• PAYLAŞ

Döviz Kuru Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  • 09/01/2017 - 16:15
  • 0 Yorum
  • 1029 görüntüleme

Döviz Kuru Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kuruna duyulan ilgi son zamanlarda daha fazla artış göstermiştir. Özellikle iç savaşlar, Suriye ve Halep olayları, diğer terörler nedeni ile Türk Lirası siyasal anlamda başarıya ulaşsa da ne yazık ki Türk ekonomi sistemi konusunda düşüşler yaşanmaktadır. Türk Lirası değer kaybederken Dolar kuru ise kazançlı hale gelmeye devam ediyor. Siz de yatırım yapmaya karar verdiyseniz ya da uzun zamandır yatırım yaparak paranızı daha kazançlı hale getiriyorsanız kesinlikle Dolar  kuru hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Aksi halde Türk Lirası değer kaybettiğinden dolayı siz de kazancınızı daha aza indirgersiniz. Bu yüzden size önerimiz hazırladığımız yazıyı okuyarak bir yandan da Dolar sayesinde kazancınızı yükseltmektedir.

Kur Nedir?

Para birimlerinin ve bu para birimleri arasında yaşanan iniş ve çıkışların ilişkisi kapsamında karşımıza çıkan özellikle bize kur kelimesini ifade etmektedir. Yani; siz TL para birimini alıp Dolar satıyorsanız ya da TL verip Dolar alıyorsanız Dolar ve TL arasında gerçekleşen kur düzeyinden söz etmiş olursunuz. Dolar’ın yükseleceğini ya da azalacağını anlamak için öncelikle siyasi daha sonra da ekonomik gelişmelere bakmanız gerekmektedir. Yani; Türkiye’de olumsuz bir siyasal ya da askeri olay meydana geldiğinde TL para birimi değer kaybettiğinden dolayı Dolar kuru TL karşısında değer kazanarak üst seviyelere çıkar. Bu da Dolar’a yatırım yapanları sevindirerek kar elde etmesine imkan tanır.

Dolar Kuru Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi konumunda olan ve Türkiye’deki birçok yatırımcının da yönelmeye başladığı kurlardan birisi Dolar Kuru’dur. USD simgesi ile gösterilen bir para birimidir. Majör para birimleri içerisinde yer alan Dolar para birimi Amerika’nın gelişmişlik düzeyinden de faydalanarak diğer para birimlerine fark atmayı başarmıştır. Bu yüzden de yatırımcıların gözdesi konumuna gelerek Dolar kuruna yapılan yatırımlar hızlı bir şekilde artmaya devam etmektedir. Türk Lirası üzerinden yapılan değerlerin düşüş yaşaması Dolar ve TL kuru arasında büyük oynamalara sebebiyet vermiştir. Bundan sadece 1.5 sene önce 1 TL 2 Dolar’a eşitken; artık 3,5 TL’nin 1 Dolar’a eşit olduğu gözlenmiştir.

Kurlar Nasıl Değişir?

Yatırımcıların en fazla ilgilendikleri konular arasında kurların nelere göre değiştiği yer almaktadır. Yani; bir yatırımcı eğer emtia yerine; paritelere yatırım yapıyorsa mutlaka kurların yükselip alçalma düzeylerini de araştırmalıdır. Aksi halde kesinlikle yatırımını karlı bir hale dönüştüremez. Bu yüzden hem siz, hem de paranız değerlenerek kurların değişiminden olumlu yönde etki kazanırsınız. Kurların değişimi aslında hangi kuru değerlendiriyorsanız kurlarını değerlendirdiğiniz ülkelerin iç yapılarını yorumlamanız anlamına denk gelmektedir. Örneğin; Dolar’a yatırım yapıyorsanız, hem Amerika’nın, hem de Türkiye’nin siyasal, askeri, dış politika özelliklerini incelemeniz gerekiyor. FED ve Merkez Bankası, SPK açıklamalarını dikkatli bir şekilde takip etmeniz lazım. Tüm bunları uygularsanız başarılı bir kur yatırımı yaparsınız.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kuru için yatırımcıların karşısına iki farklı kavram çıkmaktadır. Bu iki kavramdan bir tanesi satış kuru, bir diğeri de alış kuru olmaktadır. Alış kuru; döviz bürolarından ya da çeşitli kurumlardan dövizin alınması için biçilen değeri ifade eder. Satış kuru ise; elinizdeki dövizin döviz bürolarına ya da diğer kurumlara verilmesi için biçilen değeri anlatmaktadır. Bu kurlar arasındaki oranlar siyasal ve askeri olaylara göre yükselebilir ya da alçalabilir. Ekonomi piyasasında karşımıza 3 farklı kuru çeşidi çıkmaktadır. Bunlardan ilki; Merkez Bankası tarafından belirlenen kurlar, ikincisi; bankaların ya da özel şekilde çalışan ekonomi kuruluşlarının belirlediği kurlar, sonuncusu ise; serbest piyasadan ortaya çıkan kurlardır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉