• PAYLAŞ

Yaz Mevsimin de Kalp Sağlığı

  • 19/06/2016 - 18:43
  • 0 Yorum
  • 771 görüntüleme

Yaz mevsimi özellikle kalbinde sorun olanlar için kalp krizi riskinide beraberinde getirir sıcaklar kalp krizini tetikleyen faktörlerin başın da gelir.   Yaz mevsiminde hava sıcaklığındaki yüksek oranlı değişimler  damarlar üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Sıcak hava damarları ne kadar etkiliyorsa aslında soğuk havanın da damarlar üzerindeki etkisi aynıdır. Yaz mevsiminde uyarıların artma sebebi tam olarak da budur. Sıcak hava da bunalan kişiler, insanları bir anda serinletme özelliğine sahip klimaların önüne geçerler ani sıcaktan ani soğuk hava akımına geçmek kalp krizi nedenlerinden biridir.

Yaz Mevsimin de Kalp Sağlığı 1

Klimalara Dikkat Edilmeli

Yaz mevsimin de klima derecesi 18-20 derece kadar açılmamalıdır. Klima ayarlarının dışarıdaki sıcak havaya oranla yarı yarıya fark taşıması ani soğuk hava dalgasına maruz kalmak demektir bu da kalp krizini tetikler. Klima ayarınızı yaparken mantık dışarıdaki hava 30 derece ile sınırlıysa bulunduğunuz ortamdaki klima 22 derece ile çalışmalıdır bu oran artan veya soğuyan hava durumuna göre dengede tutulmalıdır. Klima bulunduğumuz ortamı soğutmak için değil ortamı serinletmesi için kullanılmalıdır. Kalp krizi riski taşıyan kişiler için hayati önem taşır

Soğuk Sudan Kaçınılmalı

Yaz mevsiminde kalp rahatsızlığı bulanan kişilerin yapmaması gerekenlerden biri de soğuk duş yada çok soğuk denize girmek. Soğuk su herkesin sandığından çok daha tehlikelidir hatta soğuk havadan da tehlikelidir. Soğuk su kalp spazmını tetikler bu tetikleme kan akışımızda bozukluklara neden olur. Sıcak havalara aldanarak az serinlerim diye girilen duş, deniz yada havuz ölüme kadar gidecek sonuçlara yol açabilir. Sıcaktan çok bunaldıysak mutlaka duş aldığımız suyu hafif sıcak suyla kırarak yumuşatmalı ve öğle duş almalıyız.

Yaz Mevsimin de Kalp Sağlığı 2

Güneş Işınlarından Uzak Durulmalı 

Yaz mevsiminin en doğal yanı güneş; Bütün sene beklenen ve herkesin neşesini yerine getiren güneş ışınları sadece kalp hastaları için değil tüm sağlık sorunu olanlar hatta olmayanlar için bile tehlikelidir. Güneş ışınlarına bir saat den fazla maruz kalmamalı güneş altındayken mutlaka koruyucu kremler kullanmalıyız. Sıcak havalarda bir yerlerde oturmamız gerekiyorsa mümkün olduğu kadar gölge yerleri tercih etmeli ve bol bol sıvı tüketmeliyiz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉