• PAYLAŞ

IBM Uçaklardaki Türbülans Problemine Çözüm Üretiyor

  • 21/06/2016 - 00:08
  • 0 Yorum
  • 812 görüntüleme

Dünyada uçaklara kablosuz internet hizmeti sunan Gogo  ile IBM birlikte çalışmaya başlayarak uçakların türbülansa girmesine engel olacak teknolojiyi geliştirecekler.

IBM Uçaklardaki Türbülans Problemine Çözüm Üretiyor

IBM’in daha önce bünyesine kattığı hava durumu ölçüm ve tahmin servisi The Weather’ın hazırladığı raporlara göre dünyada uçakların girdiği türbülanslar dolayısıyla hava yolu firmaları, her yıl 100 milyon dolar fazladan maliyet ödemek zorunda kalıyor. Türbülansların yol açtığı diğer maliyetler ; uçakta meydana gelen hasarlar, bakım masrafları, yolcu ve kabin ekibinin de yaralanması gibi olaylar da türbülansların yol açtığı nedenler arasın da.

Günümüz de kullanılan sistemde, türbülansa giren bir uçağın pilotu anın da bölgedeki hava alanlarının kulelerine haber veriyor, kulede bulunan  görevliler de havadaki diğer uçaklara türbülansa girmiş olan uçağın rotasını haber vererek uçakların rotalarının değiştirilmesi sağlanıyordu. Bu sistem aynı zaman da havaalanı kulelerinde çalışan personelin çok yoğun uçuş rotaları mevcut olduğu halde kule görevlileri için extra yoğunluk anlamına gelmekte.

Sistem nasıl işleyecek ?

IBM Uçaklardaki Türbülans Problemine Çözüm Üretiyor 1

IBM ve Gogo firmalarının hazırlamaya çalıştığı teknoloji birkaç aşamadan oluşuyor. IBM’in bünyesinde bulunan The Weather sıcak hava dalgalarını ve hava boşluklarını belirleyecek. The Weather  hazırladığı bu dataları IBM’in süper bilgisayarı Watson sayesinde hızla işlenilecek. Bu sayede hızlı bir şekilde sıcak hava dalgalarının ve aynı zaman da hava boşluklarının analizi gerçekleştirilmiş olacak. Hazırlanmış bütün bu bilgiler Gogo servisi sayesinde daha uçak kalkış yapmadan uçak pilotlarına sunulmuş olacak .Böylece pilotlar önceden hava boşluklarından haberdar olup rotalarını buna göre ayarlayabilecekler. Bu sistem aynı zaman da havaalanı kulelerinde çalışan personelinde extra iş yükünü ortadan kaldırmış olacak.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ
ETİKETLER :


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉