• PAYLAŞ

İhtiyaç Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 02/01/2017 - 14:29
  • 0 Yorum
  • 839 görüntüleme

İhtiyaç kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Hayatımızın her anında huzurlu ve mutlu olmak isteriz ancak hiçbir hayat için bu durum gerçekleşmez. Bazı hayatlarda manevi sorunlar çok yoğun yaşanırken bazı hayatlarda da maddi sorunlar çok fazladır. Manevi sorunlarınızı çözmeniz yolunda size yardımcı olacak yöntemler hakkında bilgi vermek isterdik ancak bu makalenin konusu maddi sorunları çözümü ile ilgili olacak. Bu gibi durumları çözmenize yardımcı olmak için ilk olarak yöneldiğimiz kurumlar bankalardır. Bankaların müşterilerine sundukları ihtiyaç kredilerine başvuru yaparak maddi olarak sıkıntıya girdiğiniz durumu düzeltebilme şansına sahip olursunuz.

Örnek olarak evlenmek için tüm hazırlıklarınızı yaptınız ve sevdiğiniz insanla uzun yıllar birlikte olmak için imzaları attınız. İlk zamanlarda eviniz için aldığınız eşyaların borcunu ödemekte zorluk yaşamadınız. Ancak zaman ilerledikçe bu borç sizin aile ekonominizi zorlamaya başladı. Kısa vadede bu borçtan kurtulamayacağınız için ihtiyaç kredisi sizin imdadınıza yetişecektir. Ödemeniz gereken miktara göre ve alacağınız kredinin vadesine göre bankadan size bir ödeme planı yapmasını isteyebilirsiniz. Eğer onlara aylık ödeyebileceğiniz miktar hakkında net bir rakam söylerseniz tüm ödeme düzenini buna göre yapacaklardır. Vade uzadıkça aldığınız paranın üzerine binen farkta artacaktır. Buna çok dikkat etmelisiniz.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bu kredinin en büyük farkı karşılığında bir mülkün ya da aracın bulunmuyor olmasıdır. Tamamı ile krediye ihtiyaç duyan kişinin sorununun çözülmesi için ortaya çıkarılan bir kredi türüdür. Araç, mülk ve ihtiyaç kredisi olarak üçe ayrılan kredi türleri arasından birisidir. İhtiyaç kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ihtiyacınızdan fazlası için kredi çekmemeniz olacaktır. Yukarıda ki örnekte ödemeniz gereken miktar 10 bin TL ise o miktar kadar kredi çekmeniz yeterli olacaktır. Eğer üstünde bir miktar çekerseniz ödemeniz gereken faiz tutarı daha fazla olacaktır. Bu da gereksiz bir ödeme olacaktır.

Eğer fazla kredi çekme fikri aklınıza gelirse bu paranın borç olduğunu ve fazlası ile geri ödeneceğini unutmayın. İlk anda elinizde ekstra para olacaktır ancak zaman için o paranın üzerinde bir miktarı bankaya geri ödemek zorunda kalacaksınız. İhtiyaç kredisi alırken ayrıca uygulanan faiz oranlarına dikkat etmelisiniz. Araba ve ev kredilerinden daha yüksek faiz oranları uygulandığını bilmeniz önemlidir. Çünkü bankalardan size direkt olarak hiçbir şey karşılığında nakit verildiği için risk oranı daha yüksek algılanmakta bu da faiz oranını yükseltmektedir.

Alacağınız ihtiyaç kredisin de ödeme planını kendinize göre düzenlettirmeniz çok önemlidir. Unutmayın siz bu parayı bir diğer borcunuzu kapatmak için alıyorsanız. Aynı şartlarda almanız size hiçbir şey kazandırmayacaktır. Aylık 500 TL sizin için idealse ödeme sürenizi ona göre bankadan düzenlemesini istemeniz doğru olacaktır. Zaman biraz uzadığında ödeyeceğiniz miktar artacak olsa da düzenli ödeme şansın olacaktır ve tekrar aynı sorunları yaşamamış olacaksınız.

İhtiyaç Kredisine Nasıl Başvurulur?

İhtiyaç kredinizi almak için günümüzde gelişen teknolojik altyapı sayesinde bankaya gitmenize gerek bile kalmıyor. Cep telefonunuzdan SMS atarak ya da internetten bankanın web sitesine girerek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz. Eğer başvurunuz kabul edilirse bankaya gitmeniz sizden istenecektir.

Krediye başvuru yapabilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekiyor. SSK kaydınız yada vergi levhanızın olması şarttır. Eğer SSK kaydınız 3 aydan kısa ise başvurunuz olumsuz olacaktır. Daha önce kredi çekip geri ödeme de sorunlar yaşadıysanız yeni ihtiyaç kredisi çekmek istediğiniz de talebiniz olumsuz şekilde sonuçlanabilirsiniz. O nedenle bankalar olan ilişkilerinize dikkat etmeye çalışın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉