• PAYLAŞ

Hisse Senedi mi? Emtia mı? Gayrimenkul mü? Tercih Edilmelidir?

  • 08/01/2017 - 23:50
  • 0 Yorum
  • 909 görüntüleme

Hisse Senedi mi? Emtia mı? Gayrimenkul mü? Tercih Edilmelidir?
Yatırımlar iki farklı konuya göre sıralanırlar. Kısa ve uzun yatırım araçları arasında başlığımızı oluşturanlar uzun vadeliler olarak bilinmektedir. Kısa ya da uzun vadeli tercih etmek tamamen yatırımcının tercihidir. Ve o an ki ekonomik durumuna bağlı gelişen bir durumdur. Eğer o an içinde daha fazla nakit paraya ihtiyaç duyuyorsa kısa vadeli yatırıma yönelmek isteyecektir. Ancak kısa vadede herhangi bir gelire ihtiyaç duymuyorsa uzun vadeli yatırım tercih edebilir. Peki, uzun vadeli yatırımı tercih ederken neye dikkat etmelidir. Yukarıda saymış olduğumuz başlıklardan hangisini tercih etmesi daha mantıklı olacaktır.
Sıra ile gayrimenkul, hisse senedi ve emtia yatırımlarının detayları ile paylaşmaya çalışalım. Günümüzde bir yatırımcının eğer yatırım yapmak isterse bunlar arasından hangisini tercih etmesi daha mantıklı olacağına kendisi karar vermesi gerekiyor.

Gayrimenkul Yatırımı Yapılmalıdır?
Özellikle son 4-5 yılda gayrimenkul belki de en kazançlı yatırımlardan birisi olarak karşımıza çıktı. Sadece büyük ve önemli şehirlerde değil tüm ülke için geçerli olarak konut fiyatları ve kiraları yüksek bedellere yükseldi. Bunda kentsel dönüşümünün de büyük bir etkisi var. İnşaat halinde 100 bin TL’ye aldığınız bir evi inşaat bitiminde 150 bin TL’ye satma şansına sahipsiniz. Bu sürenin en az 1 yıl olduğunu kabul edersek uzun vadeli karlı bir yatırım yapmış olursunuz. Kiraya vermeniz belki maliyetinizi daha uzun bir sürede karşılayacaktır. Bundan 30 sene önce aldığınız bir gayrimenkulün fiyatını kira olarak 5 yılda çıkarması kazançlı kabul edilirken. Günümüzde bu süre 10-15 yıl arasına uzamıştır. Hesabınızı buna göre yapmanız sizin için faydalı olacaktır.
Hisse senedi yatırımı yapılmalı mı?
Sizlere son 15 yılın en kazançlı yatırım araçları ile ilgili bir yazı paylaşmıştık. Listenin ilk sırasında hisse senedi geliyordu. Bundan uzun vadeli olmasının ve bu süreç içerisinde ekonominin belirli bir düzen için olmasının da büyük bir etkisi var. Günümüzde ekonomi de dış etkenli olarak dalgalanmalar yaşansa da gene de en kazançlı yatırımlardan birisi hisse senedi yatırımlarıdır. Sizlerde bu yatırım aracını kullanmak istiyorsanız biraz araştırma yapmanızın faydası var. Hafta içi ve sadece belirli saatler arasında alım satım işlemi yapılabilen bir yatırımda çok dikkatli hareket etmeli ve yatırım yapacağınız hisse senedini çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü uzun vadeli yatırımınızı çok iyi analiz etmezseniz bu sizin yanlış tercih ettiğinizi gösterecektir.


Emtia Yatırım yapılmalı mıdır?
Uzun vadeli bir yatırım yapmak istiyorsanız ve bu yatırıma güvenmek istiyorsanız emtiaları ilk sıraya yazmalısınız. Çünkü emtialarına büyük bir kısmı insanın temel ihtiyaçları karşılaması açısında çok önemli değere sahip olduğu için kayıp yaşama ihtimali çok düşük olarak görülmektedir. Emtialar arasında tercihinizi doğru yapmanız araştırmanıza göre değişecektir. Altın, gümüş, bakır, alüminyum, çelik, petrol, doğalgaz, buğday, mısır, pamuk ve kakao başlıca emtialar arasındadır. İnsanın gıda ihtiyacınızı karşılama konusunda çok önemli bir nokta da olan buğday emtiasının fiyatında düşme yaşasa da uzun vadede karlı bir yatırım olacağı aşikardır. Bu emtialar arasında son 10 yılda yatırımcısına en büyük kaybı petrol yaşanmıştır. Günümüzde daha stabil bir çizgide görünse de giderek alternatif enerji kaynaklarına yönelmenin devam etmesi petrol fiyatlarının düşmesine neden olacaktır. Ancak yapılan son açıklamada petrol üretimine kota konulacağı bu sayede fiyatının stabil olması sağlanacağı söyleniyor. Tabi talep azaldıkça bu şekilde birçok önlem alınması normaldir. Emtia yatırımınızı karlı hale getirmek doğru tercihi yapmanızdan geçiyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉