• PAYLAŞ

Hisse Senedinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

  • 04/01/2017 - 08:39
  • 0 Yorum
  • 1871 görüntüleme

Hisse Senedinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Hisse senedine yatırım yapmanın son 15 yılın en iyi yatırım aracı olduğunu sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bu demek oluyor ki birikiminizi en iyi şekilde değerlendirmek için izlemeniz gereken yöntem borsada işlem gören hisse senetleridir. Ancak bu dikkatli irdelenmesi gereken ve ortaya çıkan analizlerin yakından takip edilmesi gereken bir piyasadır. Analizlerin ışığında uzun vadeli olarak yatırım yapmak isteyenlerin rahatça tercih edebileceği bu piyasada yükselme trendinin nasıl anlaşılacağını size anlatmaya çalışacağız. İyi bir yatırımcı hisse senedinin yükselecek mi düşecek mi çok iyi anlaması gerekmektedir. Aksi taktirde beklentisinin tersi yönde durum ile karşı karşıya kalabilir.

Hisse Senedi Fiyat Değişimlerini Anlamak için Ne Yapmalıyım?

Dünya üzerinde ki tüm piyasalarda olduğu gibi borsada işlem gören hisse senetlerinde arz ve talep dengesi fiyatın yükselmesine ya da düşmesine neden olmaktadır. Eğer yatırımınızı hisse senedine yapmak isterseniz arz ve talebi nelerin etkilediğini öğrenerek giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Bir hisse senedinden yüksek miktarda satış yapılması hisse senedinin fiyatının düşmesine neden olacaktır. Bu da o hisse senedinden sahipseniz hızlıca satmanız gerektiğini gösterir. Bu gibi durumları çok yakından takip etmeli ve hızlı kararlar vermeniz çok önemlidir. Sadece alım ve satım işlemleri değil aynı zamanda diğer farklı unsurlarda bulunmaktadır. Makro ve mikro ekonomileri yakından takip etmeniz bu nedenle çok önemlidir.

Arz ve talep hakkında bilmeniz gereken her şeyi alt unsurlar ile bilmeniz çok önemlidir. Bunların hepsi borsada yatırım yapmak için kullandığınız aracı kurumların vereceği eğitimlerden ya da kitaplardan rahatça öğrenebilirsiniz. Bu sizin hisse senedi tercihinizi doğru şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Hisse senedi alma konusunda çok istikrarlı bir yapıya sahipseniz bu gibi bilgileri çoktan öğrendiğinizi söyleyebiliriz. Hisse senedi tercihiniz de arz ve talebin ardından alacağınız hisse senedine sahip olan sektörü ve şirketi yakından analiz etmeniz de önemlidir. Sadece borsa sektöründen değil hisse senetlerinin işlem gördüğü bir diğer sektör olan forexte de incelemeler ve analizler yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Hisse Senedi Değerinin Yükseleceği Nasıl Anlaşılır?

Bu yatırım aracında en önemli nokta gelecekte size ne kadar gelir getireceğini hesaplayabilmenizdir. Hisse senedi yatırımı uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için gelecekte yükseleceğini ancak yatırım yapmadan önce belirli bir süre o kâğıdı yakından takip ederek öğrenebilirsiniz. Trend analizini takip ederken ortaya çıkan sonucun ileri de yükseliş mi yoksa gerileme trendi içinde mi olacağını farklı analiz araçlarından faydalanarak ön görebilirsiniz. Bu sizin doğru karar vermenize yardımcı olacak bir özellik olarak karşımıza çıkacaktır. Yapmış olduğunuz analizler ne kadar doğru olsa dahi uzun vadeli bir yatırım olacağından tek bir hisse senedine tüm paranız ile yatırım yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü hiç aklınızda olmayan ve hatta dünyanın beklemediği bir gelişme o hisse senedi fiyatının bir anda aşağıya düşmesine neden olabilir.

Hisse Senedinin Düşeceği Nasıl Anlaşılır?

En kolay anlaşılan durum diyebiliriz. Bir hisse senedinin fiyatının azalacağını satışların başladığı anda anlayabiliriz. Bu da sizin elinizde bulunan hisse senetleri için satış emrini verme zamanınızın geldiği gösteren durumdur. Tabi, bu durumu ancak satışlar başladığında farkına varabilirsiniz. Daha satışlar başlamadan o hisse senedinin fiyatının düşeceğini anlama şansınız yoktur. Ancak gerekli seviyeye ulaşıp piyasanın dilini çözdüğünüz andan itibaren tüm alım satımları önceden ön görebilir ve satış ya da alış emirlerinizi daha net bir şekilde verebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 34 Average: 2.6]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉