• PAYLAŞ

İkinci El Altın Satışı Nasıl Yapılır?

  • 08/03/2017 - 17:08
  • 0 Yorum
  • 1456 görüntüleme

İkinci El Altın Satışı Nasıl Yapılır?

Altın, yüzyıllardır insanlığın en önemli yatırım araçlarından birisidir. Günümüzde dahi bu özelliğini korumayı başarıyor. Tüm ülkelerin merkez bankalarında ekonomilerini idare etmek ve zenginliklerini arttırmak için altın rezervleri bulunur. Sanal piyasaların artış gösterdiği şu günlerde insanlar altın yatırımlarını internet üzerinden yapmayı tercih etseler de hala fiziki olarak altına yatırım yapan insan sayısı çoktur. Özellikle ülkemizde birçok aile birikimlerini altında bekletmeyi tercih eder. Bunun bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Özellikle ikinci el altın satışında karşılaşılan dezavantajlar yatırımcılara istediği karı etmekte zorluk yaşatmaktadır. İkinci el altın satışında dikkat edilmesi gerekenlere alım esnasında yapılan işlemler ile önlem alınır.

Fiziki Altın Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altına fiziki olarak yatırım yapmak isteyen insanlar genellikle kuyumculara gider. Bilezik, çeyrek, gram, yarım, tam altın ve ata lira şeklinde yatırımlarını yönlendirebilirler. Bu yatırımlardan birisini tercih etmeniz tüm yatırımının şeklinin değişmesine neden olur. En avantajlı altın yatırımı günümüzde gram altındır. Çünkü üzerinde herhangi bir tarih ibaresi bulunmaz. Çeyrek, yatım ve tam yani cumhuriyet altının üzerinde tarih ibaresi bulunur. Bu ibare bulunan altınların satışını gerçekleştirirken yeni ve eski altın sorunu karşımıza çıkar. Eski tarihli bir altını satmak istediğinizde kuyumcular sizden fiyatın daha altında bir fiyat ile alım yapmak isterler. Hepsi işlemi aynı şekilde yapar.

En çok tercih edilen cumhuriyet altınında eğer yatırımınız yeni tarihli bir altın üzerineyse satışınızdan zarar etmezsiniz. Ancak altın yatırımınızın üzerinden bir yıl geçmişse büyük ihtimal ile altın kurunun 1 yada 2 lira altından altını bozdurmak zorunda kalırsınız. Bu noktada dikkat edilmesi gereken 3 ya da 6 ay içerisinde altına olan yatırımınızı güncellemeniz gerekiyor. Yani o altını satıp yani tarihli bir altını almanız doğru seçenek olacaktır. Eğer tarih ile başınızı derde sokmak istemiyorsanız fiziki yatırımınızı gram altından yana kullanmalısınız. Bu altının üzerinde herhangi bir tarih ibaresi olmadığı gibi aynı zamanda ek maliyet getiren işlemelerde yoktur.

Altının daha güzel gözükmesine yardımcı olan işlemeler ikinci el altın satışında sizin için bir sorun teşkil edecektir. İşlemeleri olan çeyrek, yatım ve tam altınlardan uzak durmanız mantıklı bir tercih olacaktır. Bunun içinde tercihinizi gram altından yana kullanmalısınız. Yada eğer yatırım yapma şansınız varsa külçe altından yana kendinizi yönlendirebilirsiniz. İşlemeler özellikle bayanlar tarafından takı olarak tercih edilmektedir. Kolye, küpe, bilezik gibi farklı çeşitlerde olan takı altınları da satış esnasında istenilen fiyatın çok altında alıcı bulunmaktadır. Çünkü işlemeli altınlar tam anlamı ile saf altından oluşmamaktadır.

İkinci el altın satışı

Bu satışı yapabileceğiniz çok fazla yer yoktur. Çevrenizdeki kuyumcular ve bazı döviz büroları altın alım – satım işlemlerini bizlere sunmaktadır. Buralar bir ticaret hane olduğunu için amaçları her zaman kar elde etmektir. Altının gram fiyatı arasında 1 TL’den daha az kur farkı olsa dahi buralarda kur farkı için serbest piyasa kuralları işlemektedir. 150 TL’ye altığınız çeyrek altını aynı işletmede sattığınızda size 145 TL’lik bir teklif yapabilirler. Bu açıdan bakıldığında fiziki altın yatırımı yapmak günümüzde çok da karlı değildir. O nedenle eğer ailenizi ikna edebilirseniz altın yatırımınızı sanal piyasalar üzerinden yapmanız olacaktır. Ya da çalıştığınız bankaya giderek bir altın yatırım hesabı açtırabilirsiniz. Çalınma ve kur farkından minimum düzeyde korunmak için mantıklı bir altın yatırım yöntemidir.

Click to rate this post!
[Total: 7 Average: 2.1]
  • PAYLAŞ


Böldüğüm için üzgünüm ama,


2 dk’dan daha fazla bir süredir sitemizdesiniz.Bir beğeniyi hakettiğimizi düşünüyoruz 😉