağlıklı ve Düzenli Beslenmede Doğru Bilinen Yanlışlar?

  • 30/05/2017 - 18:00
  • 0 Yorum
  • 657 görüntüleme

Sağlığımız ile beslenmemiz arasında doğru orantı vardır. Bu iki önemli detay birbiri ile paralellik göstermektedir. Eğer sizde bu konuda kendinizde doğru bildiğiniz bazı detaylar olduğunu düşünüyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra kararınızı değiştirebiliriz. Şimdi sizlere önemli diyet uzmanları tarafından düzenli beslenmede yapılan önemli hatalardan bazılarını paylaşmaya çalışacağız Aranızda bu yazıyı okuyarak hata yapan insanlar arasında olduğunuzu sizlerde fark edeceksiniz. Bazı hatalar o kadar kanıksanmış ki size anlatmaya başladıktan sonra sizlerde onların hata olarak kabul etmeyeceksiniz. Şimdi sizlere sağlıklı ve doğru beslenme konusunda tüm insanlığın bildiği önemli yanlışlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede sizde yanlışlarınızdan kurtulmuş olacaksınız. Bu arada bunların yanlış olduğunu yapılan araştırma verilerinin sonucunda uzmanlar söylemektedir.

Günde Üç Öğün Yemek

Sağlıklı bir beslenme için insanların üç öğün yemek yemesi gerektiği söyleniyor. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği olmak üzere insanların bu şekilde beslenmeleri gerektiği her zaman söylenmektedir. Ancak bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü her öğünde tüketilen besinler besin değeri olarak farklı olduğu için bize zarar verebilir. Bunun yerine günlük beslenmenin tamamını belirli saatlere bölerek yapılması tavsiye edilmektedir. Az yemek yiyecek gün içinde birçok öğünün geçirilmesi daha doğru bir beslenme yöntemi olacaktır. Bu nedenle her 1 ya da 2 saatte bir şeyler yemeniz daha doğru olacaktır.

Gece Ağır Yemek Tüketmek

Yatmadan önce genelde çok ağır yemek yememeniz hatta bir şeyler yemeden yatmanız daha doğru olacaktır. Bu konuda yapılan çalışmaların sonucunda ortaya çıkan verilere göre gece uyurken dahi midemizin çalışmaya devam ettiği ve midemizde bulunan yiyeceklerin yakıldığı ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle gece bir şeyler yemenin o kadar kötü olmadığı ortaya çıkarılmıştır. O nedenle karnınız guruldarken yatağa gitmenize gerek yok. Kırmızı et haricinde herhangi bir besin ile karnınızı doyurduktan sonra rahatça yatabilirsiniz. Bu konuda sadece kırmızı etin hazmedilmesinde zorluk çıkarıldığı ortaya konmuştur. Benim gibi gece bir şeyler yemeden yatarak uyku tutmama şikayet ediyorsanız bu huyunuzdan artık vazgeçebilirsiniz.

Asla Tatlı Yemeyin

Genelde kilo aldığından şikayet eden insanlara yapılan ilk tavsiyeler tatlı yemekten uzak durmaları olmaktadır. Bu konuda tatlı yeme isteğinin bastırılması aslında tam tersi insanların daha çok iştahının açılmasına neden olduğu ortaya çıkarılmıştır. O nedenle kilo vermeye çalışırken bu işlemi tatlı yemeği tam olarak keserek değil de sadece belirli bir oranda azaltarak yapmanızın daha doğru olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ya da ana yemekten kısa bir süre sonra değil de belirli bir zaman geçtikten sonra tatlı tüketilmesinin daha doğru olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yani hayatımızın belki de en güzel yiyecekleri olan tatlılardan kendinizi alı koymanıza gerek yok. Dikkatli tüketim ile istediğiniz zaman yiyebilirsiniz.

Bol bol su içmek

Tüm diyet uzmanları kilo vermek isteyenlere yaptıkları en önemli tavsiye bol bol su içmeleri yönünde oluyor. Bu sayede insanların iştahlarını kesmeye çalışıyorlar ve kilo verilmesi sağlandığı söyleniyor. Kısmen bu uygulamanın doğru olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için günlük 2 litreye yakın su tüketilmesi gerektiği söylenmektedir. Ancak sürekli su tüketmek kısmen açlığı bastırırken öğünlerde ise daha çok kalori tüketilmesine neden olmaktadır. Bu nedene bol bol su içmek iyi bir sağlık aktivitesi olsa da iştahın azalması ve kilo verme konusunda bizlere yardımcı olacak bir durum değildir. Size tavsiyemiz elinizdeki bir damacana alarak gezerek kilo vereceğiniz fikrinden uzaklaşmak olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉