• PAYLAŞ

Hazine Bonosu Yatırımında Gelir Nasıl Arttırılır?

  • 06/04/2017 - 11:43
  • 0 Yorum
  • 540 görüntüleme

Hazine Bonosu Yatırımında Gelir Nasıl Arttırılır?

Yatırımcıların en çok korktukları nokta yatırım araçlarında ki riskler nedeniyle zarar etmektir. Bu konuda ne kadar ince eleyip sık dokusalar da bazen piyasayı tahmin etmekte zorluk yaşayabiliyorlar. Bu durumda onların en riski düşük gelir elde etme şansı büyük bir oranda garanti olan yatırım araçlarına yönlendiriyor. Risksiz yatırım araçları arasında ilk sırada her zaman hazine bonosu gelmektedir. Çünkü bu araç hazine tarafından çıkarılmakta ve garantisi verilmektedir. Genellikle yıllık vadeli tercihler şeklinde çıkarılan bu yatırım aracına yönelen çok sayıda yatırımcı vardır. Yönelmelerinin en temel nedeni yatırımlarından yıl sonunda yüzde kaç kazanç elde edeceklerinin neredeyse belli olmasıdır.

Özellikle düşük riskli portföy hazırlamak isteyen tüm yatırımcılar ya da portföylerinde risk dengesini sağlamak isteyen yatırımcılar her zaman bu aracı tercih etmektedir. Aynı zamanda şirketler içinde hazine bonoları menkul varlıklar olarak tercih edilmektedir. Hatta ilk sırada yer alıyor diyebiliriz. Bankalar yatırımcılara bu konuda sürekli olarak yardımda bulunmaktadır. Çünkü gelir garanti altındadır ve yatırımcılar yatırım tercihleri yüzünden zarar yaşamak istemezler. Tabi bu aracın riski var. Ancak bu riskin oluşması için Hazine’nin işleyişinin durması gerekmektedir. Bu da ülke ekonomisin çökmesi anlamına gelmektedir. Ülke de ki en güvenilir kurumun ortadan kalkması demek diğer tüm araçların işlem yapamaz hale gelmesi anlama geldiği için en güvenilir araç olarak söylenmektedir. Gelir oranı sabit olsa da bunun yükseltme şansınız da bulunuyor. Diyelim 1000 TL Hazine Bonosu aldınız bunu doğru dokunuşlar ile daha yüksek gelire dönüştürebilirsiniz. Şimdi bunun için yapmanız gerekenlere değinelim.

Hazine Bonosu Vadeleri

Bonolar piyasaya çeşitli vade seçenekleri ile sunulmaktadır. 3 , 6 ve 12 aylık vadelerden istediğinize yatırım yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken vadesinden önce hazine bonosunu bozdurduğunuz çeşitli komisyonların kesileceğidir. Eğer 3 ay ile 6 ay içerisinde para ihtiyacınız olacağını düşünüyorsanız tercihinizi daha kısa vadeli oranlardan yana kullanmalısınız. Bu durum ekstra bir kazanç oluşturmasa da büyük bir zarar etmenizin önüne geçmesi açısından önemlidir.

Vergi Maliyeti

Yapılan vergi düzenlemeleri ile birçok yatırım aracında işlem sonucunda elde edeceğiniz kazançlara vergi ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak hazine bonosu bunlardan birisi değildir. Ödeyeceğiniz verginin ne kadar yüksek olduğunu ve bu vergiyi azaltmak için neler yapmanız gerektiğini yönetmeliği okuyarak öğrenebilirsiniz. Ya da bu yatırım aracından kesilen vergi konusunda bilgi sahibi olan birisinden bilgi alabilirsiniz. Karmaşık bir planlaması olduğu için yüksek vergiler ödemek zorunda kalma riskiniz var. Bundan tamamen kurtulamayacak olsanız da seviyesinin düşürülmesi için yapılması gerekenleri öğrenmenizde fayda var. Bu sayede vergi yükünden kurtularak gelirinizin miktarını arttırabilirsiniz. Risksiz bir araçtan yapabileceğin en yüksek kazanç için dikkat etmeniz gereken son detay ise reel getiri riskidir.

Reel Getiri Riski

Hazine bonolarının geliri alındığı tarihteki faiz oranı ile hesaplanarak yatırımcılara sunulur. Ancak faiz oranı ile hazine bonosu geliri arasında ters bir oran bulunmaktadır. Ekonomi içerisinde faiz oranların artışlar yaşanabilir. 6 ay önce almış olduğunuz bir hazine bonosu geliri faizlerin yükselmesi nedeniyle düşük bir seviyede kalabilir. Yüksek faizli hazine bonosuna yükselme isteği nedeniyle ise elimizde bulunan yatırımdan erken vazgeçerek elde edeceğimiz gelirden mahrum kalmak zorunda kalabilirsiniz. Yapmanız gereken gelecekte piyasada ki faiz oranlarının yükseleceği beklentisi varsa yüksek vadeli hazine bonoları yerine daha kısa vadeli olanlara yönelmek olacaktır. Bu da daha kolay hareket etmenize yardımcı olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER : , ,


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉