• PAYLAŞ

Hisse Senetleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 • 15/10/2016 - 12:53
 • 0 Yorum
 • 1104 görüntüleme

Hisse Senetleri Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ekonomik parametreler çok fazla değişkenle belirleniyor. Doğal afetler, ekonomik gelişmeler, ülkeler arası siyasi ilişkiler ya da ülkenin siyasi durumuna göre hisse senetleri dahil birçok ekonomik konunun fiyatında değişiklikler olabiliyor. Tabi, temelde hisse senedi sahibi şirketin ekonomik durumu en çok hisse senetlerinin fiyatlarını etkileyen konu olarak dikkat çekecektir. Bu konumuzda sizlere hisse senetleri fiyatlarına temelde etki eden 8 faktör hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Eğer hisse senedi alım satımı yapıyor ya da yapmaya niyetiniz varsa bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

hisse-senetleri-fiyatlari-nasil-olusur

Hisse Senedi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

 1. Arz ve Talep Dengesi

Ticarette her zaman fiyatlara arz ve talebe göre belirlenir. Hisse senetlerinin de temelde bu arz ve talebe göre fiyatlarının belirlendiğini söyleyebiliriz. Ekonomi ile ilgisi olan herkes gereğinden fazla arz yapıldığında fiyatların otomatik olarak düşeceğini bilir. Bunu çok iyi bir şekilde belirlemek gerekiyor. Eğer gereğinden fazla hisse payı olan bir şirket senedi alırsanız o senedin fiyatının düşeceğinden emin olabilirsiniz.

 1. Ülke Ekonomisi

Dünya üzerinde her ülkenin kendi borsası bulunmaktadır. Bu borsalarda işlem gören sayısız şirket var. Ekonomi olarak dışa bağımlı bir ülkenin borsalarında işlem yapmak çok risklidir. Ekonomisi çok güçlü olan ve batan bir şirketi kendi imkanları ile tekrar düzlüğü çıkarmayı başarabilen bir ekonomiye sahip ülkenin borsasında işlem yapmak daha az risk almak demektir. Çünkü ekonomi güçlendikçe borsada aynı oranda güçlenecektir.

 1. Şirket ile ilgili Haberler ve Gelişmeler

Hisse senedi fiyatlarını en çok şirket ile ilgili olumlu ya da olumsuz haberlerin ya da gelişmelerin neden olduğunu söyleyebiliriz. Şirketin piyasaya sunduğu yeni üründen ya da ilk defa açıldığı bir piyasada beklediği düzeyde geri dönüş olmadığı ile ilgili haberlerin gelmesi hisse senedi fiyatlarının aşağı yönde ivme kazanmasına neden olacaktır. Aksi durum gerçekleştiğinde fiyatlar yükselme eğilimine geçecektir.

 1. Spekülasyon, Manipülasyon ve Beklentiler

Borsada işlem yapacaksanız ve hiç bilginiz yoksa spekülasyon ve manipülasyonu bilmeniz gerekiyor. Manipülasyon belirli bir grup tarafından kendi çıkarları çerçevesinde borsada yaptıkları hareketlere denilmektedir. Bu suçtur ve kanunun cezası vardır. Spekülasyon ise şirketin hisse senetlerinin gelecekte düşeceğini varsayarak erkenden hisselerini satmak ya da gelecekte değerleneceğini düşüneceğiniz bir şirketin hisselerini almak anlamına gelmektedir. Bu hareketler hisse senetleri fiyatlarının değişmesine neden olacaktır.

 1. Siyaset

Bakıldığında çok etkilemeyeceği düşünülse de siyasi iktidarsızlık hisselerin fiyatlarının olumsuz şekilde değişmesine neden olacaktır. Hükümetin erken seçim istemesi, dünyada yaşanan ekonomik krizde doğru konumun alınmamasın büyük etkileri olacaktır. Özellikle seçim zamanlarında çok dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Beklendiler dışında çıkan sonuçlar nedeniyle ilk etapta sert düşüşler yaşanabilir.

 1. Skandallar

Şirketin önemli yönetim düzeyinde görev yapan ya da şirketin sahipleri ile ilgili ülke çapında yayın yapan gazetelerin ya da televizyon kanallarında yayınlanacak olan skandallar kayıplara neden olabilir. Kişisel olarak yaşanan skandallar olabileceği gibi şirketin mallarını satmak için hileye başvurması da bunlar arasında sayılabilir.

 1. Medya

Medyanın önemi düşündüğünüzden daha fazladır. Televizyonda  ya da önemli bir gazetenin ekonomi köşesinde yapılan bir açıklama gerçek olmasa dahi hisse senetleri fiyatlarını arttırabilir. Bunun için en yakın örnek Wal-Mart’ın Migros’u alacağı söylentisidir. Bu olay gerçek değildi ancak insanlar bu beklenti ile hareket ederek şirketin hisse senetlerinin fiyatının artmasına neden oldurlar.

 1. Küresel Gelişmeler

Sadece ülke içinde olan hadiseler değil aynı zamanda dünya piyasalarında yaşanan gelişmelerde hisse senetlerinin fiyatlarının değişmesine neden olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
 • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉