• PAYLAŞ

Ayak Kokusuna Pratik Çözümler

  • 19/06/2016 - 18:36
  • 0 Yorum
  • 882 görüntüleme

Giydiğimiz ayakkabılar veya ayaklarımızda bulunan çeşitli hastalıklardan dolayı bazen ayak kokusu kaçınılmaz oluyor. Ayak kokusu bir çok nedene dayalı olarak ortaya çıkabiliyor aslında çok pratik çözümlerle ayak kokusundan kurtulabiliriz. Ayak kokusundan kurtulmanın altı pratik yolunu sizler içim hazırladık ;,

Karbonat

Mutfaklarda kullandığımız karbonat, aslında ayak kokusu yapan bakterileri yok etmek de birebirdir aynı zaman da pH seviyesini de dengeler. Çoraplarınızı giydiğimiz dönemler de çoraplarımızın içine bir miktar karbonat dökmek iyi bir çözüm yoludur. Çorap giymediğimiz zamanlar da akşamları bir paket kadar karbonatı ılık  suya koyuyoruz 10-15 dakika kadar bekletip ayaklarımızı duruluyoruz farkı hissedeceksiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta-ayak-kokusunu-

Doğal anti-fungal özelliğini taşıyan Lavanta yağı sadece güzel kokmaz aynı zaman bakterilerin de en büyük düşmanıdır. Çoraplarınızın yada ayakkabınızın içine 2-3 damla Lavanta yağı damlatarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Epsom Tuzu

Ayak kokusun da kesin çözüm Epsom tuzu yapmanız gereken akşamları uyumadan önce iki tatlı kaşığı Epsom tuzunu ılık suya ekleyerek 10-15 dakika bekletip durulamak.

Siyah Çay.

Ayak kokusunda ve bakterileri yok etmek de uzman siyah çay. Siyah çay aynı zaman da terlemeye de çok iyi gelir yapmanız gereken iki adet poşet çayı dört bardak sıcak  suyla karıştırmak soğumasını beklemek eğer su az geldiyse üzerine biraz soğuk su ekleyebilirsiniz ayaklarınız 10-15 dakika suyun içerisinde tutup durulamak.

Elma Sirkesi

 

Ayak kokusun da etkili olan elma sirkesi kokusu daha az keskin olduğundan tercih edilir her sirke aynı çözümü sunacaktır. Sirkemizi soğuk suyla karıştırıyoruz 10- 15 dakika ayaklarımızı suda bekletiyoruz sirke kokusundan kurtulmak için bol sabunlu suyla ayaklarımızı duruluyoruz.

Ayak Kokusuna Pratik Çözümler 1

 

Zencefil

Zencefil ayak kokularına iyi gelen bir bitkidir. Ayak kokumuza iyi gelmesi için zencefil kökünden püre yapıyoruz  bir su bardağı sıcak suda 10-15 dakika bekletiyoruz. Sudan çıkardıktan sonra iyice süzüyoruz. Süzdükten sonra kalan suyu ayaklarımıza masaj yapmak için kullanıyoruz. Zencefil suyuyla yapılan bu uygulamadan sağlıklı çözüm almak için iki hafta kadar yatmadan önce her akşam uyguluyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉