• PAYLAŞ

IBM Tasarımlı Sürücüsüz Minibüs Olli

  • 19/06/2016 - 18:48
  • 0 Yorum
  • 868 görüntüleme

İBM firması ile Local Motors ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Olli artık son aşamasına geldi yakın zaman da Washington Dc sokaklarında dünyada ilk üretilen aynı zaman da elektrikle çalışan sürücüsüz minibüs ünvanlıyla hizmet vermeye başlayacak. Elektrikli ve sürücüsüz otomobil alanında bir çok önde gelen otomobil ve yazılım şirketinin çalışmalarını biliyoruz. Elektrikli araç üretimi konusun da Tesla, sürücüsüz araç üretimi konusun da ise Google ile Ford, yaptıkları çalışmalarla, araştırmalarıyla bu alan da rakiplerinden gözle görülür şekil de rakiplerine fark atmış durumdalar. Yeni teknoloji araçlar denildiği zaman konulara ayırmak zorunda kalıyoruz elektrikli üretenler, sürücüsüz araç üretenler her ikisini tam anlamıyla bir arada kullanıcılara sunmayı başaran olmadı. Her ikisini bir arada üretmeye en yakınlaşmış firmalar arasında Tesla Motros, son yaptığı otomatik pilot özellikli aracıyla kendisini ön plana çıkarmayı başardıysa da tam anlamıyla sürücüsüz otomobil diyemeyiz.

indir (6)

IBM ve Local Motors yaptıkları işbirliği ile ortaya çıkan Olli otomobil ve yazılım konusunda tüm algıyı kırmaya hazırlanıyor. Olli ismini alan minibüs hem elektrikli motorla çalışabiliyor hem sürücüsüz hareket edebiliyor. IBM’in özel olarak hazırladığı Watson yazılımını kullanılıyor. Olli’nin üzerinde LIDAR sensörleri bulunmasının yanı sıra 30 farklı kamera ve sensör bulunuyor. Bu sayede rotasını şaşmadan bulmakta zorlanmıyor.

Rich Riggins/Feature Photo Service for IBMkapak

Olli’nin diğer öne çıkan özellikleri arasında bir mobil uygulama sayesin de bulunduğunuz noktaya çağırabiliyor arkasından sizi nereye götürmesi gerektiği yada nerede inmek istediğini uygulamadan seçebiliyor olmanız. Bu uygulamanın Olli üzerinde şimdilik deneniyor olması aslında aklımıza yakın da sürücüsüz taksiler mi geliyor sorusunu da getirmiyor değil. Olli çok yakın zamanlarda Washington Dc sokaklarında göreceğiz gibi dursa da hala son test aşamaları devam ediyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉